تاریخچه و گرامی‌داشت روز مادر – روز زن

تاریخچه روز مادر

در این مطلب از مجله دخترانه صورتی‌ها ، به خاطر نزدیک‌ شدن روز مادر  برای شما مطلبی باارزش راجع به تاریخچه روز مادر و ارزش آن آماده کرده‌ایم. به امید این که قدر مادرها ، جواهرات با ارزش زندگی‌مان را بیشتر بدانیم و لحظه لحظه وجودشان را حس کنیم و قدردان باشیم.

تاریخچه روز مادر – روز زن

تاریخچه روز مادر

چه کلمه‌ی مقدس و ستودنی است کلمه‌ی مادر ، البته مادر فقط یک کلمه نیست مادر یک دنیاست. در همه جای این کره‌ی خاکی قدم بگذاریم ، در همه فرهنگ‌ها ، مادر قایل ستایش است. کار مادر با به دنیا آوردن تمام نمی‌شود بلکه شروع می‌شود. بزرگ‌ترین نقش را در تربیت فرزند مادر ایفا می‌کند.

تاریخچه روز زن – روز مادر

روز مادر ، روز زن ، تاریخ روز مادر 96

بیستم جمادی الثانی هر سال که مصادف با ۲۹ اسفند سال ۹۵ است ، روزی پر از خاطره و پر از معنویت است ؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان ، فرزندان با محبت و همسران با وفا ؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) ، روز مادر نام گرفته است ؛ بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است ؛ تنها زنی که پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب ” اُم ابیها ”  داده است ، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.

زندگی و سیره‌ی حضرت زهرا (س) به قدری آموزنده و جذاب است که هر زن آزاده‌ای در جهان ایشان را تحسین می‌کند؛ زنی که تولدش از دامن خدیجه کبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در کانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه‌های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تکبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب کوثر به او عطا فرمودند؛ زیرا ایشان سرچشمه‌ی تمام خوبی‌های جهان است.

روز ولادت ایشان ، روز زن و روز مادر نام گرفت؛ “اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیه است؛ زنی که افتخار خاندان وحی است و مانند خورشیدی می‌درخشد.

نفش مادر در زندگی

مادر نوعی نقش اجتماعی است. نقشی که اکتسابی بودن یا ذاتی بودن آن معلوم نیست! فرزند بودن و دختر بودن نوعی نقش اجتماعی است با کارکردها و وظایف اجتماعی خاص خود که ذاتی است و هیچ کس نقشی در آن ندارد. اما شغل ، نقش اکتسابی فرد است.
در این میان نمی‌دانم مادر بودن نقش ذاتی است یا اکتسابی. شاید اکتسابی بودنش بیشتر باشد اما شرایط اجتماعی و فیزیولوژیکی هر زنی را به مادر بودن و هر مردی را به پدر بودن می کشاند. به هرحال مادر و مادری در حیطه تحلیل‌های جامعه شناختی جای نمی‌شود و نمی توانیم این نقش را فقط به عنوان یک فرد با نقشی خاصی در نظر بگیریم.در جهان ، روز دیگری به عنوان روز جهانی زن و مادر شناخته و گرامی داشته می‌شود. اما ما ایرانیان و شیعیان به احترام مادری بزرگ و مقدس روز ولادت ایشان را گرامی می‌داریم

 در این روز عزیز کمی هم شده باید از محبت‌های بی‌کران مادران قدردانی کنیم و یادآور این باشیم که مادر دوستت دارم و قدر همه زحمت‌هایت را می‌دانم حتی اگر نتوانم آن‌ها را جبران کنم

لطفا نظر خود را در مورد تاریخچه روز مادر برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.