۱۰ قانون برای چیدمان منزل به سبک ایرانی + تصویر

اصول چیدمان منزل به سبک ایرانی

اهمیت چیدمان منزل

اصول چیدمان منزل به سبک ایرانی – همان‌قدر که انتخاب وسایل برای منزل مهم است ، چیدمان منزل به سبک ایرانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چه بسا خانه‌هایی که با وسایل معمولی ولی چیدمان منزل مناسب و خوب ، بسیار زیباتر از خانه‌هایی دیده می‌شود که وسایل عالی انتخاب کردند و چیدمان مناسبی ندارند.

لذا باید به چیدمان منزل دقت کنیم. چیدمان منزل به سبک ایرانی اصولی دارد که باید از آن پیروی شود این اصول کلی است و باید در هر دکوراسیون داخلی و چیدمان منرل رعایت شود. در ادامه این مطلب از مجله صورتی‌ها ۱۰ قانون برای چیدمان منزل به سبک ایرانی را توصیه می‌کنیم. ایمدواریم با به کار بردن آن‌ها دکوراسیون منزل زیبایی را داشته باشید.

اصول چیدمان منزل به سبک ایرانی

اصول چیدمان منزل به سبک ایرانی

هنگام چیدمان منزل الویت بندی کنید

یکی از اصول چیدمان منزل اولویت بندی است. برای شروع چیدمان منزل ابتدا بزرگترین قطعه را در اتاق جاسازی کنید مثلا در هنگام چیدمان پذیرایی مبلمان بزرگ در اولیت هستند و در چیدمان اتاق خواب ، تخت خواب در اولیت است. بهتر است مبل‌ها با فاصله ۲۰-۳۰ سانتی متری از هم قرار گیرند تا زیبا دیده شود. ولی در خانه‌های کوچک صدق نمی‌کند چون فضا کم است. برای ایجاد فضایی برای حرکت پاها ،میز جلوی مبل باید حداقل ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر از صندلی فاصله داشته باشد.

اصول چیدمان منزل

چیدمان منزل به سبک ایرانی

یافتن نقطه کانونی منزل

منظور از نقطه کانونی منزل ، محلی است که به محض وارد شدن به منزل به چشم می‌خورد. نقطه کانونی منزل خودتان را پیدا کنید و بر اساس آن نقظه شروع به چیدمان منزل کنید. توصیه می‌شود در آن نقطه کانونی میز تلویزیون و یا شومینه قرار گیرد. در هنگام چبدمان مبلمان توجه کنید که بهتر است بزرگترین مبل در مقابل نقطه کانونی قرار گیرد.

یک نکته دیگر برای چیدمان مبل و تلویزیون (مهم‌ترین وسایل منزل) این است که باید بین مبل و میز تلویزیون حداقل ۳۳ برابر سایز تلویزیون فاصله باشد(ترسیم قطرها) مثلا اگر تلویزوین شما ۱۰ اینچ است باید مبل در فاصله‌ی ۳ متری باشد.

چیدمان منزل ایرانی

چیدمان منزل به سبک ایرانی

 استفاده از چیدمان متقارن

بهتر است در هنگام چیدمان وسایل منزل تقارن را رعایت کنید. مثلا هنگام چیدمان مبلمان ایجاد تقارن باعث زیباتر دیده شدن می‌شود. البته قابل ذکر است که این مورد مختص پذیرایی است و در جاهای دیگر منزل مهم نیست که تقاون وجود داشته باشد.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان وسایل منزل

 چیدمان بر اساس رفت و آمد

نکته دیگر که در هنگام چیدمان منزل باید دقت کنید ، توجه به محل تردد است. محل تردد نباید با قطعات بزرگ بسته شوند. محل‌های تردد باید با توجه به کاربرد و اندازه فضا تعیین شود که معمولا بهتر است بین ۷۵ تا ۱۲۰ سانتی متر برای محل‌های تردد در نظر بگیرید. باید چیدمان منزل جوری باشد که بتوان به راحتی بدون برخورد به وسایل منزل در آن حرکت کرد.
نکاتی برای چیدمان منزل
استفاده از وسایل دکوری

وسایل دکوری باعث زیباتر دیده شدن دکوراسیون منزل می‌شود ، فقط باید آن‌ها در جای مناسب استفاده کنیم مثلا روی میزها ، کنار میز تلویزیون و … فقط سعی کنید که وسایل دکوری را یک جا و پیش هم قرار ندهید مگر این که داخل بوفه باشد.

اصول چیدمان منزل

وسایل دکوری ، چیدمان منزل

مسیر گردش

در اتاق ناهار خوری هر طرف میز ناهارخوری باید حداقل ۱۲۰ سانتی متر از دیوارها یا از چیدمان‌های دیگر فاصله داشته باشد. اگر یک طرف میز ناهار خوری مسیر تردد نداشته باشیم ، این اندازه می‌تواند ۹۰ سانتی متر باشد. حداقل فاصله تخت ار ورودی ۹۰ سانتی متر است.

چیدمان میز ناهارخوری

چیدمان میز غذاخوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.