بوراکس چیست: آیا بوراکس ماده‌ای سمی است؟

بوراکس چیست

صورتی‌ها: تمیزی یکی از ویژگی‌های واجب برای بانوان است. خانم‌ها دوست دارند همیشه لباس‌ها و خانه‌ای تمیز داشته باشند و برای اینکار برخی مواقع برای تمیز کردن خانه از مواد شیمیایی و یا طبیعی کمک می‌گیرند که ممکن است آسیب جدی به سلامتی آنان وارد کند. در مقاله “بوراکس چیست” به معرفی یکی از مواد طبیعی تمیزی پرداخته‌ایم که امیدواریم این مقاله را مطالعه کنید.

بوراکس چیست

بوراکس چیست

بوراکس چیست: بوراکس که به سدیم تترا بورات نیز معروف است، یک ماده معدنی سفید، پودری است که به عنوان یک محصول تمیز کننده در چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربردهای بوراکس:

 • بوراکس به از بین بردن لکه‌ها و کپک‌ها در اطراف خانه کمک می‌کند.
 • این محصول می‌تواند حشراتی مانند مورچه را از بین ببرد.
 • در مواد شوینده و پاک‌کننده‌های خانگی برای کمک به سفید شدن و از بین بردن خاک استفاده می‌شود.
 • بوراکس بوها را خنثی کرده و آب سخت را نرم می‌کند.

در محصولات آرایشی بوراکس گاهی به عنوان بافر کننده و به عنوان نگهدارنده در مرطوب کننده، کرم، شامپو، ژل، لوسیون، اسکراب و نمک حمام استفاده می‌شود.

بوراکس همچنین یک جز ترکیبی است که با چسب و آب ترکیب می‌شود تا “اسلایم” ایجاد شود، اسلایم ماده‌ای چسبناک است که بسیاری از کودکان از بازی کردن با آن لذت می‌برند.

امروزه مواد تشکیل دهنده مدرن جایگزین استفاده از بوراکس در پاک کننده‌ها و لوازم آرایشی شده است و اسلایم را نیز می‌توان از مواد دیگر مانند ذرت تهیه کرد. اما برخی از مردم همچنان به استفاده از بوراکس ادامه می‌دهند، زیرا آن را به عنوان یک عنصر “سبز یا همان مفید” معرفی می‌کنند. اما آیا صحیح است؟

بوراکس چیست؟

آیا بوراکس برای پوست ضرری دارد؟

بوراکس به عنوان یک محصول سبز به فروش می‌رسد زیرا فسفات یا کلر ندارد. در عوض، عنصر اصلی آن، سدیم تترا بورات، یک ماده معدنی طبیعی است.

افراد گاهی سدیم تترا بورات را که ماده اصلی بوراکس است با اسید بوریک که خواص مشابهی دارند اشتباه می‌گیرند. با این حال، اسید بوریک به طور خاص به عنوان یک آفت کش استفاده می‌شود و از سدیم تترا بورات خیلی سمی‌تر است، بنابراین باید با مراقبت ویژه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

در حالی که بوراکس ممکن است طبیعی باشد، این بدان معنا نیست که کاملا ایمن و بی‌خطر است. بوراکس اغلب در یک جعبه با یک برچسب اخطار قرار گرفته و به برای مصرف کنندگان هشدار می‌دهد که محصول سوزش‌آور بوده و ممکن است در صورت قورت دادن مضر باشد.

مؤسسات ملی سلامت متوجه شده‌اند که بوراکس با اثرات جانبی نامطلوب بهداشتی در انسان ارتباط دارد. این اثرات شامل: تحریک، مشکلات هورمنی، مسمومیت و مرگ می‌شود.

بوراکس چیست؟

تحریک پوست و چشم:

قرار گرفتن در معرض این ماده می‌تواند پوست یا چشم‌ها را تحریک کند و همچنین در صورت استنشاق یا قرار گرفتن در معرض آن، بدن را تحریک کند. برخی افراد سوختگی ناشی از بوراکس را گزارش کرده‌اند. علائم ناشی از بروکسی عبارتند از: خارش پوستی، استفراغ، سوزش چشم، حالت تهوع، مشکلات تنفسی

بوراکس چیست؟

مشکلات هورمونی:

اعتقاد دانشمندان و کارشناسان بر این است که قرار گرفتن در معرض بوراکس هورمون‌های بدن را دچار مشکل می‌کند. بوراکس ممکن است تولید مثل مردان، تعداد اسپرم و میل جنسی را کاهش دهد.

در یک مطالعه، دانشمندان دریافتند موش‌هایی که از بوراکس تغذیه می‌کردند، اندام تولید مثل آن‌ها تحلیل می‌رفت. در زنان بوراکس می‌تواند تخمک‌گذاری و باروری را کاهش دهد. در حیوانات آزمایشگاهی باردا، یافت‌شده که قرار گرفتن در سطح بالا بوراکس از مرز جفت عبور می‌کنند و به رشد جنین آسیب می‌رسانند و باعث کاهش وزن پایین می‌شوند.

بوراکس چیست؟

مسمومیت:

در صورت مصرف و استنشاق بوراکس، این ماده به سرعت توسط بدن تجزیه می‌شود. دانشمندان اثرات بوراکس، حتی از لوازم آرایشی را به آسیب ارگان‌ها و مسمومیت‌های جدی بیان می‌کنند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۴ روش خانگی طرز تهیه خوشبو کننده هوا

[/box]

 

بوراکس چیست؟

مرگ:

اگر یک کودک خردسال به اندازه ۵ تا ۱۰ گرم بوراکس مصرف کند، ممکن است استفراغ شدید، اسهال، شوک و مرگ را تجربه کند. کودکان کوچک می‌توانند از طریق انتقال دست به دهان در معرض بوراکس قرار بگیرند، به ویژه اگر آن‌ها با اسلایم ساخته شده با بوراکس بازی کنند و یا در اطراف خانه که در کف آن آفت کش ریخته شده است بخزند.

دوزهای مرگ و میر در معرض بوراکس برای بزرگسالان در حدود ۱۰ تا ۲۵ گرم تخمین زده می‌شود.

با توجه به تحقیقات بنیاد دیوید سوزوکی، بوراکس خطرات بهداشتی قابل ‌توجهی را به همراه دارد. برای کاهش این خطر، مردم می‌توانند از جایگزین محصولات حاوی بوراکس استفاده کنند که معمولاً جایگزین‌های بوراکس ایمن‌تر هستند.

جایگزین‌های مناسب برای بوراکس:

 • ضدعفونی کننده‌هایی مانند پراکسید هیدروژن غذا، نصف یک لیمو، نمک، سرکه سفید و روغن‌های ضروری.
 •  مواد شوینده لباس مانند سفید کننده اکسیژن مایع یا پودر، نوشابه گازدار و جوش شیرین.
 • جنگجویان کپک و چرک مانند نمک یا سرکه سفید.
 •  لوازم آرایشی حاوی مواد طبیعی غیر بوراکس یا اسید بوریک.

کانادا و اتحادیه اروپا استفاده از بوراکس را در بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی محدود کرده و فقط باید در محصولات دارویی مورد استفاده قرار گیرد. چنین مقررات ایمنی در ایالات متحده وجود ندارد.

بوراکس چیست؟

چگونه از بوراکس صحیح استفاده کنیم:

به طور کلی، در صورتی که شما اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ‌دهید، بوراکس نیز به عنوان یک محصول تمیز کننده به کار می‌رود. استفاده از این ماده به طور ایمن، شامل به حداقل رساندن میزان آن است که با رعایت نکات ایمنی می‌توان اثرات بوراکس را کاهش داد.

بوراکس چیست؟

نکات ایمنی در این مورد عبارتند از:

 • از محصولات آرایشی که حاوی بوراکس هستند استفاده نکنید.
 • از پودر بوراکس همیشه با فاصله ایمن از دهان خود استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از آن، از دستکش استفاده کنید.
 • منطقه‌ای را که با بوراکس شسته‌اید را با آب و صابون تمیز بشویید.
 • بعد از استفاده از بوراکس، دستان خود را با صابون بشویید.
 • دقت کنید که البسه شسته شده با بوراکس به طور کامل قبل از خشک کردن و پوشیدن آن‌ها، شسته شده باشد.
 • هرگز این ماده را در دسترس کودکان رها نکنید.
 • از استفاده بوراکس در اطراف حیوانات خانگی دوری کنید. این کار شامل اجتناب از استفاده از بوراکس به عنوان آفت‌کش روی زمین است، که در آن حیوانات خانگی معمولاً در معرض آن قرار می‌گیرند.
 • بوراکس را از چشم، بینی و دهان خود دور نگه دارید تا خطرات استفاده از یک محصول تمیز کننده را به حداقل برسانید.
 • هنگام استفاده از بوراکس، هر گونه زخم باز را بر روی دست‌هایتان بپوشانید. چون بوراکس به راحتی از طریق زخم‌های باز روی پوست جذب می‌شود، بنابراین پوشاندن آن‌ها می‌تواند خطر بیماری شما را کاهش دهد.

منبع:

healthline

6 دیدگاه برای “بوراکس چیست: آیا بوراکس ماده‌ای سمی است؟

 1. وانیا گفته:

  helia جون واقعا تونستی با بوراکس اسلایم درست کنی؟؟؟آخه من با چیز های دیگه امتحان کردم نشد دنبال یه روش قطعی هستم لطفا جواب بده بهم

 2. ایلیا گفته:

  لطفا یکم جستجو کنین بعد به این نتیجه برسین:بوراکس ،اسید بوریک نییییسسسسسستتتتتتت
  بوراکس توی لوازم ارایشی و مایع لنز ! استفاده میشه ولی اسید بوریک یه ماده حشره کش و تمیز کنندست

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   در پاسخ به ایلیا: دوست عزیز منبع این گفته‌ها در آخر مطلب نوشته شده و هیچ کدوم از مطالب بیان شده در این پست از روی تجربه شخصی و یا اطلاعات شخصی نویسنده نوشته نشده. چنانچه شما اطمینان دارین از گفته‌ها تون ممنون میشیم منبعش رو اعلام کنین تا در صورت اشتباه بودن نوشته‌های این مطلب سریع اونارو عوض کنیم. مرسی از همراهیتون

 3. Mirliya گفته:

  سلام،با استفاده از بوراکس چسب چوب شمال و آب داغ میتوان اسلایم درست کرد،این دستور امتحان شده است،اما اگه هم بوراکس ندارید میتونید از مایع لباسشویی پرسیل ،گیلیسیرین و چسب چوب اسلایم درست کرد،برای درست کردن اسلایم پفکی هم میتونیم روی اسلایم کشی و معمولی مایع فوم یا فوم ریش بریزیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.