اگر عاشق هستید باید با ۵ زبان عشق آشنا شوید

اگر عاشق هستید باید با ۵ زبان عشق آشنا شوید

جایگاه عشق در زندگی انسان و شناخت ۵ زبان عشق

عشق جایگاه اصلی و عمده‌ای در رفتار انسان دارد اما این واژه از ابعاد و تعابیر متعددی برخوردار است. مقصود از رابطه زناشویی در درجه اول حمایت از عشق و صمیمیت است و ازدواج اولین جایی است که می‌توان مخزن عشق را در آن جا پر کرد. ما اغلب اوقات انواع رفتارهای آزاردهنده مان را به بهانه و انگیزه عشق توجیه می‌کنیم. سخت است درک درستی از ابراز عشق همسرمان نداشته و زبان عشق ورزی به او را ندانیم در طول چند سال زندگی مشترک چه جریانی باعث خوشحالی و ناراحتی طرف مقابل تان بوده است. در واقع شما با کنکاش در روابط برای بهبود کیفیت زندگی بهترین عمل را انجام می دهید.

در این مقاله  “صورتی‌ها” برای بهبود روابط عشقی شما ۵ زبان عشق را نقش مهمی در شناخت طرف مقابل دارد معرفی کرده است.امیدواریم لذت ببرید.

 

عشق و عاشقی

 

زبان اول عشق: کلام تاییدآمیز

شامل تشکر و قدردانی از کارهای بسیار کوچک و معمول در خانه. برای مثال چه لباس قشنگی، چه آرایش موی قشنگی، چه دست پخت خوبی، از اینکه بچه را خوب نگه داشتی ممنون، واقعا متشکرم آشغال‌ها را بردی و … اگر زن و شوهر مرتب و منظم چنین گفته‌هایی را از هم بشنوند فضای عاطفی بین شان بهتر می‌شود.

هدف عشق به دست آوردن چیزی که شما می‌خواهید نیست، بلکه انجام دادن کاری است برای کسی که دوستش دارید و سعادت او را می‌خواهید.

اما واقعیت این است که وقتی ما کلام تاییدآمیزی دریافت می‌کنیم به احتمال قوی ترغیب می‌شویم که متقابلا کاری کنیم. کلام مهرآمیز، تشویق آمیز و فروتنانه زبان بسیاری از مردان و زنان است. البته این زبان اول در افراد با توجه به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند و با فرهنگ‌های مختلف و میزان درآمد متفاوت است.

زبان دوم عشق: وقت گذاشتن برای یکدیگر

دوتایی با هم صحبت کردن، قدم زدن گاه گاهی، به هم توجه کردن، نه اینکه روی دو مبل نشسته و به تلویزیون نگاه کنید، یا در حالی که با گوشی موبایل در دنیای مجازی هستید بگویید و بشنوید. در واقع وجه اساسی وقت گذاشتن برای یکدیگر با هم بودن است، نه در کنار هم بودن.

با هم بودن یعنی توجه متمرکز و کامل و این زبان شامل با هم بودن، گفتگوی متمرکز، نگاه کردن به چشم‌های همسر در موقع حرف زدن، گوش دادن و در ضمن آن در پی کشف احساسات طرف مقابل بودن، قطع نکردن سخن او، توجه به حرکات بدن مثل مشت گره کرده، فشار بر روی دست، اشک، ابروان گره خوردهای، لرزش صورت و …

 

زبان سوم عشق: دریافت هدایا

هدایا از نمادهای بصری عشق است و برای برخی افراد بسیار مهمتر از برخی دیگر است. اگر زبان اصلی عشق همسرتان دریافت هدیه است، شما می‌توانید هدیه دهنده حرفه‌ای شوید و در واقع یکی از آسان‌ترین زبان‌های عشق برای یادگیری است.
یکی از این هدایا حضور فیزیکی شما در موقعیت‌های خاص است، مثل بودن شما در هنگام تولد فرزند یا زمان‌های بحرانی که ممکن است برای هر دو نفر رابطه پیش آید؛ مانند از دست دادن عزیزان، رفتن به سفر یا در لحظات خوشی و ناخوشی. در برخی افراد شاخه گلی کفایت می‌کند. این موضوع با توجه به استطاعت مالی طرفین و نوع نگرش آنان و بستر فرهنگی که در آن رشد کرده‌اند و حتی جوامع مختلف متفاوت است.

کادو


زبان چهارم عشق: خدمت به یکدیگر

دو طرف رابطه در خدمت به یکدیگرند. در امور خانه داری، بچه داری و تمام مسئولیت‌های یک زندگی مشترک بدون در نظر گرفتن مرد و زن بودن. البته یادمان باشد درخواست کردن به عشق جهت می‌دهد ولی دستور دادن جریان عشق را متوقف می‌کند.
آنچه ما پیش از ازدواج برای یکدیگر انجام می‌دهیم دلیلی بر کارهایی که پس از ازدواج انجام خواهیم داد، نیست و یادمان باشد در جوامع سنتی غلبه بر کلیشه‌ها مهم است. برای مثال ظرف شستن یا جارو کردن مردان و …. خدمت کردن به یکدیگر نباید اجباری باشد بلکه باید آزادانه صورت گیرد و مطابق درخواست طرف مقابل باشد. خدمت عاشقانه یعنی برآورده ساختن انتظارات همسر من. می‌توان با انجام سه کاری که خودتان به آن علاقه‌ای ندارید اما می‌دانید همسرتان به آن‌ها علاقه دارد او را غافلگیر کنید. بسیاری از زوج‌ها می‌پندارند که بر کلیشه‌های مجود در رابطه با نقش زن و مرد غلبه کرده‌اند اما به طور ناخودآگاه به آن کلیشه‌ها پای بند هستند. کارهایی را که در دوران نامزدی و عاشقی انجام می‌دادید برای احیای نزدیکی و صمیمیت بیشتر دوباره انجام دهید و ارتباط بهتر را تجربه کنید.

زبان پنجم عشق: تماس فیزیکی

تماس فیزیکی می‌‎تواند رابطه را بسازد یا از هم بگسلد. هم می‌تواند نفرت را منتقل کند و هم محبت را. اگر زبان اصلی عشق همسرتان، تماس فیزیکی است، هیچ چیز مهمتر از این نیست که وقتی گریه می‌کند در آغوشش بگیرید. برای برخی افراد تماس فیزیکی زبان اصلی عشق است، این افراد به لحاظ عاطفی نیاز دارند همسرشان لمس شان کند، دست در موهای آن‌ها کرده و در آغوش کشیدن‌شان را تکرار کند، دستان یکدیگر را بگیرید.

تماس فیزیکی به عنوان نشانه‌ای از عشق، اعماق وجودمان را لمس می‌کند و به عنوان یکی از زبان‌های عشق شکل قدرتمندی از ارتباط است. تمام اشکال منفی در این تماس را باید حذف کرد، از تماس‌های آزاردهنده حذر کرده و به جای آن از شیوه‌های مثبت و لذتبخش استفاده کنید.
وضعیت‌های بحرانی شامل مرگ، بیماری‌های خطرناک و … می‌شود، اما می‌تواند ضربه‌های کوچک روزمره را دربر گیرد که این ضربه‌ها تاثیر عاطفی بزرگی دارند. راهی پیدا کنید تا به جای سکوت یا ابراز واژه‌های توخالی، با توجه و محبت یا تماسی نرم و ملایم ابراز همدردی کنید. تماس‌‎های عاشقانه رگ حیاتی زندگی عاطفی افرادی است که تماس فیزیکی زبان اصلی عشق آن‌هاست.

از آن جایی که ما به طرزی متفاوت ابراز عشق کرده و عشق را دریافت می‌کنیم، زنده نگه داشتن عشق بعد از ازدواج کاری بس دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.