۵ ورزش برای دیسک گردن

بهترین ورزش های دیسک گردن

افراد مبتلا به دیسک گردن معمولا نیاز به جراحی ندارند. در این مواقع پزشکان فیزیوتراپی را توصیه می‌کنند تا علائم فتق دیسک گردن را درمان کنند. ورزش‌های مختلف می‌تواند به کاهش عوارض فتق دیسک گردن کمک کند. در این مقاله بهترین ورزش های دیسک گردن که به کاهش درد، افزایش سرعت بهبود و جلوگیری از تکرار این عارضه کمک می‌کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بهترین ورزش های دیسک گردن

بهترین ورزش های دیسک گردن

برخی از تمرینات ملایم، کشش‌ها و فعالیت‌های آرام و کنترل شده می‌توانند به کاهش درد فتق دیسک گردن کمک کنند. همچنین این تمرینات می‌توانند انعطاف‌پذیری را در ستون فقرات، گردن و کمر تقویت کرده و بهبود ببخشند.

مشکلات مربوط به گردن یا فتق (بیرون زدگی) دیسک گردن زمانی اتفاق می‌افتد که ماده ژله مانند موجود در مرکز دیسک گردن ضعیف و شکننده شده و از دیواره سخت خارجی، بیرون بزند و می‌تواند بسیار دردناک باشد و دلیل دیگرِ عوارض مانندِ کمر درد، گردن درد و سوزش، بی‌حسی و درد در پاها و بازوها شود.

علائم دیسک گردن چیست؟

علائم دیسک گردن چیست؟

مهم‌ترین علامت دیسک گردن درد است. این درد معمولا در پشت گردن، پشت سر و پشت هر دو کتف حس می‌شود. گاهی اوقات این درد به ریشه عصبی نیز وارد می شود که علائم فشار به عصب هم وجود خواهد داشت. این درد به صورت تیر کشنده به بازو، شانه، دست و ساعد انتشار پیدا می‌کند.

اختلالات حسی بستگی به اینکه کدام یک از ریشه‌های عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است قسمت‌های متفاوتی از دست و اندام فوقانی را دچار خواب رفتگی، کاهش حس و گز گز کردن شود.

علل بروز فتق دیسک گردن

علل بروز فتق دیسک گردن

یکی دیگر از علائم دیسک گردن اختلال در اندام‌های حرکتی است. اختلال حرکتی نیز مانند اختلال حسی بستگی به اینکه کدام یک از ریشه‌های عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد اختلال ایجاد می‌کند. معمولا قسمت‌های مختلفی از اندام فوقانی و گردن دچار کاهش قدرت می‌شوند و قدرت جسمانی خود را از دست می‌دهند. در صورت شدید شدن و مزمن شدن دیسک گردن، عضله مربوط به عصب ممکن است دچار لاغری شود.

حرکاتی که همگی هر روز انجام می‌دهیم مانند خم کردن گردن رو به جلو، فعالیت‌های درگیر کننده بازوها در جلوی بدن مانند ظرف شستن، رانندگی و … از حرکاتی هستند که تکرار مداوم آن‌ها امکان بروز علائم دیسک گردن را افزایش می‌دهد. عده‌ای از دانشمندان معتقدند که با کهولت سن دیسک‌های گردن از بین می‌روند اما ممکن است این بیماری در جوانان نیز رخ دهد. اما تعدادی از مهمترین دلایل این بیماری مانند التهاب و عفونت ژنتیک، شوک و یا ضربه و موارد دیگر ممکن است باعث بروز این بیماری شود. چرخاندن یا خم کردن ناگهانی گردن به طرفین به دلیل متمرکز بودن فشار بر یک طرف دیسک در بروز بیماری دیسک گردن موثر است.

ورزش چگونه به بهبود فتق دیسک گردن کمک می‌کند؟

ورزش چگونه به بهبود فتق دیسک گردن کمک می‌کند؟

ورزش و فیزیوتراپی بخش مهمی از درمان و بازیابی دیسک گردن محسوب می‌شوند. قدم اول برای درمان و تسکین فتق دیسک گردن که اغلب پزشکان آن را توصیه می‌کنند، چند روز استراحت است. پس از استراحت، انجام فعالیت‌های آرام و تمرینات کششی ماهیچه‌های پشت ستون فقرات را تقویت کرده و باعث کاهش فشار بر ستون فقرات می‌باشد. این تمرینات با تقویت ماهیچه‌های گردن از بروز و تکرار فتق دیسک گردن جلوگیری می‌کنند. پزشک معالج معمولا توصیه می‌کنند ورزش‌های مناسب برای بهبود فتق دیسک گردن و عوارض آن‌ها را با سطح فعالیت کم شروع کنید و به تدریج و با شیب خیلی کم شدت آن‌ها را افزایش دهید. فعالیت‌های آرامی که می‌توانند به بهبود فتق دیسک گردن کمک کنند به شرح زیر می‌باشند.

تمام تمرینات را به صورت آهسته و کنترل‌شده انجام دهید، به خصوص وقتی که خم یا بلند می‌شوید. تمرینات نباید به طوری باشند که فرد آسیب ببیند. هنگامی که فرد احساس درد کند باید تمرینات را متوقف کرده و با پزشک خود صحبت کند. در ادامه بهترین ورزش های دیسک گردن را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

بهترین ورزش های دیسک گردن

درد گردن بعد از فتق دیسک گردن رایج است. فشار روی اعصاب در گردن می‌تواند موجب درد در گردن و ماهیچه‌های شانه شود. به علاوه ممکن است باعث ایجاد درد در بازو شود. تمرینات و ورزش‌های زیر می‌توانند به کاهش درد گردن ناشی از فتق دیسک گردن کمک کنند.

بهترین ورزش های دیسک گردن

بالا بردن چانه

یکی از بهترین ورزش های دیسک گردن بالا بردن چانه یا Chin Tucks می‌باشد. این تمرین به بهبود استحکام فلکسور عمقی گردن کمک می‌کند. به علاوه، این تمرین برای قرارگیری صحیح وضعیت شانه‌ها و سر موثر است. اما برای انجام این تمرین، با یک وضعیت صحیح بنشینید یا بایستید. به طور هم زمان گردن و چانه خود را به سمت عقب بکشید. در وضعیت قرار گرفته ۲ الی ۳ ثانیه بمانید سپس به حالت اولیه بازگردید. ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه از یوگا برای تناسب اندام استفاده کنیم؟

[/box]

بهترین ورزش های دیسک گردن

کشش گردن با حوله

دومین تمرین از بهترین ورزش های دیسک گردن کشش گردن با استفاده از حوله است. این کشش می‌تواند برخی از علائم دیسک را بهبود بخشیده و حتی مواد دیسک را به محل خودش برگرداند. برای انجام این تمرین، مانند تصویر بالا بر روی یک صندلی با موقعیت مناسب بنشینید و یک حوله را به دور گردن‌تان بیاندازید. سپس گردن خود را به سمت عقب بکشید و با حوله به سمت مخالف فشار بر روی گردن فشار وارد کنید. ۵ تا ۱۰ کشش برای تکمیل این تمرین کافی است.

بهترین ورزش های دیسک گردن

حرکت کشش بازو و دیوار

این حرکت یکی از بهترین ورزش های دیسک گردن می‌باشد که به وضعیت صحیح گردن و کاهش درد آن کمک می‌کند. در نزدیکی یک دیوار قرار بگیرید و یک دست‌تان را بر روی کمر خود بگذازید و کف دست دیگرتان را بر روی دیوار قرار دهید. باید دقت داشته باشید که راستای دستان به سمت عقب باشد. حالا سعی کنید بدن خود را به سمت مخالف حرکت کنید. به طوری که در ناحیه سینه کمی کشش احساس کنید. ۳۰ ثانیه در حالت مذکور ثابت بمانید و حرکت را با دست مخالف خود تکرار کنید.

بهترین ورزش های دیسک گردن

کشش عضله تراپزیوس بالایی

این تمرین نیز به نوبه‌ی خود می‌تواند به کم کردن برخی از علائم دیسک گردن و افزودن کمی تحرک به گردن کمک کند. در حالت ایستاده یا نشسته این تمرین را می‌توانید انجام دهید. یک از دستان‌تان را مانند تصویر بالا در پشت خود قرار دهید و دست دیگرتان را بر روی سر خود بگذارید. حالا با استفاده از دست خود، سرتان را در جهت موافق با دست‌تان بکشید. این حالت را حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه حفظ کنید. برای هر سمت ۲ تا ۳ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

بهترین ورزش های دیسک گردن

انقباض عضلات کتف

آخرین ورزش از بهترین ورزش های دیسک گردن انقباض عضلات کتف است. هدف از این تمرین تثبیت و تقویت ماهیچه‌های تنه میانی است که باعث بهبود وضعیت بدنی می‌شود. برای انجام این تمرین، ابتدا در حالتی مناسب بایستید و یک نوار محکم در دستان خود نگه دارید. سپس آرنج‌های خود را صاف کنید و مقابل تنه‌ی خود بگیرید. بدون اینکه آرنج‌های خود را خم کنید، به آرامی دست‌های خود را باز کرده و به سمت عقب حرکت دهید. شما باید فشار را بر روی ماهیچه‌های بین شانه‌های خود احساس کنید. این حرکت ۱۰ مرتبه در ۲ ست تکرار کنید.

برگرفته شده از:

medicalnewstoday

backintelligence

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.