خرید عطر و ادکلن اورجینال
تشخیص بیماری از روی مدفوع

مشخصات مدفوع در مورد سلامت شما چه می گوید؟

هیچ‌کس تمایل ندارد در مورد مشخصات مدفوع خود صحبت کند، اما این موضوع و نقش مهمی که در حفظ سلامت بدن شما بازی می‌کند، ارزش دانستن دارد. تشخیص بیماری از روی مدفوع یکی از مزایایی است که می‌توان با بررسی مشخصات مدفوع به دست آورد. مشکلاتی که ممکن است، نشان از یک بیماری مهم باشند که تشخیص سریع آن، می‌توان راه درمان را هموار کند.

تشخیص بیماری از روی مدفوع

تشخیص بیماری از روی مدفوع

فعالیت روده‌ای بخش مهمی از هضم است. مدفوع تشکیل شده توسط روده بزرگ بدن، راه خلاص شدن از مواد زائد و سموم از داخل بدن می‌باشد. فعالیت روده‌ای طبیعی یک حالت تعادل بین عدم نیاز به فشار و فشار می‌باشد. همه ما تمایل به بررسی مشخصات مدفوع خود نداریم اما اگر می‌خواهیم به سلامتی بدن خود اهمیت دهیم، باید هر از گاهی مشخصات آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه تشخیص بیماری از روی مدفوع

رنگ، بافت و وضعیت مدفوع شما، می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد سلامتی داخلی بدن شما بدهد. وقتی صحبت از تشخیص بیماری از روی مدفوع می‌شود، باید تغییر وضعیت‌های موقتی که در یک یا دو روز گذشته پیش آمده‌اند، مورد بررسی قرار داده می‌شود. تغییرات مداوم که بیش از یک هفته به طول انجامد، حاکی از مشکلات جدی‌تر از سلامتی بدن شما می‌باشد. در ادامه به بررسی این تغییرات می‌پردازیم.

مدفوع سخت و تکه تکه نشانه چیست؟

مدفوع سخت و تکه تکه نشانه چیست؟

اگر شما زمان زیادی را در توالت سپری می‌کنید و مدفوع شما، به شکل تکه‌های کوچک بوده و برای انجام آن، فشار زیادی است و دشوار عبور می‌کند، می‌تواند به این معنی باشد که بدن شما کم آب است و یا شما مبتلا به یبوست هستید. حتی ممکن است شما در روز چند بار به دستشویی بروید، اگر مدفوع شما سخت بوده و بعد از خروج، تکه تکه شد، شما دچار یبوست هستید. فشار بیش از حد اصلا خوب نبوده و می‌تواند منجر به بواسیر شود که امروزه بسیار رایج است.

نوشیدن آب زیاد و مصرف غذاهای فیبر دار می‌تواند به رفع این مشکل، کمک کند. همچنین برای رهایی از این مشکل، غذاها منیزیم دار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. منیزیم باعث جذب آب به درون روده شده که منجر به نرم‌تر شدن مدفوع می‌شود.

مدفوع سیاه رنگ نشانه چیست؟

مدفوع سیاه رنگ نشانه چیست؟

مدفوع نوزادان تازه متولد شده، معمولا در چند روز اول بعد از تولد به رنگ سیاه می‌باشد که پس از گذشت چند روز تغییر رنگ می‌دهد. اما اگر مدفوع یک فرد بالغ به رنگ سیاه باشد، می‎تواند به دلیل مسائل جزئی مانند خوردن خوراکی‌های بسیار تیره رنگ (مانند زغال اخته یا شیرین بیان سیاه) یا مصرف برخی داروها یا مکمل‌هایی نظیر آهن باشد.

علت سیاهی مدفوع می‌تواند حتی به دلیل مسائل جدی‌تر نیز باشد. اگر مدفوع شما به طور مداوم به رنگ سیاه باشد، می‌تواند نشانه‌هایی از یک مشکل جدی‌تر مانند خونریزی در قسمت بالا دستگاه گوارش، زخم معده، زخم و خونریزی در مری در اثر برگشت اسید، تومور و سرطان باشد.

اگر مطمئن شدید که علت سیاهی مدفوع شما به دلیل مسائل جزئی‌تر نیست، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع قرمز نشانه چیست؟

مدفوع قرمز نشانه چیست؟

همانند مدفوع سیاه، مدفوع قرمز یا متمایل به قرمز، حالت طبیعی مدفوع نیست. قرمزی مدفوع می‌تواند به دلیل مشکلات جزئی نظیر خودن خوراکی‌های دارای برخی رنگدانه‌ها باشد. چغندر، کران بری، ژله، سوپ یا آب گوجه فرنگی و نوشیدنی‌های قرمز می‌توانند رنگ مدفوع را تغییر دهند.

همچنین قرمزی مدفوع می‌تواند حاکی از خون ریزی در قسمت تحتانی روده کوچک، روده بزرگ یا رکتوم (راست روده) باشد. یا می‌تواند به خاطر تومور سرطانی، التهاب در روده بزرگ، پولیپ در روده، بیماری‌های ریوی و حتی بواسیر باشد.

با این حال اگر برای یک یا دو روز، مدفوع قرمز رنگ مشاهده کردید، نگران نباشید. چون همانطور که گفته شد، می‌تواند به دلیل رژیم غذایی شما باشد. اما اگر مطمئن باشید که به دلیل نوع غذای مصرفی نیست، به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع سبز نشانه چیست؟

مدفوع سبز نشانه چیست؟

به احتمال زیاد، مدفوع سبز نیز به دلیل مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی نظیر سبزیجات و لوبیا و یا مصرف برخی داروها و مکمل‌ها باشد که در این صورت نباید نگران باشید. اگر غذا هایی که می خورید باعث این تغییر رنگ نشده ممکن است به این دلیل باشد که مدفوع سریع دستگاه گوارش را طی کرده و فرصتی برای اضافه شدن صفرا و بیلی روبین به آن وجود نداشته است.

خون در مدفوع نشانه چیست؟

خون در مدفوع نشانه چیست؟

دیدن خون قرمز روشن در مدفوع شما چیزی است که شما باید خیلی جدی بگیرید. خون قابل مشاهده در مدفوع یکی از نشانه های اصلی خونریزی رکتوم است.خون در مدفوع می تواند قرمز، قرمز یا حتی رنگ سیاه باشد. از سوی دیگر، رگه‌های خون در خارج از مدفوع شما، ممکن است نشان‌دهنده، بواسیر یا یبوسب باشد.

سایر علل خون در مدفوع، عبارتند از زخم معده، کولیت، عروق خونی غیرطبیعی، التهاب معده، شکاف‌های مقعد، پولیپ، سرطان، دیورتیکولیت، بیماری التهابی روده و عفونت روده می‌باشد.

بعد از مشاهده خون در مدفوع، برای جلوگیری از هرگونه مشکل جدی به پزشک مراجعه کنید. با تشخیص بیماری از روی مدفوع می‌توانید از بروز مشکلات جدی‌تر پیشگیری کنید و روند درمان بیماری گوارشی خود را تسریع ببخشید.

مدفوع شناور نشانه چیست؟

مدفوع شناور نشانه چیست؟

مشاهده مدفوع شناور، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولا مدفوع شناور، به دلیل نوع غذا و رژیم غذایی شما می‌باشد. تغییر در رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش گاز شده و منجر به شناور شدن مدفوع شود. دلیل دیگر، جذب ضعیف مواد مغذی است. مدفوع شناور همچنین ممکن است نشان دهنده عفونت معده و روده نیز باشد. اما اگر مدفوع شناور به یک اتفاق عادی برای شما تبدیل شود، ممکن است به خاطر التهاب پانکراس باشد که مانع از تولید آنزیم‌های گوارشی کافی می‌شود.

آلرژی غذایی یا عفونت که می‌تواند به غشا روده آسیب برساند نیز می‌تواند دلیل آن باشد. اغلب عوامل مدفوع شناور بدون درمان از بین می‌روند، اما اگر مشکل ادامه پیدا کند به پزشک مراجعه کنید.

بوی گوگرد در مدفوع نشانه چیست؟

بوی گوگرد در مدفوع نشانه چیست؟

مدفوع غیرمعمول از نظر بو می‌تواند مشکلاتی مانند اختلال مالاریا، بیماری سلیاک، بیماری کرون، پانکراتیت مزمن یا فیبروز کیستی را نشان دهد. اگر مدفوع شما بویی نظیر گوگور یا تخم‌مرغ گندیده داشته باشد و به صورت اسهال باشد، می‌تواند عفونت شکم ناشی از باکتری، ویروس‌ها یا انگل‌ها را نشان دهد.

مدفوع بسیار شل نشانه چیست؟

مدفوع بسیار شل نشانه چیست؟

اگر مدفوع بسیار سست باشد (نه اسهال) ممکن است به معنی اختلالات گلوتنی و یا بیماری سلیاک باشد. کسانی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند قادر به تحمل گلوتن نیستند. گلوتن پروتئینی است که در گندم، چاودار و جو یافت می‌شود. خوردن گلوتن در این افراد باعث ایجاد مدفوع شل می‌شود. تغییر در یک رژیم غذایی فاقد گلوتن می‌تواند این مشکل را حل کند.

گاهی اوقات، اگر مدفوع شما از حالت طبیعی به حالت شل تبدیل شود و همچنین تعداد دفعات تکرار برای رفتن به توالت بیشتر شود، می‌تواند به علت هیپوتیروئیدی باشد. در این وضعیت، غده تیروئید هورمون‌های تیروئید را بیش از حد تولید می‌کند. اگر این علائم ادامه دار باشند، قطعا به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای بهبود سیستم گوارشی

نکاتی برای بهبود سیستم گوارشی

  • اگر از مسائل مربوط به مسمومیت مزمن رنج می‌برید، به دکتر مراجعه کنید.
  • غذاهای فرآوری نشده و غیر فرآوری شده، مانند سبزیجات غنی از فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
  • از شیرین کننده‌های مصنوعی، فروکتوز، مواد شیمیایی و کافئین بیش از حد تا حد توان اجتناب کنید.
  • تقویت روده خود را با افزودن غذاهای تخمیر شده یا پروبیوتیک مانند ماست در رژیم غذایی خود افزایش دهید. البته پس از مشاوره با پزشک خود می‌توانید از مکمل پروبیوتیک استفاده کنید.
  • آب را به اندازه کافی بنوشید تا بدن به خوبی هیدراته شود.
  • سعی کنید استرس مزمن خود را کنترل کنید.
  • اگه از داروی خاصی مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که این دارو می‌تواند بر روی سیستم گوارشی شما تاثیر بگذارد یا خیر؟

تشخیص بیماری از روی مدفوع شاید اولین قدم برای درمان برخی مشکلات گوارشی باشد که در این صورت می‌توانید با مراجعه به پزشک از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید.

منبع این مقاله: top10homeremedies