اشتباهات رایج هنگام استحمام و آسیب پوست

اشتباهات رایج هنگام استحمام که منجر به آسیب دیدن پوست می‌شود

اشتباهات رایج در حمام کردن و آسیب پوست

استفاده از صابون‌های قوی

تری کلوزان یک ماده آنتی باکتریال است که در بعضی صابون‌ها وجود دارد. از نظر FDA این ماده برای انسان سمی نیست اما مطالعات حیوانی نشان داده که تری کلوزان بر سطح هورمونی اثر دارد. در برخی مطالعات ثابت شده که این مواد شیمیایی باعث ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها می‌شوند. استفاده از صابون‌های بسیار قوی و آنتی باکتریال برای شستشوی پوست باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و در نتیجه خشکی، التهاب و خارش‌های شدید پوستی بعد از استحمام می‌شود. چربی طبیعی که بر روی پوست وجود دارد باعث نرمی پوست شما می‌شود که در اثر استفاده از شوینده‌ها این چربی از بین می‌رود و پوست شما حساس و آسیب پذیر می‌گردد. اگر پوست شما چرب است از صابون‌های ملایم بدون روغن و اگر پوست خشکی دارید از صابون‌های ملایم و بدون عطر و حاوی نرم کننده استفاده کنید. توصیه می‌شود صابون را به صورت مستقیم روی پوست خود استفاده نکنید.

اشتباهات رایج در حمام کردن

ساییدن بیش از حد پوست

اگر شما مرتب حمام می‌کنید و بدنتان واقعا کثیف نیست نیاز نیست بدنتان را بجز زیر بغل و کشاله‌ی ران مرتب لیف بکشید چون لیف کشیدن مرتب هم باعث از بین رفت چربی و ایجاد خارش و التهاب و اگزما می‌شود. آب به تنهایی باعث تمیز شدن پوستتان می‌شود. استفاده از لیف و کیسه علاوه بر روغن‌های طبیعی پوست شما، باکتری‌های مفید را از بین می‌برد و باعث ایجاد آکنه، اگزما و خشکی پوست می‌شود.

تمیز نکردن تیغ ژیلت

هنگام استفاده از ژیلت علاوه بر تمیز کردن موهای زاِید بدن، باکتری‌های سطح پوست نیز به آن می‌چسبند و درصورتی که بعد از استفاده از ژیلت آن را تمیز نکنید این باکتری‌ها در محیط گرم و تاریک حمام رشد کرده و آلوده می‌شود بنابراین قبل از استفاده از ژیلت آن را با آب داغ بشویید. به علت ایجاد بریدگی در هنگام استفاده از ژیلت این باکتری‌ها وارد پوست شده و زمینه عفونت و بیماری‌های قارچی را ایجاد می‌کند.

پیشنهاد: هفته‌ای یک بار تیغ ژیلت را عوض کنید زیر ا تیغ‌های کند باعث بریدگی و آسیب بیشتری به پوست می‌شود .

 

رعایت نکردن اصول بهداشتی در استخرها و باشگاه‌های ورزشی

حتما در استخرها و حمام‌های عمومی از دمپایی شخصی استفاده کنید. عفونت‌های قارچی پاها و زگیل‌های کف پا از مکان‌های عمومی مثل استخر وارد بدن می‌شود.

اشتباهات رایج در استخر

۸ توصیه تکمیلی در هنگام دوش گرفتن:

۱) اگر فوم یا ژل مخصوص اصلاح در دسترستان نیست، به پوست خود صابون نزنید. از شامپوهای ۲ در ۱ که حاوی نرم کننده هستند یا نرم‌کننده‌های مخصوص مو کمک بگیرید تا پوستتان کمتر در معرض خشکی ناشی از اصلاح قرار بگیرد.

۲) اگر پوستتان خشک است، آن را با همان شامپوی مخصوص موهای خشک که حاوی نرم کننده است و آن را به سرتان زده‌اید بشویید و دور انواع لیف و صابون را خط بکشید.

۳) اگر پوستتان چرب یا پوسته پوسته است، به جای لیف‌های زبری که به پوست شما آسیب می‌رسانند، از صابون‌های اسکراب و لیف‌های نرم و لطیف کمک بگیرید.

۴) اگر پوستتان بیش از اندازه خشک است یا به اگزما مبتلا هستید، با روغ‌های طبیعی مانند نارگیل، بادام یا زیتون، پوستتان را در بخار حمام ماساژ دهید.

۵) بیشتر از ۵ دقیقه به طور مداوم زیر آب گرم حمام نمانید. در غیر این صورت با از دست رفتن چربی‌های سطح پوست و خشکی و خارش پوستتان مواجه خواهید شد.

۶) پوست سرتان را به هیچ عنوان با شامپو نسایید. برای تمیز کردن پوست سرتان کافی است شامپو را با کمک کف دست‌ها به آرامی روی پوست سر و موهایتان ماساژ دهید.

۷) برای پیشگیری از ابتلا به خشکی و آلرژی پوستی، پوست سر و بدن خود را پس از شستن به خوبی آبکشی کنید تا اثری از مواد شوینده روی پوستتان باقی نماند.

۸) برای پیشگیری از خشکی و التهاب پوست، دور صابون‌های معطر را خط بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.