انواع اضطراب

چگونه انواع اضطراب و استرس را تشخیص دهیم؟

استرس و اضطراب مسئله‌ای است که گاهی اوقات ذهن ما را به خود مشغول می‌کند. اگر چه اضطراب ممکن است ناخوشایند باشد، اما به میزان معینی، طبیعی است و در همه‌ی انسان‌ها وجود دارد ولی وقتی از حد نرمال و طبیعی رد می‌شود، مشکلات و اختلالاتی را در زندگی پدید می‎آورد. استرس و اضطراب شدید باید حتما درمان شود تا زندگی به روال عادی بازگردد. قبل از درمان استرس و اضطراب؛ ابتدا باید انواع اضطراب را بشناسیم و تشخیص دهیم که اضطراب ما از چه نوع است. شاید اضطراب ما از نوع شدید باشد و به روانپزشک نیاز داشته باشیم. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، انواع اضطراب را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید تا در مورد مشکل عمومی اضطراب اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علائم و نشانه‌های عمومی اضطراب

علائم و نشانه‌های عمومی اضطراب

استرس دارای نشانه های عمومی است که از این علائم می‌توانیم تشخیص دهیم که استرس و اضطراب داریم یا نه؟! پس از تشخیص وجود اضطراب باید انواع اضطراب را بشناسیم. نشانه‌ها و علائم عمومی استرس و اضطراب عبارتنداز:

  • وحشت، ترس و ناامیدی
  • مشکلات خواب
  • عدم توانایی آرام و ماندن
  • دست ها یا پاها سرد، عرق، بی‌حوصله یا سوزش
  • تنگی نفس
  • تپش قلب
  • دهان خشک
  • حالت تهوع
  • سرماخوردگی
  • و …..

اگر چند مورد از نشانه‌های بالا در شما وجود دارد باید بگ.ییم که شما دچار اضطراب شدید هستید.

البته در مورد نشانه‌های استرس در این مطلب بیشتر بحث کرده‌ایم:

آیا می‌دانید علائم استرس و اضطراب شدید چیست؟

 

انواع اضطراب

انواع اضطراب

انواع اضطراب: اختلال اضطراب، اختلال اضطراب جمعی، اختلال وسواسی اجباری (OCD)، اختلال هراس، اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) یا اختلال اضطراب اجتماعی. در ادامه هر یک از این اضطراب‌ها را بررسی خواهیم کرد، امیدواریم آخر این مقاله بتوانید تشخیص دهید که اضطراب شما از چه نوع است.

اضطراب عمومی (GAD)

اضطراب عمومی (GAD)

اختلال اضطراب عمومی (GAD) با نگرانی بیش از حد در مورد اتفاقات روزمره مشخص می‌شود که به طور معمول برای اکثر افراد، تهدید دائمی نیست. به عنوان مثال، ممکن است نگران باشید که در حین راه رفتن؛ کسی به طور اتفاقی یک شی سنگین را از یک پنجره بالا بیرون می‌آورد و ناخودآگاه به شما ضربه می‌زند. در حالی که این رویداد احتمال کمی دارد.

اضطراب بیش از حد در مورد چنین چیزی برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی عجیب نیست. شما همچنین ممکن است ضربان قلب یا افکار ناخواسته و نگرانی را تجربه کنید. این قبیل اضطراب، اختلال اضطراب عمومی می‌باشد.

اضطراب وسواسی اجباری (OCD)

اضطراب وسواسی اجباری (OCD)

اختلال وسواسی اجباری منجر به افکار مکرر و ناخواسته می‌شود که در زندگی روزمره دخالت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر OCD دارید، موقع ترک خانه نگران باز ماندن اجاق گاز هستید. حتی پس از بازگشت به خانه شما سه یا چهار بار، اجاق گاز را چک می‌کنید زیرا هنوز مطمئن نیستید که اجاق گاز شما واقعا خاموش است. مثلا این گونه افراد، دست‌های خود را چندین بار می‌شویند تا از بروز بیماری جلوگیری کنند، در واقع این کارها مکانیسم دفاعی این اضطراب است.

اختلال هراس

اختلال هراس

همانطور که از اسمش پیداست، این اختلال از طریق حملات هراسی ایجاد می‌شود. این حملات هراسی ممکن است، تنفس شما را دشوار کند و حتی احتمال دارد تصور کنید که می‌میرید! این حملات بعد از حدود نیم ساعت از بین می‌روند ولی بدن شما احساس خستگی می‌کند و نمی‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد. تجربه یک حمله تهاجمی یک یا دو بار در طول زندگی شما عادی است ولی حملات تکراری در یک هفته یا یک ماه طولانی نشانه‌ای از اختلال هراس است.

اضطراب پس از ضربه (PTSD)

اضطراب پس از ضربه

این اختلال موقعی پیش می‌آید که افراد در وضعیت عادی دچار شک شوند. این حالت ممکن است در بیداری باشد و یا حتی خواب! در اثر خشم و افسردگی نمی‌توانید رفتارهای نرمال از خود نشان دهید. ریشه این نوع اضزراب ممکن است به کودکی شما بازگردد، به عنوان مثال در اثر یک حادثه‌ی بزرگ.

اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است عواقب شدیدی داشته باشد، زیرا شما از قضاوت افراد ترس دارید، کسانی که این اختلال را دارند، اغلب در حفظ دوستی‌ها به مشکل برمی‌خورند. اگر شما نیز اختلال اجتماعی را داشته باشید، مدام از اینکه که دیگران در مورد شما فکر می‌کنند، نگران خواهید بود و از تعاملات اجتماعی خودداری خواهید کرد. این اختلال خیلی از کارهای روزمره شما را دچار مشکل می‌کند.

چگونه این اضطراب‌ها را درمان کنیم؟

چگونه این اضطراب‌ها را درمان کنیم؟

اگر بعد از مطالعه‌ی این اختلالات توانستید نوع اضطراب خود را تشخیص دهید و متوجه شدید که یکی از این اختلالات زندگی شما را مختل می‌کند، نیازی به نگرانی نیست. بعد از تشخیص نوع اضطراب درمان آن ساده‌تر می‌شود. با مراجعه به روانپزشک می‌توانید هر چه سریع‌تر اختلال خود را درمان کنید و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

ممنون که با این مطلب همراه ما بودید، امیدوارم مطلب مفیدی برایتان بوده باشد لطفا در صورت مشاهده علائم اضطراب، تلاش به از بین بردن آن نمایید تا زندگی‌تان بهتر از آن چه هست، شود.

منبع:

https://www.clearviewtreatment.com/types-of-anxiety-disorders