افزایش اعتماد به نفس – تبدیل شدن به کسی که می‌خواهید

افزایش اعتماد به نفس

ارتباط موثر و دلربایی با افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس – هر یک از ما می توانیم مهارت های لازم برای برقراری ارتباط خوب را بیاموزیم. برای برقراری ارتباط خوب و ابراز وجود باید از کلمات مناسب استفاده کنید تا بتوانید آن طوری که می خواهید حرف خود را بزنید. اما مهارت های برقراری ارتباط،فقط رفتار کلامی نیست.

برقراری ارتباط مناسب با افراد دیگر باعث به وجود آمدن احساس خوبی در شما و همچنین طرف مقابل شود. با برقراری ارتباط مناسب ، علاقه‌مندی افراد به شما چند برابر می‌شود و این ربطی به زشت یا زیبا بودن ، چاق یا لاغر بودن و … ندارد. فقط باید مهارت‌های برقراری ازتباط را بلد باشید.

افزایش اعتماد به نفس

بعضی از افراد می‌خواهند با افراد ارتباط خوبی برقرار کنند ولی نمی‌تواند. یا کم رویی باعث این اتفاق می‌شود یا نداشتن اعتماد به نفس. ولی خوشبختانه هردو با تمرین و تکرار حل می‌شود و اکتسابی هستند.

افزایش اعتماد به نفس – یکی از ساده‌ترین روش دستیابی به ارتباط موثر ، افزایش اعتماد به نفس است. اگر کسی با روش‌های افزایش اعتماد به نفس آشنا شود بقیه مسیر آسان می‌شود.

در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، روش‌هایی ساده‌ای را مطالعه می‌کنیم ، برای برقراری ارتباط موثر و افزایش اعتماد به نفس و تبدیل شدن به فردی که خودتان می‌خواهید.

برقراری ارتباط موثر با افراد – افزایش اعتماد به نفس

۱) تماس چشمی :

یکی از آشکارترین جنبه‌های رفتاری هنگام گفت و گو با اشخاص این است که شما به کجا نگاه می‌کنید. اگر مستقیما در چشمان کسی که با او حرف می‌زنید نگاه کنید می‌توانید صمیمی بودن خود را به او انتقال دهید. اما اگر هنگام گفت و گو با اشخاص  به جای دیگری خیره شوید نا مطمئن بودن خود را القا کرده‌اید و اگر بیش از اندازه در چشمان او نگاه کنید ، احتمالا احساس بدی پیدا خواهد کرد و به این نتیجه می‌رسد که او را زیر حمله قرار داده‌اید. نگاه آرام و پیوسته ، و گاه برگرفتن این نگاه به گفت و گو حالت مشخص‌تر و دوستانه‌تری می‌دهد و صمیمیت و احترام و صراحت سخن را افزایش می‌دهد.

۲) حالت بدن:

در حالت نشسته وقتی تنه شما ۳۰ درجه به سمت مخاطب نزدیک می‌شود ، بر صمیمیت گفت و گوی شما اضافه می‌شود. در حالت ایستاده ، قرار دادن بدن در حالت قائم و پویا و قرار گرفتن رو در رو با شخص مخاطب ، میزان ابراز وجود شما را افزایش می‌دهد. قرار دادن بدن در حالت انفعالی ، بی درنگ به مخاطب امتیاز می‌دهد. دور کردن بدن از او و یا فاصله گرفتن از او نیز توان گفت و گوی مخاطب شما را بیشتر می‌کند.

افزایش اعتماد به نفس

۳) فاصله جسمانی:

فاصله اشخاص با یکدیگر به موثر واقع شدن ارتباط میان آن ها کمک می‌کند. ایستادن یا نشستن بسیار نزدیک به یکدیگر و یا لمس کردن هم نشانه صمیمیت در گفت و گو است. البته بعضی اوقات نزدیک شدن بیش از اندازه اشخاص به یکدیگر توهین تلقی می‌شود.

۴) ژست:

اگر پیام با ژست مناسب همراه شود می‌تواند به تأکید ، بی‌آلایشی و گرمی رفتار شما را بیشتر کند.. استفاده توام با آرامش از ژست محبت آمیز می‌تواند عمق یا قدرت پیام شما را افزایش دهد.

۵) حالت صورت:

آیا تا به حال دیده‌اید که کسی خشم خود را با چهره‌ای خندان ابراز کند؟ چنین چیزی بی مفهوم است. ابراز وجود موثر باید با پیامی که مخابره می‌شود سازش و همخوانی داشته باشد. پیام صریح زمانی بیشترین اثر خود را می‌گذارد که با چهره‌ای جدی مطرح شود. ارتباط دوستانه نباید با اخم همراه باشد . توجه داشته باشید که حالت چهره و سخن شما منتقل کننده یک پیام است.

افزایش اعتماد به نفس و هنر ارتباط برقرار کردن

۶) لحن و بلندی و کوتاهی صدا:

طرز استفاده از صدا عنصری حیاتی در ارتباطات ماست. کلامی که با دندان‌های به هم فشرده و در حال عصبانیت بر زبان می‌آید ، با پیامی که در حالت ترس گفته می‎شود. تفاوت کلی دارد. شما می‌توانید با لحن صدای خود خشم ، مهر و علاقه و بحثی متقاعد کننده را به دیگران القا کنید. می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و تمرین کنید. سبک های مختلف را بیازمایید تا به سبک مورد علاقه خود برسید.

۷) روان صحبت کردن:

از دیگر روش‌های افزایش اعتماد به نفس این است که : برای انتقال پیام باید بتوانید روان صحبت کنید. لازم نیست که مدتی طولانی و به سرعت درباره موضوعی حرف بزنید ولی اگر ضمن صحبت مکث‌های طولانی بکنید ، احتمال خسته شدن کسانی که به حرف‌های شما گوش می‌دهند زیاد است. اظهارات کوتاه ، صریح و روشن به سادگی بیشتری درک می‌شوند و به مراتب از سخن توام با مکث‌های طولانی و لکنت بهتر و سنجیده‌تر است.

۳۰ ثانیه درباره موضوعی حرف بزنید و آن را ضبط کنید. بعد به سخنان خود گوش دهید. به مکث‌های ۳ ثانیه و بیشتر توجه کنید. بعد با تمرین بیشتر سعی کنید که فاصله مکث‌ها را تا حد امکان کاهش دهید.

۸) گوش دادن:

گوش دادن نشانه احترام شما به شخصی است که با شما حرف می‌زند. گوش دادن موثر به عوامل زیر توجه دارد:

  •  توجه به سخن کسی که حرف می‌زند مثلا با متوقف کردن سایر فعالیت‌ها مثل تلویزیون
  •  توجه به پیام گوینده مثلا سر تکان دادن برای تایید
  •  تلاش برای درک سخن گویند: قبل از پاسخ دادن به او به احساسات واقع در پس پرده کلمات توجه کنید
  • گوش دادن به جا و متناسب به احقاق حق و ابراز وجود شما را افزایش می‌دهد و کیفیت روابط شما را بهبود می‌بخشد

لطفا نظرات خود را در مورد مطلب افزایش اعتماد به نفس برای ما بیان کنید.

3 دیدگاه برای “افزایش اعتماد به نفس – تبدیل شدن به کسی که می‌خواهید

  1. مهشاد گفته:

    رحان جون من اعتماد به نفسم خیلی پایینه این مطالب خیلی کمکم میکنه.مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.