افزایش سرعت عکس العمل

راه‌های افزایش سرعت عکس العمل

صورتی‌ها: بهبود و افزایش سرعت عکس العمل زمانی که در حال رانندگی هستید یا وقتی در که در حال ورزش رقابتی هستید نیازمند تمرین‌هایی است که با کار کردن بر روی برخی رفلکس‌ها تحقق می‌یابد. با انجام این تمرین‌ها می‌توانید عکس العمل سریع را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کنید. این امر بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است و شما می‌توانید در ابتدا با بازی‌های فکری و ویدیویی برای انعطاف‌پذیری ذهنی شروع کنید و سپس با تمرینات ورزشی چالاکی بدنی خود را افزایش دهید. شما حتی می‌توانید با یک متخصص ورزشی برای ایجاد یک رژیم آموزشی خاص مشاوره بگیرید. آماده باشید تا دوستان، خانواده و حتی خودتان را با رفلکس‌های سریع تحت تاثیر قرار دهید!

افزایش سرعت عکس العمل

افزایش سرعت عکس العمل

بهبود زمان واکنش فیزیکی:

برای افزایش واکنش فیزیکی شما باید این مراحل را به ترتیب طی کنید.

۱- با کمک دوست خود سرعت عکس العملتان را تست کنید.

یک تکه کارتن یا مقوا را به طول ۸ اینچ (۲۱ سانتی‌متر) و عرض ۲ اینچ (۵٫۱ سانتی‌متر) ببرید. سپس از دوست خود بخواهید تا آن را به طور عمودی نگه دارد. انگشتان خود را در لبه پایینی کارت نگه دارید و از دوست خود بخواهید آن را بدون اخطار رها کند. هنگامی که کارت رها شد آن را با انگشتان خود با نهایت سرعتی که می‌توانید بقاپید. این کار سرعت واکنش شما را به خوبی نشان می‌دهد. دقت داشته باشید، اگر کارت را از قسمت پایینی بگیرید، نشانه‌ی این است که سرعت شما بسیار خوب است. اگر کارت را نزدیک لبه‌ی بالایی بگیرید و یا به طور کامل نتوانید آن را بگیرید نشانه‌ی سرعت واکنش ضعیف شما می‌باشد.

افزایش سرعت عکس العمل

۲- تمرین با توپ را امتحان کنید.

یکی دیگر از راه‌های افزایش سرعت عکس العمل انجام بازی‌ها و تمرینات بر پایه‌ی توپ است. اگر شما خود را برای مسابقات ورزشی آماده می‌کنید و نیاز به افزایش سرعت عکس العمل دارید، این یک راه خوب و عالی است. همچنین می‌توانید با کمی خلاقیت تمرین‌های متفاوتی را طراحی کنید و آن را به یک چالش در بین دوستان خود تبدیل کنید. برای مثال تردستی جاگلینگ یک روش و تمرین بسیار عالی برای این کار است. جاگلینگ همان بازی می‌باشد که در آن از توپ‌های کوچک استفاده می‌کنند و آن‌ها را در هوا می‌چرخانند. توپ‌هایی که در فضا می‌چرخند، شما را مجبور به فکر کردن و واکنش می‌کنند. تمرین منظم این بازی می‌تواند به طرز قابل توجهی سرعت عکس العمل شما را افزایش دهد.

افزایش سرعت عکس العمل

۳- تمرینات چالاکی را امتحان کنید.

چند مخروط را با فاصله از هم قرار دهید و به صورت مارپیچ در بین آن‌ها بدویید. سپس با کمی خلاقیت موقعیت مخروط ها را تغییر دهید و تمرینات متفاوتی را انجام دهید. اگر به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید از مربی خود بخواهید تا تمرینات چالاکی خاصی را برای شما طرح ریزی کند.

افزایش سرعت عکس العمل

۴- تمرینات تعادل را انجام دهید

یکی دیگر از روش های افزایش سرعت عکس العمل تمرینات بالانس می‌باشد چرا که بهبود تعادل می‌تواند به بهبود رفلکس کمک کند. برای اینکار روی توپ یوگا بنشینید. به طوری که یکی از پاهایتان روی کف زمین باشد. سپس با تکیه قرار دادن آن، روی یک پا بایستید. همچنین می‌توانید در این حالت توپی را از یک دست به دست دیگر بدهید. این تمرینات باعث تقویت توانایی بالانس و تعادل شما خواهند شد.

افزایش سرعت عکس العمل

۵- تمرینات چشمی را اجرا کنید

گاهی اوقات او بدن شما نیست از اتفاقات عقب می‌ماند، بلکه این چشمان شما است. برای رسیدن به سرعت در واکنش، دو شی مشابه را انتخاب کنید و یکی از آن‌ها را در نزدیکی خود قرار دهید. سپس سعی کنید با چرخش چشم به هر دوی آن نگاه کنید.

افزایش سرعت عکس العمل

افزایش سرعت ذهنی:

به منظور افزایش سرعت ذهنی خود، این مراحل را طی کنید.

۱- تصمیم گیری سریع را تمرین کنید.

در زندگی روزمره خود سعی کنید آگاهانه تصمیم بگیرید. اگر احساس می‌کنید تصمیم‌گیری‌تان به تاخیر می‌افتد و یا زمان زیادی را صرف آن می‌کنید، تا زمانی که یک حرکت نهایی انجام دهید، به خودتان مدام بگویید “سریع‌تر، سریع‌تر”. تکرار این فرآیند به شما کمک می‌کند تا به استرس مربوط به تصمیمات سریع عادت کنید و یاد بگیرید چطور خونسردی خود را تحت فشار قرار دهید. سعی کنید بازی‌های آنلاینی را بازی کنید که در آن‌ها باید تصمیم‌های سریع بگیرید.

افزایش سرعت عکس العمل

۲- تندخوانی را یاد بگیرید.

یکی دیگر از راه‌های افزایش سرعت عکس العمل یادگیری تندخوانی است. این روش تقریبا شبیه به یک بازی است. زمان خواندن یک صفحه را بسنجید تا ببینید چقدر طول می‌کشد تا آن را به اتمام برسانید. سپس سعی کنید در صحفحات بعدی با توجه به اینکه نوشته‌ها را درک می‌کنید، زمان مطالعه را کاهش دهید. این کار را با انواع مختلف خواندن انجام دهید تا ذهن خود را انعطاف‌پذیر نگه دارید.

افزایش سرعت عکس العمل

۳- بازی‌های فکری انجام دهید

تعدادی از سایت‌های بازی وجود دارند که بازی‌های فکری ارائه می‌دهند. می‌توانید با انجام بازی‌های فکری سرعت ذهنی و در پی آن سرعت واکنش خود را افزایش دهید.

۴- بازی‌های ویدیویی انجام دهید

اگر کنسول بازی یا کامپیوتر دارید، چند بازی رایانه‌ای اکشن بگیرید و برای ۳۰ دقیقه در روز بازی کنید. ماهیت بازی سریع می‌تواند توانایی مغز شما برای پردازش اطلاعات را افزایش دهد. محیط بازی همچنین ممکن است شما را وادار به استفاده از تصمیمات سریع براساس اطلاعات محدود کند.

۵- چیزی بجویید

زمانی که نیاز دارید سریع باشید، بهتر است چیزی مانند آدامس بجویید. به نظر می‌رسد که جویدن آدامس، عضلات دهان و فک شما را تحریک می‌کند و باعث خونرسانی بهتر به مغز و افزایش فعالیت آن می‌شود. مزایای این مرحله اغلب به چشم غیر مسلح قابل‌مشاهده نیستند و به حسب میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌شوند.

مراقبت از بدن برای افزایش سرعت عکس العمل

۱- ورزش و تمرین را فراموش نکنید

برای حفظ شرایط ذهنی و فیزیکی سریع، باید از خودتان مراقبت کنید. ورزش حداقل ۳ بار در هفته یا بیشتر در صورت امکان ورزش کنید. ورزش باعث افزایش جریان خون به کل بدن از جمله مغز شما می‌شود. اگر عادت ندارید ورزش کنید، کار خود را با تمرین‌های ساده ‌تری شروع کنید. با ۱۵ تا ۳۰ دقیقه راه رفتن شروع کنید، سپس به سمت دو یا شنا حرکت کنید.

۲- درست غذا بخورید

برای افزایش سرعت عکس العمل خود و به طور کلی بهبود سلامت عمومی و افزایش عملکرد بدن خود غذاهای سالم، متعادل و سازگار بخورید. تغذیه درست به بدن شما سوخت مورد نیاز برای انجام بهترین کار را می‌دهد. برخی از تخم‌مرغ و اسفناج را در رژیم غذایی خود به کار ببرید. آن‌ها غذای خوب و مناسبی برای مغز هستند که حاوی آمینو اسید آمینه تیروزین بوده که سرعت واکنش را افزایش می‌دهد. همچنین، نوشیدن الکل و یا استفاده از مواد غیر قانونی که می‌تواند سرعت واکنش شما را کاهش دهند، دوری کنید.

۳- خواب کافی داشته باشید

در مراقبت از بدن هر چقدر هم دو مورد بالا را رعایت کنید اما استراحت کافی نداشته باشید، به هدفتان نخواهید رسید. دقت کنید که حداقل ۸ ساعت خواب خوب و یکنواخت داشته باشید. این به شما این امکان را می‌دهد که برای دوره‌های طولانی‌تر هوشیار باشید.

افزایش سرعت عکس العمل

روش‌های افزایش سرعت عکس العمل را نیز یاد گرفتید. شما نیز می‌توانید با این تمرینات سرعت خود را در این زمینه افزایش دهید. ممنون که همراه ما بودید.

برگرفته شده از:

wikihow.com