چگونه چیدمان منزل اصولی و زیبایی داشته باشیم؟

اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه

چیدمان دکوراسیون داخلی خانه

چیدمان منزل و داشتن دکوراسیون زیبای منزل در آرامش اعضای خانواده و ایجاد حس خوب تاثیر خیلی زیادی دارد چون اعضای خانواده بعد از یک روز پرمشغله و کاری به منزل می‌آیند. باید از اصول روانشناسی و ترکیب رنگ در منزل استفاده کرد تا حس آرامش در منزل را ایجاد کرد. هنگام چیدمان دکوراسیون داخلی منزل دقت کنید که ترکیب رنگ و اصول کلی را رعایت کنید تا در نهایت چیدمان زیبایی را داشته باشید که روحیه اعضای خانواده حفظ شود. دکوراسیون داخلی منزل شامل چیدمان سالن پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه . همه نقاط منزل است و نه فقط پذیرایی. البته پذیرایی چون بیشتر درمقابل دید است تاثیر بیشتری دارد و باید حتما زیبا باشد. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه بررسی می‌کنیم و در آخر ویدئو کوتاه برای زیباتر کردن منزل را مشاهده خواهید کرد.

اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه

اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه (سالن پذیرایی)

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین نقاط منزل، سالن پذیرایی است چون کسی که اولین بار به منزل شما می‌آید ابتدا وارد سالن پذیرایی می‌شود و حسن سلیقه و کدبانو بودن شما را پذیرایی ثابت می‌کند بنابراین در اصول چیدمان پذیرایی باید دقت زیادی داشته باشید. وسایل سالن پذیرایی، مبلمان، بوفه، میز تلویزیون و … است که شما باید هر یک را با اصول و حسن سلیقه خاصی بچینید. پس یکی از اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه چیدمان درست سالن پذیرایی است.

اولین قدم، تعیین نقطه کانونی

یکی از اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه تعیین درست نقطه کانونی منزل می‌باشد. یک خانه بدون وسایل یک کاغذ سفید است که می‌توانیم چیزهایی زیادی بنویسیم. ولی بهتر است از کجا شروع کنیم؟ چگونه بچینیم؟ ابتدا باید نقطه کانونی منزلتان را پیدا کنید. نقطه کانونی نقطه‌ای از منزل است که زیاد به چشم می‌شود این بسته به سلیقه شما دارد که کجا را انتخاب کنید نقطه کانونی معمولا در وسط منزل است طوری که بقیه وسایل منزل در اطراف آن چیده می‌شود.

نکات مهم در چیدمان منزل

در این نقطه کانونی یک وسیله باید قرار گیرد این وسیله می‌تواند شومینه و یا میز تلویزیون و یا حتی وسیله تزیینی مانند بوفه باشد. بعد از قرار دادن این وسیله در نقطه کانونی باید چیدمان بقیه وسایل را شروع کنید.

چیدمان مبلمان برای بهتر شدن دکوراسیون داخلی خانه

بعد از انتخاب نقطه کانونی منزل، اولین وسیله‌ای که معمولا به ذهن می‌رسد، چیدمان مبلمان است چون قسمت بزرگی از سالن پذیرایی را اشغال می‌کنند پس بهتر است ابتدا با اصول چیدمان مبل‌ها آشنا شویم سپس به وسایل کوچکتر برسیم. اگر برای نقطه کانونی، میز تلویزیون را انتخاب کرده‌اید و علاقه دارید اطراف آن را با مبلمان پر کنید باید اصولی را رعایت کنید.

متناسب با سایز تلویزیون، باید فاصله چیدمان مبل را رعایت کنید مثلا اگر تلویزیون شما ۴۰ اینچ است باید مبلمان را در فاصله سه برابری قرار دهید که می‌شود ۱۲۰ اینچ و ۱۲۰ اینچ معادل سه متر است. یعنی مبلمان و تلویزیون باید سه متر با هم فاصله داشته باشند.

چیدمان وسایل منزل ایرانی

باید هنگام چیدمان مبل‌ها تقارن را رعایت کنید از اصول دیگر چیدمان مبل این است که معمولا مبل بزرگ روبه‌روی نقطه کانونی قرار می‌گیرد و بقیه با رعایت تقارن در اطراف مبل بزرگ چیده می‌شوند.

برای رعایت اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه رفت و آمد افراد را در نظر داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوند اگر بدون فاصله از هم قرار دهید هم رفت و آمد سخت می‌شود و هم فضای شلوغی ایجاد خواهد شد. همچنین زیاد دور چیدم مبل‌ها هم مناسب نیست چون افراد وقتی روی مبل می‌نشینند دوست دارند که با هم ارتباط برقرار کنند.

همیشه در کنار مبل‌ها میز قرار دارد این میز را باید طوری بچینید که نه زیاد به هم نزدیک باشند و نه زیاد دور. این برای راحتی میهمان و زیبا دیده شدن مبلمان است.

تبدیل سالن پذیرایی به اتاق چند منظوره

منزل ما ایرانی‌ها اکثرا دارای یک سالن پذیرایی و اتاق خواب و آشپزخانه است در حالی که باید اتاق نشیمن، پذیرایی و … جدا باشد تا راحت‌تر کارها انجام گیرد. برای این که راحت باشیم می‌توانیم از سالن پذیرایی بهره زیادی ببریم و تبدیل به سالن چند منظوره کنیم. مثلا می‌خواهیم سالن نشیمن و غذاخوری را با هم جدا کنیم.

با چیدمان ماهرانه مبلمان این کار، خیلی راحت قابل انجام است با چیدمان خاص مبل‌ها دیواری طبیعی بین سالن نشیمن و سالن غذاخوری می‌کشید. این گونه که باید پشت مبلمان به میز ناهارخوری باشد. با این کار دو بخش را در یک سالن پذیرایی از هم جدا کرده‌اید.

اصول چیدمان منزل

روش دیگری که برای مشخص کردن و جدا کردن این بخش‌ها می‌توانید به کار گیرد، انتخاب قالیچه‌های مختلف است، با طرح و رنگ مختلف. برای قسمتی که مبلمان قرار دارند یک فرش انتخاب کنید که با مبلمان تناسب دارد و برای بخشی که میز ناهارخوری دارد یک فرش متناسب انتخاب نمایید. حتی لوسترهای متفاوتی هم انتخاب کنید که کاملا این دو بخش متمایز شود.

توجه کنید که دور میز غذا خوری فضای کافی برای عقب کشیدن صندلی و نشستن داشته باشد. این فضا از هر طرف باید حداقل ۹۰ سانتی متر باشد.

همیشه محلی برای رفت و آمد آسان در نظر بگیرید و در اطراف هر وسیله به عرض چند سانتی متر و یا حتی متر (بستگی به وسیله دارد) خالی بگذارید.

محل نصب ساعت دیواری

ساعت یک وسیله کاربردی برای منزل است با انتخاب یک ساعت مناسب، دکوراسیون داخلی منزل زیباتر خواهد شد. بعد از انتخاب ساعت دیواری برای منزل، نوبت به نصب ساعت می‌رسد. ساعت دیواری را باید کجا نصب کنیم؟ ساعت باید در محلی نصب شود که از همه نقاط منزل دیده شود. اگر دیواری که انتخاب کردید بزرگ است و ساعت دیواری شما کوچک است می‌توانید از ترکیب ساعت و آینه و یا ساعت و قاب عکس استفاده کنید تا دیوار زیبا دیده شود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مبلمان تاثیر زیادی روی دکوراسیون داخلی منزل دارد برای زیباتر کردن مبلمان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ شاید شما هم شنیده‌اید یا دیده‌اید که قرار دادن کوسن‌ها  روی مبل‌ها باعث زیباتر شدن آن‌ها می‌شوند. در ادامه این مطلب ویدئو کوتاه در این راستا برای زیباتر کردن مبلمان را مشاهده می‌کنید:

ویدئو تاثیر کوسن‌ها در زیبایی دکوراسیوندانلود فیلم چیدمان کوسن روی مبل

امیدوارم از این مطلب آموزشی در مورد “اصول چیدمان دکوراسیون داخلی خانه” و ویدئو مربوطه لذت برده باشید و مورد استفاده کدبانوها قرار گرفته باشد. از این که همراه ما هستید، خوشحالیم.

4 دیدگاه برای “چگونه چیدمان منزل اصولی و زیبایی داشته باشیم؟

  1. sana گفته:

    عالی بود فقط لطفا مطالب و ایده هایی درباره ی تزیین اتاق نوجوان که شیک و ساده هم باشه بذارید .
    ممنون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.