۵ چربی سوز موثر برای لاغری

انواع چربی سوز طبیعی

چربی سوزهای طبیعی یکی از بحث‌برانگیزترین مکمل‌های موجود در بازار هستند. چربی سوزها به عنوان مکمل‌های غذایی برای افزایش متابولیسم و کاهش جذب چربی توصیه می‌شوند و به بدن کمک می‌کنند تا چربی بیشتری بسوزاند. در این مطلب از مجله صورتی‌ها ۵ مورد از انواع چربی سوز طبیعی را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

انواع چربی سوز طبیعی

انواع چربی سوز طبیعی

تولید کنندگان محصولات چربی سوز آن‌ها را به عنوان یک راه‌حل معجزه‌آسا برای کاهش وزن و تناسب اندام معرفی می‌کنند اما واقعیت این است که محصولات چربی سوز موجود در بازار اغلب بی‌فایده هستند و حتی ضرر هم دارند. این امر به این دلیل است که آن‌ها توسط مقامات قانون گذاری غذا تنظیم نشده‌اند. با این وجود، ثابت شده است که چندین مکمل طبیعی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا چربی بیشتری بسوزانید. در این مقاله ۵ چربی سوز طبیعی که برای کاهش وزن سریع و افزایش متابولیسم به کار می‌روند را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

انواع چربی سوز طبیعی

۱- کافئین برای چربی سوزی

یکی از انواع چربی سوز طبیعی کافئین است. کافئین ماده‌ای است که عموما در قهوه، چای سبز و دانه‌های کاکائو یافت می‌شود. در بحث‌های تجاری نیز به وجود کافئین برای چربی سوزی به وفور اشاره می‌شود. کافئین می‌تواند به افزایش سوخت و ساز کمک کرده و برای چربی سوزی بیشتر موثر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد، کافئین موقتا در طول یک یا دو ساعت، سوخت و ساز را تا ۱۶ درصد بیشتر می‌کند. علاوه بر این چندین مطالعه نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند به بدن شما کمک کند که چربی بیشتری را بسوزاند. با این حال به نظر می‌رسد که این اثر در افراد لاغر قوی‌تر از افراد چاق است. متاسفانه مصرف مداوم آن هم در بلندمدت از اثرگذاری‌اش کم می‌کند. برای به دست آوردن مزایای کافئین، نیازی به مصرف مکمل نیست، فقط کافی است چند فنجان قهوه قوی مصرف کنید که یک منبع عالی از کافئین است و فواید سلامتی بسیاری دارد.

انواع چربی سوز طبیعی

۲- عصاره چای سبز

عصاره چای سبز شکل غلیظی از چای سبز است. عصاره چای سبز تمام مزایای چای سبز را در یک پودر یا کپسول فراهم می کند. این عصاره سرشار از کافئین و ترکیبی شیمیایی موسوم به اپی‌گالوکتشین گالات (EGCG) است. علاوه بر این این دو ماده مکمل هم هستند و با فرایندی به نام تموژنز به سوختن چربی‌ها کمک می‌کنند. به عبارت ساده تموژنز فرآیندی است که در آن بدن شما برای تولید گرما کالری را می‌سوزاند. تجزیه و تحلیل شش مطالعه نشان می‌دهد که مصرف ترکیبی از عصاره چای سبز و کافئین به مردم کمک کرد تا ۱۶ درصد چربی بیشتری نسبت به دارونمایی بسوزانند.

طی تحقیقات دیگر، دانشمندان اثر دارونما کافئین و ترکیب عصاره‌ی چای سبز و کافئین را در سوزاندن چربی بررسی و مقایسه کردند. این مطالعه نشان داد که مصرف ترکیب کافئین و چای سبز در مقایسه با مصرف کافئین به تنهایی ۶۵ کالری بیشتر در بدن می‌سوزاند. مصرف این ترکیب در مقایسه با دارونما هم نشان از سوزانده‌شدن ۸۰ کالری بیشتر داشت.

اگر می‌خواهید از مزایای عصاره چای سبز استفاده کنید، سعی کنید ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم از آن را در روز مصرف کنید. با نوشیدن ۳ تا ۵ لیوان چای سبز نیز می‌تواند نتایج مشابهی را دربر داشته باشد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چند حرکت ورزشی برای آب کردن شکم در خانه!

[/box]

انواع چربی سوز طبیعی

۳- پودر پروتئین یک چربی سوز طبیعی:

یکی دیگر از انواع چربی سوز طبیعی پرتئین است. پروتئین به شدت برای سوزاندن چربی مهم است. دریافت پروتیین بالا می‌تواند به شما کمک کند تا با افزایش متابولیسم و محدود کردن اشتها، چربی بیشتری بسوزانید. همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا جرم ماهیچه و عضلات را حفظ کنید.

به عنوان مثال یک مطالعه از میان ۶۰ شرکت‌کننده دارای اضافه‌وزن و چاقی نشان می‌دهد که رژیم غذایی با پروتئین بالا تقریبا دو برابر بیشتر از رژیم غذایی متوسط برای چربی سوزی موثر است. پروتئین می‌تواند با افزایش سطح هورمون‌های سیرکننده مانند GLP-1 ،CCK و PYY و با کاهش هورمون گارلین (هورمون گرسنگی) باعث کاهش اشتها و احساس سیری می‌شود. در حالیکه شما می‌توانید همه پروتئینِ مورد نیاز را از غذاهای غنی از پروتئین دریافت کنید، بسیاری از افراد هنوز برای دریافت پروتئین به اندازه کافی مشکل دارند.

مکمل‌های حاوی پروتئین روشی مناسب برای افزایش مصرف پروتئین هستند. کشک، کازئین (پروتئین شیر) یا پنیر بی‌چربی، سویا، تخم مرغ و پودرهای پروتئین گیاهی منابع خوبی از پروتئین هستند. با این حال استفاده از مواد کم قند و بدون مواد افزودنی به ویژه زمانی که می‌خواهید وزن کم کنید بسیار مهم است. اگر شما برای دریافت پروتئین کافی تلاش می‌کنید، سعی کنید ۱-۲ اسکراب (۲۵ تا ۵۰ گرم) پودر پروتئین در روز مصرف کنید.

انواع چربی سوز طبیعی

۴- فیبر محلول

دو نوع فیبر موجود است، فیبر محلول و نامحلول. فیبر محلول، مایعات را از مجاری هاضمه جذب می‌کند و ماده‌ی چسبناک ژِل‌مانندی به وجود می‌آورد. جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که فیبر محلول می‌تواند به کاهش اشتها کمک کنند. این نوع فیبر نیز همانند پروتئین دارای هورمون‌های سیرکننده است و باعث کاهش گرسنگی می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد بدن شما زمان بیشتری برای هضم و جذب مواد غذایی می‌برد که می‌تواند باعث شود شما مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید. فیبر محلول با کاهش جذب کالری از مواد غذایی مصرفی نیز به سوختن چربی‌های کمک می‌کند.

در یک مطالعه تحقیقاتی که ۱۷ نفر با مقادیر متنوع مصرف فیبر و چربی شرکت داشتند مشخص شد میزان مصرف فیبر بیشتر در رژیم غذایی باعث کاهش جذب کالری و چربی می‌شود.

شما می‌توانید تمام فیبر محلول مورد نیاز را از غذا دریافت کنید. سعی کنید از مکمل‌های فیبر محلول مانند بارهنگ کتانی یا گلوکومنن استفاده کنید.

انواع چربی سوز طبیعی

۵- یوهمبین

یوهمبین ماده‌ای است که در پوست تنه‌ی درخت Pausinystalia yohimbe، درختی که در آفریقای مرکزی و غربی یافت می‌شود. این ماده بیشتر برای تقویت قوای جنسی کاربرد دارد اما برخی از ویژگی‌های آن برای سوزاندن چربی‌ها هم مفید است. یکی از این اثرات این ماده کمک‌کردن به سوزاندن چربی‌ها برای تامین سوخت بدن است.

در مطالعه‌ای که روی ۲۰ بازیکن برجسته‌ی فوتبال صورت گرفت، مشخص شد که مصرف ۱۰ میلی‌گرم یوهمبین، دوبار در روز، به‌طور متوسط باعث کاهش ۲.۲ درصدی چربی بدن بازیکنان می‌شود. شایان ذکر است که این بازیکنان قبل از مصرف یوهمبین هم بدنی بدون چربی اضافی داشتند و در نتیجه ۲.۲ درصد کاهش محسوسی به حساب می‌آید.

خطرات و محدودیت‌های مکمل‌های چربی سوز

خطرات و محدودیت‌های مکمل‌های چربی سوز

انواع چربی سوز طبیعی و مکمل‌های چربی‌سوزی به طور گسترده و متنوعی در بازار موجود هستند و دسترسی به آن‌ها آسان است. با این حال آن‌ها اغلب اثرگذاری خود را نمی‌گذارند و گاهی ممکن است به سلامتی شما آسیب برسانند.

متاسفانه تعداد زیادی از مکمل های چربی سوزی به‌خاطر داشتن مواد خطرناک در ترکیبات خود از بازارها حذف شده‌اند. در بسیاری از موارد هم آلودگی‌های این مکمل‌ها باعث بروز عوارض جانبی شدیدی چون فشار خون بالا، سکته مغزی، تشنج و مرگ شده است. اما با نگاه خوشبینانه، مکمل‌های طبیعی که در بالا نام برده شد با مصرف در رژیم غذایی مناسب می‌توانند چربی‌های اضافی را بسوزانند. اما نباید فراموش کرد که هر چیزی با نام مکمل نمی‌تواند جایگزین درمان و راه‌حل اصلی باشد. مکمل‌های چربی سوز طبیعی نیز نمی‌توانند جایگزین ورزش یا رژیم غذایی مناسب شوند و در کنار راه‌حل‌های اصلی اثرگذار خواهند بود.

برگرفته شده از: healthline


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.