اقدامات لازم قبل از بارداری برای زنان

اقدامات قبل از بارداری برای زنان

بعد از ازدواج،  بارداری و صاحب فرزند شدن، جزو مهم‌ترین کارهای زندگی مشترک می‌باشد. پروسه بعدی ازدواج، بارداری بوده که لازم است با تصمیمات قطعی و پیش زمینه انجام شود. در زمان‌های قدیم بارداری بدون پیش زمینه انجام می‌شد، که در نتیجه خیلی وقت‌ها یا مادر و یا فرزند جانشان را از دست می‌دادند و یا فرزند با بیماری متولد می‌شد ولی با پیشرفت علم تا حدودی درصد سلامتی مادر و فرزند افزایش یافته است. شاید دختران جوان که برای اولین بار می‌خواهد صاحب فرزند شوند، از اقدامات قبل از بارداری برای زنان آگاه نباشند، به همین دلیل در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها قصد داریم اقدامات قبل از بارداری برای زنان را معرفی کنیم. همراه ما باشید تا قدم به قدم اقدامات را بررسی کنیم.

اقدامات قبل از بارداری برای زنان

اقدامات قبل از بارداری برای زنان

احتمالا یک سری اطلاعات کلی در مورد اقدامات قبل از بارداری برای زنان داشته باشید ولی ممکن است اطلاعاتتان کامل نباشد، اگر قصد بارداری دارید حتما باید اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

در ادامه نکات ضروری و مهم را با هم بررسی می‌کنیم:

از لحاظ معنوی آماده شوید

قبل از هر چیز باید از لحاظ معنوی آماده بارداری باشید؛ خیلی از والدین ناخواسته مجبور می‌شود که متولد شدن فرزند را قبول کنند در حالی که برای تولد فرزند نیاز است که هم پدر و هم مادر برای پذیرش مسئولیت آماده باشند و متولد شدن فرزند را از ته دل بخواهند تا بتوانند یک عمر از فرزند خود مراقبت کنند.

اقدامات قبل از بارداری

مشاوره قبل از دوران بارداری

برای این که از نظر احساسی و معنوی آماده پذیرش فرزند باشید بهتر است قبل از دوران بارداری به مشاور مراجعه نمایید باید سبک زندگی، میزان خوراکی، ترس‌ها و خوشحالی‌های خود را با مشاوره در میان بگذارید. همچنین اگر بیماری خاصی دارید، هر چند هم کوچک، به مشاوره خود توضیح دهید. در واقع مشاور باید بیشتر اطلاعات شما را بداند تا بتواند، بهترین مشاوره را از اختیار شما قرار دهد.

انجام برخی آزمایشات و چکاپ‌ها اجاری است

انجام آزمایشات نیز جزو اقدامات قبل از بارداری برای زنان محیوب می‌شود، برای این که اگر بیماری پنهانی دارید، نمایان گردد و یا اگر کم خونی دارید و یا فشار خون دارید و … از همان قبل از بارداری مشخص شود تا اقدام به درمان گردد، باید برخی از آزمایشات واجب و چکاپ‌ها را انجام دهید

قبل از بارداری چه کنیم

حتما حتما سراغ دندانپرشک بروید

بعد از بارداری دندان درد، در بسیاری از خانم‌های باردار دیده شده، در حالی که نه می‌توانند قرص مصرف کنند و نه دکتر می‌تواند به دندانتان رسیدگی کند، این شرایط برای یک خانم باردار بسیار سخت و دردناک است. پس چه باید کرد؟ بهتر است قبل از این که اقدام به بارداری نمایید، سراغ یک دندانپزشک ماهر رفته و همه دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند را ترمیم کنید تا بعد از دوران بارداری دچار عصبانیت و درد نشوید.

آزمایشاتی که باید انجام دهید

برخی از آزمایشات قبل از دوران بارداری ضروری است این آزمایشات عبارتنداز: گروه خونی و ارهاش. در این آزمایش خون بررسی شده و میزان قند خون نیز تعیین می‌گردد. فشار خون، ضربان و نبض و … نیز باید در این آزمایشات انجام شوند.

انجام آزمایش پاپ اسمیر

معمولا هر خانمی باید این آزمایش را هر دو سال تکرار کند، ولی اگر آگاهی در این مورد نداشت بهتر است قبل از دوران بارداری حتما آن را انجام دهد تا مطمئن شود، هیچ مشکی وجود ندارد و همچی رو به راه است.

قبل از حامگلی چه کنیم

واکسیناسیون

بهتر است قبل از دوران بارداری واکسیناسیون انجام دهید، این واکسن‌ها عبارتنداز: واکسن کزار، هپایتت، سرخه و … که باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و او تشخیص دهد که شما باید در این مرحله چه واکسن‌هایی را تزریق کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

حتما این مطلب را نیز بخوانید:

مکمل و رژیم غذایی قبل از دوران بارداری

[/box]

مصرف اسید فولیک

بهتر است قل از دوران بارداری، تحت نظر پزشک متخصص مصرف اسید فولیک را آغاز نمایید، اسید فولیک در دوران بارداری برای شما مفید خواهد بود، مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک (ترجیحاً از ۳ ماه قبل از بارداری) را شروع کنید.

در مورد شغل خود با پزشک مشورت کنید

اگر شاغل هستید، باید قبل از دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید، بهتر است شرح وظایف و کارهای خود را برای پزشکتان توضیح دهید، تا پزشک تشخیص دهد که در دوران بارداری نیز می‌توانید به کار خود ادامه دهید با باید شغل خود را کنار بگذارید، مطمئنا اگر شغلتان پر استرس و سنگین باشد، باید آن را برای مدتی کنار بگذارید.

اقدامات قبل از بارداری

دوری از دخانیت شرط لازم بارداری

شاید برخی از خانم‎ها علاقه‌مند به کشیدن قلیان باشند، هر چند در هر مقطع و سنی دود و دخانیت آسیب‌زا هستند ولی این مورد برای خانم‎های باردار بسیار بسیار اهمیت زیادی دارد و باید با قدرت هر چه تمام از دخانیت دوری نماید، چه از طرف خود و چه اطرافیان، زیرا دود سیگار و … برای جنین بسیار مضر و خطرناک می‌باشد. پس دوری از دخانیت نیز از اقدامات قبل از بارداری برای زنان می‌باشد.

بهبود روابط با همسر

اگر برخی از اوقات با همسرتان مشکل دارید و این مشکل منجر به بحث می‎گردد، باید به یک مشاوره مراجعه نمایید و مشکلتان را مطرح کنید، در دوران بارداری شما نباید استرس ناشی از رابطه تلخ با همسر را تجربه کنید، زیرا برای جنین بسیار آسیب می‌رساند و بعد از متولد شدن نیز تاثیرات آن را مشاهده خواهید کرد، پس از هر گونه بحث و استرس دوری نمایید. در دوران بارداری خشونت را کنار بگذارید. پس یکی دیگر از اقدامات قبل از بارداری برای زنان این است که رابطه خود با همسر را بهبود بخشند.

ممنون که با مطلب “اقدامات قبل از بارداری برای زنان” همراه ما بودید ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.