بهترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ورزش

صورتی‌ها: همه ما می‌دانیم که باید به طور منظم ورزش کنیم، اما گنجاندن برنامه‌ی ورزشی منظم در برنامه‌های شلوغ این روزها برای هر کسی دشوار است و شاید ندانیم بهترین زمان برای ورزش چه موقعی است. اکثر مردم فقط می‌توانند قبل یا بعد از کار ورزش کنند، بنابراین ارزش بررسی این که آیا زمان ورزش ما بر نتایجی مانند کاهش وزن و خواب تاثیر می‌گذارد، ارزشمند است.

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش

برای درک این که چرا زمان‌بندی ورزش می‌تواند مهم باشد، ابتدا باید بفهمیم که بدن ما چگونه طی یک روز کار می‌کند. ساعت زیستی ما به منظم کردن الگوهای خواب، خوردن، فشار خون و دمای بدن کمک می‌کند. این ریتم‌های شبانه روزی با بسیاری از جنبه‌های عملکرد جسمانی، سلامتی و تندرستی همراه است. پیدا کردن بهترین زمان برای ورزش کردن می‌تواند یک مسئله چالش برانگیز باشد. اما مهم‌ترین مورد این است که در هر زمان که قادر بودید به مقدار معینی باید ورزش کنید. اما اگر می‌خواهید ورزش خود را از نظر چربی سوزی بهینه کنید تا بیش‌ترین میزان فایده را به دست آورید، شاید بهتر باشد در هنگام صبح ورزش کنید. این زمانی است که علم به ما می‌گوید. اما اگر می‌خواهید زمان دیگری را برای ورزش کردن انتخاب کنید، چه موقعی بهتر است؟

بهترین زمان برای ورزش

سحرخیز باش تا کامروا شوی، درسته؟

از نظر اجرای یک عادت تمرینی استوار، این وسوسه انگیز است که فکر کنید ورزش صبح پایدارتر است. اما شواهد زیادی برای حمایت از این نظریه وجود ندارند. مطالعه‌ای که در رابطه با بررسی ارتباط بین برنامه روزانه و ورزش انجام شد، نشان می‌دهد که ورزشکاران تمایل دارند زمان ورزش را با اولویت‌های فردی و هماهنگ با برنامه روزانه خود در نظر بگیرند. بر همین اساس ممکن است افراد سحرخیز ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری را انتخاب کنند که یک ورزش صبحگاهی معمول محسوب می‌شود. البته اکثر محققان بر این باور هستند که برای ورزش‌هایی که با هدف چربی سوزی انجام می‌شوند، بهتر است ورزش کردن در صبح را انتخاب کنید. ورزش کردن با اهداف قدرتی بهتر است در زمان‌هایی غیر از صبح باشد. چرا که در هنگام صبح انرژی و قدرتِ بدن نسبت به سایر زمان‌ها کمتر است.

ورزش کردن قبل از صبحانه

ورزش کردن قبل از صبحانه

از نظر فیزیولوژیکی ورزش کردن با معده‌ی خالی با ورزش کردن پس از غذا متفاوت است. پس از یک شب خالی بودن معده و شکم، بدن ما به چربی‌ها به عنوان منبع سوخت اولیه خود متکی است. بنابراین اگر صبح قبل از خوردن صبحانه ورزش کنید، بدن چربی بیشتری خواهد سوزاند.

سوزاندن چربی بیشتر در طی ورزش می‌تواند یک مزیت متابولیک باشد، اما آیا این کار باعث ایجاد تفاوت در کاهش چربی در طول یک دوره زمانی خواهد شد؟ متاسفانه بعید است. تحقیقاتی در مورد تفاوت ورزش کردن در حالت گرسنگی در مقایسه با ورزش کردن پس از غذا خوردن، به مدت چهار هفته انجام شد. با این که هر دو گروه مقدار چربی متفاوتی سوزاندند اما در نهایت در مقدار چربی بین هر دو گروه تفاوتی دیده نشد.

محققان دیگری در مورد تاثیر ورزش صبحگاهی بر مصرف انرژی و کاهش وزن تحقیقاتی را به مدت شش هفته انجام دادند و به این نتیجه رسیدند، افرادی که صبح ورزش می‌کنند، در طول روز کمتر غذا می‌خورند و نسبت به افرادی که در هنگام شب و پس از غروب ورزش می‌کنند، یک کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند.

اما برخی تحقیقات نیز نشان می‌دهند افراد در هنگام شب بیشتر و محکم‌تر تمرین می‌کنند و همین مسئله در طول زمان باعث مصرف انرژی بیشتر شده که به کاهش وزن بیشتری نسبت به ورزش‌های صبحگاهی منجر می‌شود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

[/box]

ورزش و خواب

ورزش و خواب

ورزش کردن باعث افزایش بیداری، هشیاری و درجه حرارت بدن ما می‌شود که از نظر تئوری دقیقا بر خلاف شرایط مطلوب برای ایجاد احساس خواب آلودگی است. علیرغم پیشنهادهای گفته شده، شواهدی وجود دارند که از ورزش کردن در هنگام شب را پشتیبانی می‌کنند.

در این رابطه محققان سوئیسی دریافتند که انجام ورزشِ خوب و قوی یک تا نیم ساعت قبل از خواب با افزایش سرعت خوابیدن، کاهش بیداری‌های بعد از خواب و ایجاد خلق‌وخوی بهتر همراه است و بهترین زمان برای ورزش برای این افراد قبل از خواب است.

آیا واقعا زمان بهتری برای تمرین وجود دارد؟

آیا واقعا زمان بهتری برای تمرین وجود دارد؟

پیروی از یک برنامه ورزشی زمانی که ما تقاضاهای رقابتی مانند کار و تعهدات خانوادگی داریم که می‌توانند هفته به هفته دیگر تغییر کند، اصلا کار آسانی نیست. ورزش کردن در هنگام صبح و شب می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. برای به دست آوردن بیش‌ترین فواید سلامتی از ورزش، بهترین زمان برای ورزش زمانی است که شما در واقع آن را انجام خواهید داد. چیزی که مشخص است این موضوع است که اگر یک زمان را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید، صرف‌نظر از اینکه صبح یا عصر است با انجام آن می‌توانید از مزایای ورزش کردن بهره‌مند شوید.

از طرفی برای پیدا کردن بهترین زمان برای ورزش کردن باید به ساعت بدن توجه کنید. بدن بر اساس یک ساعت درونی ۲۴ ساعته کار می‌کند. این سیستم درونی، ساعت خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. این سیستم با الگوی ۲۴ ساعته‌ی چرخش زمین هماهنگ است و تحت تاثیر سایر عملکردهای بدن مانند فشار خون، دمای بدن، سطوح هورمون‌ها و ضربان قلب است که هر یک از این ها در آمادگی بدن برای ورزش نقش خاصی ایفا می‌کنند. به نظر می‌رسد که استفاده از ساعت بدن برای تعیین زمان ورزش، فکر خوبی باشد.

البته لازم نیست بر روی ریتم شبانه روزی بدن‌تان به طور کامل تسلط داشته باشید. برای اینکار و پیدا کردن بهترین زمان ورزش برای خودتان، ساعات مختلف روز را امتحان کنید. در هنگام انتخاب بهترین زمان برای ورزش کردن، نوع ورزش و کارهای روزانه‌تان را در نظر بگیرید و ساعتی را انتخاب کنید که بتوانید بدون هیچ مشکلی آن را انجام داده و به آن عادت کنید.

پس یافتن بهترین زمان برای ورزش کردن می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد؛ اما چیزی که کاملا مشخص و واضح است، زمان‌هایی است که نباید در آن ورزش کنیم. بهتر است در هنگام آلودگی هوا در فضای آزاد، بلافاصله پس از غذا خوردن، در هنگام آسیب دیدن و داشتن استرس نباید ورزش کنید.

برگرفته شده از: qz.com

2 دیدگاه برای “بهترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است؟

  1. tina---jon گفته:

    لطفا در مورد این که چجوری درس هارو بهتر یاد بگیریم وحافظه قوی داشته باشیم یه مطلب بزارین «ممنون وسپاسگزار»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.