بیوگرافی طناز طباطبایی بازیگر کم حاشیه سینما و تلویزیون

بیوگرافی طناز طباطبایی

صورتی‌ها: طناز طباطبایی بازیگر زن سینما و تلویزیون ایرانی که متولد سال ۶۲ در محله نیاوران تهران می‌باشد. او فارغ‌التحصیل کارشناسی کارگردانی تئاتر بوده و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن از بیست و هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم صداها در کارنامه دارد. با این مقدمه به سراغ بیوگرافی طناز طباطبایی و معرفی این بازیگر کم حاشیه و موفق ایرانی می‌رویم.

بیوگرافی طناز طباطبایی

بیوگرافی طناز طباطبایی

طناز طباطبایی بازیگر سینما و تلویزیون ایران متولد ۲۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۲ در تهران می‌باشد. از مهم‌ترین آثار او می‌توان به فیلم‌هایی نظیرِ هیس دخترها فریاد نمی‌زنند، رخ دیوانه، خشم و هیاهو و سریال میوه ممنوعه اشاره کرد.

طناز طباطبایی بسیار اهل خانه و خانواده است. مادرش را بسیار دوست دارد و به او شدیدا وابسته است. تنها خواهر کوچکتر او لیلا نام دارد که در سینما هیچ فعالیتی ندارد، بلکه شغل اصلی او مترجمی زبان است. پدر طناز طباطبایی در عرصه تجارت آدم بسیار موفقی است و در زمینه‌ی موسیقی نیز فعالیت دارد، طناز کارگردانی تئاتر خوانده، با موسیقی آشنایی دارد و گیتار می‌زند، مدتی هم کار نقاشی می‌کرد و کم و بیش نزد پدرش در عرصه بازرگانی فعالیت می‌کند.

نکته جالب بیوگرافی طناز طباطبایی نظر او در مورد زندگی شخصی و خانوادگی‌اش می‌باشد. او در این باره می‌گوید: خانواده‌ای دارد که هیچگاه دست و پایش را برای انجام کاری نمی‌بندند و فقط گزینه و پیشنهاد می‌دهند و انتخاب نهایی با خود اوست. پدر او پس از انتخاب راه بازیگری به او پیشنهاد داد که بهتر است از کوچه و بازار بازیگر نشود و تحصیلات آکادمیک داشته باشد. به همین جهت طناز تصمیم گرفت در دانشگاه کارگردانی و نمایش بخواند.

بیوگرافی طناز طباطبایی

طناز طباطبایی پیش از آغاز تحصیلات آکادمیک در ۱۸ سالگی در کلاس‌های آزاد بازیگری هیوا شرکت کرد که هنوز یک ماه از کلاس‌هایش رد نشده بود که برای بازی در سریال جوانی به کارگردانی سعید سلطانی معرفی شد و اولین بار در سال ۱۳۸۰ مثابل دوربین قرار گرفت.

پس از این سریال او در سال ۸۳ به حوزه سینما نیز وارد شد. در این سال او نخستین بار با حضور در فیلم دیشب باباتو دیدم آیدا به کاردگردانی رسول صدرعاملی در ۲۱ سالگی وارد سینما شد. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم رخ دیوانه، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای طناز طباطبایی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون شاهرخ فروتنیان، شراره دولت‌آبادی، صوفی کیانی و خاطره اسدی را تجربه کرد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

عکس‌های جدید و بیوگرافی مریم سلطانی بازیگر زن ایرانی

[/box]

او تا سال ۸۶ در دو سریال تلویزیونیِ رانت خوار کوچک و در چشم باد و البته چند فیلم سینمایی که پس از ۸۶ اکران شدند، حضور پیدا کرد. اما نقطه عطف شناخته‌ شدن طناز به بازی در سریال میوه ممنوعه در نقش غزاله برمی‌گردد که بسیاری از مخاطبان فیلم و سریال طناز را از حضور در این سریال به خاطر دارند. او با بازی در مجموعه تلویزیونی میوه ممنوعه که جز نقش‌های اصلی سریال بود مطرح شد و توانست توانایی‌هایش را نشان دهد که تا آن زمان موفق به انجام آن نشده بود.

طناز طباطبایی در سال ۱۳۹۳ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در آثار مهمی بازی کرده است. او در این سال با بازی در ۲ فیلم مهم سینما خود را به مردم معرفی کرد. آثار مهم طناز طباطبایی در این سال، بازیگری در فیلم رخ دیوانه به کارگردانی ابوالحسن داوودی و فیلم مرگ ماهی به کارگردانی سید روح‌الله حجازی محسوب می‌شود.

بیوگرافی طناز طباطبایی

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی طناز طباطبایی بازی در فیلم رخ دیوانه بوده است. طناز طباطبایی سال ۱۳۹۳ در ۳۱ سالگی در فیلم رخ دیوانه نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان سینما مطرح کند. او در این فیلم با ابوالحسن داوودی همکاری داشته است. طناز طباطبایی توانست با بازی در فیلم رخ دیوانه تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر بیژن امکانیان، صابر ابر، نازنین بیاتی و گوهر خیراندیش بر تجارب او افزود.

طناز طباطبایی علاوه‌بر فیلم رخ دیوانه، سال ۱۳۹۲ در ۳۰ سالگی در سریال شاهگوش نیز بازی کرده است. طناز طباطبایی این‌بار با سید داود میر‌باقری یعنی کارگردان سریال شاهگوش و هنرمندانی چون فرهاد اصلانی، مرجانه گلچین، محسن تنابنده و حمیدرضا آذرنگ همکاری داشت.

بیوگرافی طناز طباطبایی

وی تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده است. طناز طباطبایی سال ۱۳۹۱ در ۲۹ سالگی برای فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، به کارگردانی پوران درخشنده توانست در ۳۱مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود. همچنین طناز طباطبایی سال ۱۳۸۷ در ۲۵ سالگی برای فیلم صداها به کارگردانی فرزاد مؤتمن توانست در ۲۷مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود. همچنین طناز طباطبایی سال ۱۳۹۴ در ۳۲ سالگی برای فیلم خشم و هیاهو به کارگردانی هومن سیدی توانست در ۳۴مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود. همچنین طناز طباطبایی سال ۱۳۹۳ در ۳۱ سالگی برای فیلم رخ دیوانه به کارگردانی ابوالحسن داوودی توانست در ۳۳مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود.

بیوگرافی طناز طباطبایی

در این سال‌ها طناز طباطبایی با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران رضا کیانیان با ۵ مرتبه، بابک حمیدیان با ۴ مرتبه، سحر دولتشاهی با ۴ مرتبه، کیانوش گرامی با ۴ مرتبه و امیر آقایی با ۴ مرتبه بیشترین همکاری را با طناز طباطبایی داشته‌اند.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی طناز طباطبایی آن هست که در مدت زمان بازیگری خود، هم در تلویزیون و هم در سینما بازی کرده است. طناز طباطبایی را باید بیشتر بازیگر سینما بدانیم چرا که ۸۵% آثار وی سینمایی و ۱۵% آثارش تلویزیونی است.

یکی از نکات جالب بیوگرافی طناز طباطبایی همکاری با کارگردانی‌های بزرگ و صاحب نامی بودند توانستند طناز را رو به جلو حرکت دهند. طناز طباطبایی با کارگردانی نظیرِ سعید سهیلی، فرزاد موتمن، عباس کیارستمی، علیرضا داودنژاد، داریوش مهرجویی، پوران درخشنده، کیومرث پوراحمد، حمید نعمت الله و عبدالرضا کاهانی و … تجربه همکاری و هنرآموزی داشته است.

حواشیِ پیرامون او از جمله نکات جالب بیوگرافی طناز طباطبایی است. قضیه بارداری طناز طباطبایی یکی از حواشی اخیر او است. تاکنون خبری مبتنی بر ازدواج او منتشر نشده است و از همین رو خبر بارداری او سر و صدایی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد. انتشار برخی تصاویر از اضافه وزن طناز طباطبایی در اکران فیلم درساژ باعث انتشار شایعه حامله بودن وی شده است که صحت ندارد.

بارداری طناز طباطبایی

در این قسمت بیوگرافی طناز طباطبایی را مطالعه کردید. اگر نکته و اطلاعاتی در جهت تکمیل شدن بیوگرافی این بازیگر دارید، از طریق نظرات با ما در میان بگذارید. ممنون از همراهی‌تان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.