اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

هر کاری که ما در زندگی انجام می‌دهیم برای خود اصول و قواعد خاصی دارد که با رعایت این اصول مطمئنا کار به نحو احسن انجام خواهد شد. انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای خود قواعد خاصی دارد. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان را برای شما کاربران عزیز بیان کنیم. اگر شما نیز در حال انتخاب رنگ برای ساختمان خود هستید حتما این مقاله را دنبال کرده و اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان را یاد بگیرید.

اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

اصول انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

۱- تغییر دکوراسیون داخلی با انتخاب رنگ‌ها:

آسان‌ترین راه برای انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی، انتخاب براساس رنگ‌های مورد علاقه‌تان است. زمانی که براساس رنگ‌های مورد علاقه خود انتخابتان را انجام می‌دهید، دیگر از محدودیت رنگ‌های سنتی می‌توانید خارج شوید. وقتی رنگی که دوست دارید را به عنوان رنگ پایه‌ی نقاشی ساختمان انتخاب می‌کنید، می‌توانید رنگ‌های دیگر را آرام آرام بر اساس آن شکل دهید. رنگ مورد علاقه‌تان می‌تواند الهام بخش بوده و دیگر طیف رنگ‌ها را نیز در ذهن شما پدید بیاورد.

کدام رنگ الهام بخش شماست؟

۲- کدام رنگ الهام بخش شماست؟

کاتالوگ‌ها و روزنامه‌ها همیشه جای خوبی برای پیدا کردن رنگ مناسب نقاشی خانه بوده‌اند. خوشبختانه امروزه در فضای اینترنت طرح‌های دکوراسیون مختلفی را می‌توانید پیدا کنید. سایت‌های مختلف، طرح‌های متنوعی را در اختیارتان قرار داده‌ و شرکت‌های تولید رنگ نیز نحوه رنگ آمیزی خانه را به شما آموزش می‌دهند. سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند Pinterest و Instagram پیشنهادات مختلف ارائه می‌دهند. Pinterest برای ایده گرفتن بسیار مناسب می‌باشد. بنابراین می‌توانید با توجه به علایق‌تان انتخاب خود را انجام دهید.

نظریه رنگ‌ها و چرخه رنگ در طراحی دکوراسیون

۳- نظریه رنگ‌ها و چرخه رنگ در طراحی دکوراسیون:

برای پیدا کردن ایده‌های خوب از چرخه رنگ‌ها، حتما لازم نیست نظریه رنگ‌ها را مطالعه کنید. بلکه با کمک این چرخه می‌توانید طرح‌های رنگی خود را خلق نمایید.

اصول انتخاب رنگ ساختمان

با به حرکت درآوردن چرخه خواهید دید که رنگ‌ها با هم ارتباط نزدیکی دارند. گرچه شاید نتوانید خانه خود را دقیقا به رنگی که می‌بینید درآورید، اما می‌توانید سایه‌هایی از آن رنگ‌ها را تهیه نمایید.

راهنمایی مشاور انتخاب رنگ

۴- مشاور انتخاب رنگ:

اگر به دنبال یک طرح و رنگ جدید هستید و نمی‌دانید چه رنگی را انتخاب کنید، پیش از اینکه قیمت نقاشی ساختمان را بگیرید از یک مشاور قابل اعتماد برای انتخاب رنگ مشاوره گرفته و نمونه طرح‌های وی را مشاهده کنید.

پیش از ملاقات با مشاور رنگ، ایده‌ها و رنگ‌های مورد علاقه‌تان را در ذهن داشته باشید و آن‌ها را با مشاور درمیان بگذارید، تا او نیز براساس آن‌ها راهنمایی‌تان کند. در یک ساعت خاص با مشاور قرار بگذارید تا وی نورپردازی خانه را مشاهده کرده و براساس مشاهدات خود طرح مناسب برای شما را پیشنهاد کند. اگر مشاور پیشنهاد داد تا نورپردازی خانه خود را تغییر دهید تا با رنگ‌ها متناسب شود، اصلا تعجب نکنید.

الگوهای رنگی در اسباب و اثاثیه

۵- الگوهای رنگی در اسباب و اثاثیه:

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای انتخاب رنگ فضای داخلی خانه انتخاب پارچه‌هایی با رنگ و جنس مناسب است. می‌توانید ایده‌های رنگی خود را در طرح بالش‌ها، پتو و سرویس خواب اعمال کنید. اگر نقاشی ساختمان تمام شده و رنگ دیوار ساده است، می‌توانید پارچه‌هایی با رنگ‌های برجسته انتخاب نمایید. اگر رنگ دیوار را عوض کرده‌اید، می‌توانید برای سرویس خواب خود رنگ و طرح‌هایی با جزئیات ساده به کار ببرید. بهتر است که در هنگام انتخاب رنگ دیوار، پارچه انتخابی خود را به همراه داشته باشید تا با توجه به آن رنگ را انتخاب کنید.

از طبیعت الهام بگیرید

۶- از طبیعت الهام بگیرید:

یکی از بهترین ایده‌ها این است که رنگ‌های طبیعت را به درون خانه آورید. چه از رنگ سبز چمنی استفاده کنید یا آبی دریا، در هر صورت رنگ‌های مربوط به طبیعت می‌توانند ایده بسیار خوبی برای خانه شما باشند. یادتان باشد که نمونه رنگ‌های مورد علاقه خود را حتما استفاده کنید. برای حقیقی‌تر شدن خانه می‌توانید در و پنجره‌های خود را باز کنید.

تابلوهای نقاشی الهام بخش

۷- تابلوهای نقاشی الهام بخش:

یکی از راه‌های تزیین دکوراسیون داخلی خانه استفاده از آثار هنری در دیوارهای خانه می‌باشد. بسیاری از هنرمندان و طراحان بزرگ با کمک گرفتن از نور و رنگ، طرهای مخصوص به خودشان را درست می‌کنند. با انتخاب یک طرح هنری می‌توانید سلایق آن‌ها را نیز در خانه خود دخیل کنید. با استفاده از رنگ‌های مکمل این آثار می‌توانید طرح‌های خود را پدید آورید.

الهام گرفتن از طرح‌های تاریخی

۸- الهام گرفتن از طرح‌های تاریخی:

اینکه شما از صنایع دستی خوشتان می‌آید دلیلی نمی‌شود که خانه خود را نیز مطابق با آن سنتی بچینید. بهترین کار این است که از رنگ‌های سنتی و تاریخی در خانه خود استفاده کنید. با استفاده از این رنگ‌ها و انتخاب دکوراسیون هماهنگ با آن، می‌توانید دکور زیبایی پدید آورید که هم سنتی است و هم مدرن. طرحی که در تصویر بالا می‌بینید آمیزه‌ای از طراحی سنتی و مدرن است که فضای گرم و زیبایی را پدید آورده است.

رنگ‌های روشن و تیره در نقاشی ساختمان

۹- رنگ‌های روشن و تیره در نقاشی ساختمان:

گاهی اوقات نیاز به تغییرات بزرگ نبوده و تنها چیزی که نیاز دارید این است که دکوراسیون خانه خود را کمی تغییر دهید. به جای اینکه به کلی رنگ مورد علاقه‌تان را کنار بگذارید، سایه‌های تیره‌تر یا روشن‌تر آن رنگ را انتخاب کنید. اکثر رنگ‌های موجود دارای سایه‌های تیره‌تر و روشن‌تر هستند و شما می‌توانید از آن‌ها برای تغییر دکوراسیون خود بهره ببرید.

اهمیت جزئیات در نقاشی ساختمان

۱۰- اهمیت جزئیات در نقاشی ساختمان:

تغییر جزئیات کوچک مورد علاقه‌تان می‌تواند در تغییر دکوراسیون خانه بسیار مفید واقع شود. این جزئیات همان رنگ‌هایی هستند که می‌توان در کنار رنگ اصلی استفاده کرد. رنگ بژ ساده در کنار سبز پررنگ چندان طرح ساده‌ای نخواهد بود. بهترین راه برای آزمایش رنگ‌های مختلف این است که در جزئیات خود از این رنگ‌ها استفاده کنید. این جزئیات درخشش و تلالو رنگ‌های اصلی را نیز تغییر می‌دهند.

قبل از خرید رنگ فکر کنید

۱۱- قبل از خرید رنگ فکر کنید:

انتخاب رنگ در نقاشی ساختمان و تناسب‌اش با چیدمان خانه شما از همان خانه آغاز می‌شود. پیش از خرید رنگ، نمونه‌های کاغذ دیواری را مشاهده کرده و از مجلات، کاتالوگ‌ها و پارچه‌ها کمک بگیرید. در این صورت مجبور نمی‌شوید که در اولین خرید خود رنگ‌ها را عوض کنید. وجود گزینه‌های بسیار زیاد در ذهنتان کار انتخاب رنگ را نیز دشوار خواهد کرد.

پس از محدود کردن گزینه‌های انتخابی خود، راحت‌تر می‌توانید رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید. انجام این مرحله برای انتخاب رنگ درست بسیار ضروری می‌باشد. پیش از انجام دادن این مرحله به هیچ عنوان رنگ را خریداری نکنید.

تست رنگ پیش از نقاشی دیوار

۱۲- تست رنگ پیش از نقاشی دیوار:

درست است که این قانون ساده می‌باشد ولی باید همیشه رعایت شود. قانون این است: همیشه قبل از شروع به کار اصلی، رنگ مورد علاقه خود را تست کنید. همیشه باید قبل از صرف زمان برای استفاده از سطل‌های رنگ، باید رنگ موردنظرتان را استفاده کرده باشید. قبل از اینکه نقاش ساختمان پیدا کنید در مورد رنگ به نتیجه قطعی برسید. اگر به انباری رنگ فروشی نگاهی بیندازید، مشاهده خواهید کرد که انبار پر از بطری رنگ‌های استفاده شده‌ای است که خریداران از آن راضی نبوده‌اند. شما نباید یکی از این افراد باشید.

به یاد داشته باشید مهم‌ترین گام در انتخاب رنگ‌های مناسب، امتحان کردن رنگ‌های موردنظرتان است.

یک رنگ برای همه خانه

۱۳- یک رنگ برای همه خانه:

اگر یک خانه کوچک برای نقاشی کردن دارید، باید این نکته را بدانید که رنگ کردن کل اتاق‌ها باعث می‌شود خانه شما بزرگ‌تر به نظر برسد همچنین فضای آرام‌تری به وجود می‌آورد. بهترین راه برای استفاده از یک رنگ در خانه این است که از یک رنگ خنثی استفاده کنید. هر اتاق می‌تواند رنگ اصلی خود را داشته باشد، یا اینکه رنگ اصلی را در همه اتاق‌ها به صورت یکسان به کار ببرید. کف تمام اتاق‌ها باید مشابه باشد و دکور نیز با آن هماهنگ شود.

از رنگ‌های خنثی در طراحی دکور کمک بگیرید

۱۴- از رنگ‌های خنثی در طراحی دکور کمک بگیرید:

استفاده از رنگ‌های خنثی به این معنی نیست که شما کنار کشیده‌اید. اگر خلاقیت نشان دهید می‌توانید ترکیب رنگ خنثی مخصوص به خود را پدید بیاورید. یک دیوار راه راه با رنگ‌های خنثی می‌تواند سبک خانه را متفاوت کرده و فضای آن را آرامش بخش کند. دیوارهایی با رنگ خنثی با سقف سفید بسیار زیاده دیده می‌شود.

اپلیکیشن‌های دکوراسیون داخلی می‌توانند انتخاب رنگ را آسان‌تر کنند

۱۵- اپلیکیشن‌های دکوراسیون داخلی می‌توانند انتخاب رنگ را آسان‌تر کنند:

انتخاب رنگ متناسب، با کمک اپلیکیشن، تلفن یا تبلت آسان‌تر می‌باشد. اپلیکیشن‌های انتخاب رنگ از زمان پیدایش تا به حال تغییر کرده و پیشرفته‌تر شده‌اند، بنابراین اگر در گذشته از آن‌ها استفاده کرده و جواب نگرفته‌اید، اکنون اوضاع متفاوت است.

این اپلیکیشن‌های محبوب انتخاب رنگ به شما این امکان را می‌دهند که رنگی را که دیده‌اید، با طرح دکوراسیون خانه خود تطبیق دهید. البته زمانی اینگونه خواهد بود که گوشی یا لپ تاپ آن رنگ را تشخیص دهد. گرچه شاید این اپلیکیشن‌ها رنگ‌های دقیق را پیشنهاد ندهند اما برای شما بسیار مفید خواهند بود. همچنین با کمک این اپلیکیشن‌ها می‌توانید طیف‌های رنگی مشابه رنگ مورد علاقه خود را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. علاوه بر این می‌توانید ویدیو و فیلم‌های راهنما را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.