بیوگرافی و عکس‌های ترانه علیدوستی

بیوگرافی ترانه علیدوستی - عکس های ترانه علیدوستی

صورتی‌ها: ترانه علیدوستی یکی از بازیگران محبوب سینمای ایران است که حتی کم حاشیه بودن نیز نتوانسته است او را از سر زبان‌ها بیاندازد. این بازیگر زن موفق ایرانی با بازی در مجموعه‌ی شهرزاد به یکی از ماندگارترین چهره‌های تاریخ فیلم و سریال ایران تبدیل شد. حدود سه سالی است خبر چندانی از این بازیگر به گوش نمی‌رسد و دلیل این کم کاری هنوز مشخص نیست. به همین بهانه قصد داریم در این مطلب به پاس خاطرات خوبی از او به یاد داریم، بیوگرافی و عکس های ترانه علیدوستی را خدمت مخاطبان محترم ارائه دهیم.

بیوگرافی ترانه علیدوستی

بیوگرافی ترانه علیدوستی

این بازیگر ۳۵ ساله جایزه بهترین بازیگر زن از فستیوال فیلم آسیایی و عربی اوسیان سینه فن، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول جشنواره فجر و چندین جایزه معتبر دیگر را در کارنامه خود دارد.

علاقه‌مندان به سینما بدون شک ترانه علیدوستی را با بازی‌های درخشان او در سینما به خاطر داشتند تا اینکه بازی در سریال شهرزاد باعث شد همه‌ی ایران او را بشناسند. او در ۲۲ دی ماه سال ۱۳۶۲ در تهران به دنیا آمد. ترانه فارغ التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع دیپلم است. از مهم‌ترین آثار ترانه علیدوستی می‌توان به بازیگری در سه فصل سریال پرمخاطب شهرزاد اشاره کرد. ترانه علیدوستی جایزه‌ی بهترین بازیگر زن از جشنواره‌ی فیلم آسیایی و عربی اوسیان سینه فن، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره‌ی فیلم فجر، جایزه‌ی منتقدین و نویسندگان سینمای ایران و جایزه‌ی بهترین بازیگر زن از پنجاه و پنجمین جشنواره‌ی فیلم لوکارنو، عنوان بهترین بازیگر زن دهه ۸۰ به انتخاب ماهنامه سینمایی فیلم، را در کارنامه دارد.

بیوگرافی ترانه علیدوستی

شروع بازیگری و ورود به سینما

ترانه علیدوستی در دوره دبیرستان مشغول به تحصیل در شته علوم تجربی بود که در کلاس‌های بازیگری امین تارخ حضور یافت و شرکت در این کلاس‌ها کافی بود تا اولین حضور ترانه علیدوستی در سینما در سال ۸۰ و در ۱۸ سالگی برای او رقم بخورد. ترانه علیدوستی نخستین بار در سینما حضور یافته و سال ۱۳۸۰ در ۱۸ سالگی در فیلم من ترانه پانزده سال دارم به کارگردانی رسول صدرعاملی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال شهرزاد ۱، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای ترانه علیدوستی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون مهتاب نصیرپور، حسین محجوب، میلاد صدرعاملی و نقی سیف‌جمالی را تجربه کرد. پس از این فیلم تا سال ۸۲ در هیچ فیلمی حضور پیدا نکرد.

ترانه علیدوستی در سال ۸۲ دوباره با فیلم سینمایی شهر زیبا ساخته اصغر فرهادی به عرصه سینما بازگشت. شاید اعتماد اصغر فرهادی به او جالب‌ترین نکته بیوگرافی ترانه علیدوستی باشد چرا که اگر این چنین نبود ممکن بود فیلم من ترانه ۱۵ سال دارم آخرین بازی او در عرصه سینما باشد. پس از شهر زیبا او همکاری دیگری با اصغر فرهادی در سال ۸۴ با فیلم زیبا اما تلخ چهارشنبه سوری داشت. تلخ از این نظر که در آن سال ترانه علیدوستی در چهارشنبه سوری برادر خود را از دست داد.

بیوگرافی ترانه علیدوستی

شهرزاد نقطه اوج ترانه علیدوستی

کنعان، شیرین، تردید، درباره الی، زندگی با چشمان بسته، راز دشت تاران و هرچی خدا بخواد از دیگر آثار و فیلم‌های ترانه علیدوستی در دهه هشتاد بود. اما دهه ۹۰ برای ترانه علیدوستی جور دیگری رقم خورد. او در ۳ سال اول دهه نود در ۶ فیلم سینمایی حاضر شد که سهم هر سال دو فیلم سینمایی بود و نشان از پرکاری او در این سال داشت. اما هیچکدام از این اتفاقات نتوانستند برای او همانند حضور در شهرزاد شیرین و پربار باشند.

ترانه علیدوستی در سال ۱۳۹۴ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم ترانه علیدوستی در این سال، بازیگری در سریال شهرزاد ۱ به کارگردانی حسن فتحی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی ترانه علیدوستی بازی در سریال شهرزاد ۱ بوده است. ترانه علیدوستی سال ۱۳۹۴ در ۳۲ سالگی در سریال شهرزاد ۱ نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با حسن فتحی همکاری داشته است. ترانه علیدوستی توانست با بازی در سریال شهرزاد ۱ تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر علی نصیریان، سید شهاب حسینی، مصطفی زمانی و پریناز ایزدیار بر تجارب او افزود.

ترانه علیدوستی علاوه‌بر سریال شهرزاد ۱، سال ۱۳۹۵ در ۳۳ سالگی در سریال شهرزاد ۲ نیز بازی کرده است. ترانه علیدوستی این‌بار با حسن فتحی یعنی کارگردان سریال شهرزاد ۲ و هنرمندانی چون سید شهاب حسینی، مصطفی زمانی، پریناز ایزدیار و رضا کیانیان همکاری داشت.

بیوگرافی ترانه علیدوستی

عدم حضور ترانه علیدوستی در تلویزیون

ترانه علیدوستی که تاکنون در هیچ سریال تلویزیونی حضور نداشته درباره حضور نیافتن خود در سریال‌های صدا و سیما این‌گونه سخن گفت: من در تلویزیون بازی نمی‌کنم. ۱۲ سال هم هست که بازی نمی‌کنم. چون معتقدم یک خیانت فرهنگی است. قبلا هم گفته‌ام. انتخاب کرده‌ام. حتی سریال‌های سطح بالاتر ما نهایتا دستخوش یک جهت‌گیری بی‌موردی در پخش می‌شوند. من کسانی را که در تلویزیون کار می‌کنند قضاوت نمی‌کنم ولی مردم حق دارند قضاوت کنند. ما در این جایگاه قرار داریم که قضاوت شویم.

جوایز و افتخارات ترانه علیدوستی

جوایز و افتخارات ترانه علیدوستی

وی تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده است. ترانه علیدوستی سال ۱۳۸۴ در ۲۲ سالگی برای فیلم چهارشنبه سوری به کارگردانی اصغر فرهادی توانست در ۲۴مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود. همچنین ترانه علیدوستی سال ۱۳۸۰ در ۱۸ سالگی برای فیلم من ترانه پانزده سال دارم به کارگردانی رسول صدرعاملی توانست در ۲۰مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن برنده شود. همچنین ترانه علیدوستی سال ۱۳۸۲ در ۲۰ سالگی برای فیلم شهر زیبا به کارگردانی اصغر فرهادی توانست در ۲۲مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود. همچنین ترانه علیدوستی سال ۱۳۹۰ در ۲۸ سالگی برای فیلم پذیرایی ساده به کارگردانی مانی حقیقی توانست در ۳۰مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود. همچنین ترانه علیدوستی سال ۱۳۸۷ در ۲۵ سالگی برای فیلم تردید به کارگردانی واروژ کریم‌مسیحی توانست در ۲۷مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود.

دیگر فعالیت‌های هنری ترانه علیدوستی

دیگر فعالیت‌های هنری ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی علاوه بر بازیگری در سینما و فعالیت‌های هنری دیگری را انجام می‌دهد. یکی از فعالیت‌های هنری که او در کارنامه دارد، صدا پیشگی است. ترانه علیدوستی در انیمیشن جمشید و خورشید صداپیشه نقش خورشید بود. نمایشنامه‌خوانی دیگر فعالیت و تجربه‌ی او در کارهای هنری است. نمایشنامه خوانی نمایشنامه آنا کارنینا ترانه علیدوستی در نمایشنامه آنا کارنینا که به کارگردانی هما روستا، شنبه پانزدهم آذرماه ۱۳۹۳ در کتابخانه ملی و در حمایت از هنرمندان مبتلا به سرطان نمایشنامه‌خوانی می‌شد، نقش آنا کارنینا را اجرا کرد. همچنین این نمایشنامه خوانی بار دیگر به مناسبت چهلمین روز درگذشت هما روستا (۲۳ آبان ۱۳۹۴) در کتابخانه ملی برگزار شد که این بار هم در حمایت از هنرمندان مبتلا به سرطان مراسم اجرا شد.

علیدوستی علاوه بر سابقه‌اش در بازیگری، برای نویسندگی در وبگاه شخصی‌اش نیز شناخته شده است. علاوه بر این‌ها، داستان‌های کوتاه و نقدهای مختلف او در مجله‌ها و روزنامه‌هایی مانند روزنامه شرق منتشر شده‌است. در سال ۲۰۱۰ در پی انتشار مطلبی از او در وبلاگش در حمایت از اصغر فرهادی که در دفاع از هنرمندان دگراندیش مطلبی منتشر کرده بود، وبلاگ این بازیگر سینما و تئاتر به دستور کمیته دولتی فیلترینگ، حذف شد و بدین ترتیب آرشیو این وبلاگ نیز از روی سایت بلاگفا حذف شده‌است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

بازیگر لبنانی که در ایران جنجالی شد

[/box]

دیگر فعالیت‌های هنری ترانه علیدوستی

همچنین ترانه علیدوستی با ترجمه داستان رویای مادرم اثر آلیس مونرو در نوزدهمین دوره کتاب فصل، در گروه ادبیات شایسته تقدیر شناخته شد. در آذر ماه سال ۹۵ ترانه علیدوستی با ترجمه رمان تاریخ عشق به قلم نیکول کراوس توانست صدر نشینی پر فروش‌ترین کتاب توسط نشریات نشر مرکز را به خود اختصاص دهد و با استقبال بی‌نظیر مردم و طرفدارانش رو به رو شد.

در ادامه‌ی بیوگرافی این بازیگر، عکس های ترانه علیدوستی به صورت گالری خدمت طرفداران این هنرمند و یکی از موفق‌ترین و مستقل‌تری زنان ایرانی آماده کرده‌ایم.

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس‌های جدید ترانه علیدوستی

عکسهای جدید ترانه علیدوستی

عکس جدید ترانه علیدوستی

عکس جدید ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس های جدید ترانه علیدوستی

عکس های جدید ترانه علیدوستی

تصاویر ترانه علیدوستی

تصاویر ترانه علیدوستی

تصاویر جدید ترانه علیدوستی

تصاویر جدید ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکسهای جدید ترانه علیدوستی

عکسهای جدید ترانه علیدوستی

عکس جدید ترانه علیدوستی

عکس جدید ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های جدید ترانه علیدوستی

عکس های جدید ترانه علیدوستی

تصاویر ترانه علیدوستی

تصاویر ترانه علیدوستی

تصاویر جدید ترانه علیدوستی

تصاویر جدید ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

عکس های ترانه علیدوستی

بیوگرافی و عکس های ترانه علیدوستی را در این قسمت مطالعه کردید. اگر نکته و اطلاعاتی در جهت تکمیل شدن بیوگرافی این بازیگر دارید، از طریق نظرات با ما در میان بگذارید. ممنون از همراهی‌تان.

10 دیدگاه برای “بیوگرافی و عکس‌های ترانه علیدوستی

 1. مریم گفته:

  من و مادرم از این بازیگر خوشمون میاد . خانوم ترانه علیدوستی خلیی با شخصیت هستند و خلیی سنگین بنگین و دوست داشتنی ❤❤❤

 2. میسا گفته:

  من خیلی اونو دوست دارم
  تو سریال شهرزاد خیلی خیلی خوب بازی میکرد

  عاشقشم???

 3. hande گفته:

  من دوسش دارم اما با اومدن نازنین بیاتی اونو دوست دارم
  خیلی خوبه اما هیچ فیلمی بازی نمیکنه دیگه ترانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.