صورتی‌ها مجله سبک زندگی بانوان و دختران

علت بوی بد دهان

بوی بد دهان همه را از اطرافتان پراکنده می‌کند!

علت بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان یک مشکل شایع است که افراد با آن مواجه هستند. شاید خود فرد متوجه بوی بدن دهان خود نباشد و به راحتی علاقه داشته باشد که با دیگران ارتباط برقرار کند ولی افراد از این موضوع ناراحت شده ولی نمی‌توانند به روی فرد بیاورند و فقط مجبورند تحمل کنند. علت بوی بد دهان مختلف است باید علت بوی بد دهان شناسایی و سپس درمان شود. قبل از شناسایی علت بوی بد دهان ، هر کاری هم بکنیم بی‌فایده است! اگر به فکر سلامتی خودتان هستید ، باید ابتدا علت بوی بد دهان را بیابید و سپس شروع به پیدا کردن روشی برای درمان آن باشید.

 درمان گیاهی بوی بد دهان

 

در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها علت بوی بد دهان و روش‌های درمان بوی بدن دهان را مطالعه می‌کنیم و در پایان فیلم تشخیص بوی بدن دهان خودمان را مشاهده می‌کنیم.

علت بوی بد دهان

خیلی از افراد وقتی علت بوی بد دهان را می‌پرسیم ، به راحتی می‌گویند: پوسیدگی دندان و یا گرسنه ماندن زیاد (شب تا صبح) ولی وقتی وارد بحث می‌شویم می‌بینیم علت‌های فراتر از این‌ها را دارد و ممکن است علائم یک بیماری خطرناک باشد! و با نفس و بوی دهان می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. در ادامه به برخی بیماری‌های ممکن اشاره می‌کنیم ولی به این معنا نیست که هر کس بوی بد دهان دارد بیمار است! بلکه اگر بعد از مسواک زدن و مراقبت ویژه بوی بد دهان از بین نرفت شاید علت آن بیماری خاصی باشد.

 درمان بوی بد دهان در طب سنتی

عفونت‌های تنفسی

عفونت تنفسی مانند آنفولانزا ، سینوزیت و … هم می‌توانند یکی از دلایل بوی بد دهان باشند. وقتی این عفونت باعث می‌شود شما نتوانید از را بینی نفس بکشید مجبورید با دهان خود تنفس کنید و این تنفس از راه دهان باعث خشکی دهان و رشد باکتری می‌شود و این می‌تواند علت بوی بد دهان باشد.

پوسیدگی دندان

علت بوی بد دهان پوسیدگی دندان است. هنگامی که مینای دندان ساییده می‌شود ذرات غذا در این موقعیت به سوراخ‌های دندان رفته و دندان را پوسیده می‌کند و چون مسواک نمی‌تواند به سوراخ‌های موجود در دندان نفوذ کند ، تبدیل به باکتری می‌شود و در دهان باقی می‌مانند و تبدیل به بوی بد می‌شوند.

علت بوصبحانهی بد دهان می‌تواند بیماری باشد!

قطع تنفس در خواب

پس از خواب شبانه بوی دهان طبیعی است چون در طول خواب ، تولید بزاق دهان کاهش می‌یابد و در نتیجه برای باکتری فرصت ایجاد می‌شود تا رشد کنند. کسانی که عادت دارند با دهان باز بخوابند بزاق کمتر تولید می‌شود. همچنین کسانی که مشکل تنفسی و بینی دارند و یا در خواب خرخر می‌کنند که علت بوی بد دهان است.
این بو معمولا با خوردن صبحانه برطرف می شود اما خیلی بهتر است قبل از خوردن صبحانه ، بقایای چیزی که از شب گذشته باعث بوی دهان شده با مسواک و شستشو از دهان پاک شود و با خوردن غذا خورده نشود. مزه بد هم مزه همین مواد است.
شستشوی دهان با آب یا آب نمک رقیق یا استفاده از دهان شویه‌ها ، مسواک کردن دندان‌ها یکی دو ساعت پیش از خواب و مصرف آب و مایعات به اندازه کافی در طول روز باعث کم‌تر شدن اثرات نامناسب این عارضه است.

علت بوی بد دهان

 درمان خانگی بوی بد دهان
دیابت

علت بوی بد دهان را می‎توان دیابت دانست. دیابت بیماری است که باید کنترل شود اگر نشود در معرض ابتلا به بیماری لثه و دهان خشک می‌شود و وقتی سطح قند خون ثابت نباشد بدن ضعیف می‌شود و قادر به مبارزه با باکتری نیست همین عفونت باعث بوی بد دهان می‌شود.

سرطان

احتیاط کنید چون ممکن است علت بوی بد دهان ، سرطان باشد! با تست تنفس محققان آمریکایی دریافته‌اند که می‌توانند سرطان معده را تشخیص دهند ، همچنین سرطان ریه! این تست که با کمک تنفس و بوی دهان انجام می‌شود روش آسان و ارزانی نسبت به روش‌های دیگر است.

درمان بوی بد دهان

از خوشبوکننده کمتر استفاده کنید

خوشبو کننده‌ها روش موقتی برای از بین بردن بوی دهان هستند و درمان نیستند مثلا بعضی از افراد از خوشبو کننده‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده می‌کنند و برخی دیگر از خوراکی‌های بودار مانند: هل ، دارچین ، گلاب و … که همگی رو موقتی هستند ولی شما باید درمان کنید.

 بوی بد دهان در صبح

سرکه قرقره کنید

اگر وقتی مسواک می‌زنید از لثه‌هایتان خون می‌آید مشکل از لثه است که علت بوی بد دهان هم هست. این افراد باید حجامت کنند و روش دیگری که می‌توانند به کار گیرند این است که سرکه قرقره کنند که برای بوی بد دهان مفید است.

امتحان برگه زرد آلو و آرد جو

علت بوی بد دهان می‌تواند مشکلات معده باشد که مثلا حرارت معده یا کم است یا زیاد. برای درمان بوی بد دهان ناشی از معده می‌توانید هم خیسانده زردآلو را بخورید و هم آرد جو را امتحان کنید. ۷-۸ عدد زردآلو را در آب خیس کنید و صبح آب و خود زردآلو را میل کنید. وقتی هم خود زردآلو را ندارید می‌توانید از برگ خشک زردآلو استفاده کنید. در مورد دندان‌های پوسیده ، تیره و کم خرده نیز توصیه می‌شود.

سکنجبین عسلی بخورید

وقتی بوی بد دهان با میل کردن غذا از بین نرفت ، غذا سر دلتان می‌ماند و نمی‌توانید آن را خوب هضم کنید. بهترین درمان است که شربت سکنجبین عسلی را میل کنید که با سرکه و عسل آماده می‌شود.

علت بوی بد دهان – بوی بد دهان ناشی از معده

 بوی بد دهان ناشی از معده

عرق نعنا

استفاده از عصاره نعناع یا عرق نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن غذا می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد بوی بد دهان بسیار مؤثر باشد.

مسواک زدن با جوش شیرین

مسواک کردن با جوش شیرین نیز در رفع بوی نامطبوع دهان بسیار موثر است چون مولکول‌های بو را به خود جذب می‌کند و خاصیت ضدباکتری دارد. برای این منظور مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان‌ها و روی زبان را با آن مسواک بزنید تا تأثیر معجزه آسای آن را در پاک‌سازی دهان ببینید.

مصرف قهوه

مصرف قهوه یاعث خنثی شدن باکتری یا حداقل کاهش باکتری در دهان می‌شود که باکتری علت بوی بد دهان است. از این رو کسانی که از بوی بد تنفس دارند می‌توانند قهوه بنوشند ولی در مصرف آن زیادروی نکنید.

سبزی جعفری میل کنید

این سبزی موجب کاهش بوی بد دهان می‌شود البته اگر علت بوی بد دهان خستگی یا نخوردن غذا باشد. بهتر است این سبزی را بعد از غذا میل کنید تا به بازدم کمک کند. یک خوشبو کننده طبیعی دهان است و همچنین احساس خنکی در دهان ایجاد می‌کند. فقط این سبزی را باید مانند آدامس بجوید تا اثر کند.

 

در ادامه فیلم آموزش تشخیص بوی بد دهان را مشاهده می‌کنید:

فیلم آموزش تشخیص بوی بد دهان دانلود فیلم آموزش تشخیص بوی بد دهان

امیدوارم این مطلب آموزشی “علت بوی بد دهان” درمان و راه تشخیص بوی بد دهان ، برایتان مفید بوده باشد و برایتان کاربردی واقع شود.

اپلیکیشن اندروید صورتی‌ها