۱۶ اشتباه در آداب و معاشرت که نباید انجام دهید

۱۶ اشتباه در آداب و معاشرت که نباید انجام دهید

صورتی‌ها: در نوع آداب معاشرت برخی نکات به ظاهر ساده و بی اهمیت وجود دارند که اگر رعایت نشوند، باعث زیر سوال رفتن شخصیت و پرستیژ هر فردی خواهند شد. این نکات به قدری ساده و پشی پا افتاده هستند، که در ظاهر هیچ گونه مشکلی ندارند اگر در جای درست و مناسب خودشان رعایت نشوند. اما در هر زمانی این کار درست نیست. به همین دلیل همیشه این مثل را گفته‌اند که: « هر سخن جایی و هر نکته زمانی دارد». در این مطلب قصد داریم اشتباهات رایج در آداب و معاشرت را خدمتتان بیان کنیم. با ما همراه باشید.

اشتباهات رایج در آداب و معاشرت

اشتباهات رایج در آداب و معاشرت

همان طور که گفتیم برخی از این اشتباهات رایج در آداب و معاشرت به قدری ساده هستند، که در اکثر اوقات ما اصلا حواسمان به آن‌ها نیست و ممکن است رعایت نکنیم.

اما رعایت همین نکات ساده و خیلی آسان باعث می‌شود تا به مرور شما به یک جنتلمن و فرد با پرستیژ تبدیل شوید که معاشرت با شما برای اطرافیانتان بسیار خوشابند خواهد بود.

اگر دوست دارید که به این مرحله برسید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید و این ۱۶ اشتباه در آداب و معاشرت که نباید انجام دهید را با دقت مطالعه نمایید.

۱- گفتن خاطرات خیلی شخصی و خودمانی در یک مهمانی مجلسی:

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که وارد جمعی شده باشید و افرادی را ببینید که به اصطلاح جمع را دست گرفته‌اند و مشغول گفتن خاطرات خیلی شیرین و خنده دار شخصی خود هستند. این کار اگر در یک مهمانی خودمانی انجام گیرد بسیار خوب است.

اما اگر وارد مجلسی شده‌اید که جو نسبتا سنگینی دارد، به هیچ وجه دست به چنین کاری نزنید و از خاطرات خصوصی خودتان با افراد حاضر در جمع حرفی نزنید.

پاک کردن بینی با دستمال در رستوران و هنگام خوردن غذا

۲- پاک کردن بینی با دستمال در رستوران و هنگام خوردن غذا:

یکی از موقعیت‌هایی که باید حتما نسبت به کارهای خودتان واقف باشید، سر میز غذا است. در این مواقع هر کاری که ممکن است خیلی عادی به نظر برسد، خیلی بد باشد. به عنوان مثال: حتما پیش آمده که با دستمال خودتان نسبت به تمیز کردن اشک و بینی خودتان اقدام کنید. اما در محیطی مثل رستوران و یا سر میز غذا، به هیچ وجه این کار پسندیده نیست.

یکی از اشتباهات رایج در آداب و معاشرت، این نکته می‌باشد. بهتر است برای این کار از صندلی خود بلند شوید و به دستشویی بروید و بینی خود را تمیز کنید.

۳- گذاشتن تلفن بر روی میز:

گذاشتن تلفن بر روی میز هنگام ناهار خوردن و یا صحبت با دیگران هم باعث می‌شود تا حواس شما پرت شود و از صحبت افراد حاضر چیزی ندانید. هم این که لذت خوردن یکی غذای خوشمزه را از شما صلب می‌کند.

هنگام رفتن بر سر میز، به هیچ وجه وسایلی مثل تلفن همراه، عینک آفتابی و … را روی میز قرار ندهید چرا که یکی از اشتباهات رایج در آداب و معاشرت است.

استفاده از شکلک در ایمیل های کاری

۴- استفاده از شکلک در ایمیل های کاری:

اگر می‌خواهید یک ایمیل کاری به اعضای شرکت و یا هیات مدیره بفرستید، باید کاملا رسمی و جدی باشد. استفاده از شکلک باعث می‌شود تا افراد خواننده با آن ارتباط نگیرند و جلوه شما خراب شود.

۵- ارسال پیام و یا ایمیل پر از غلط املایی:

غلط املایی یکی از مواردی است که هر فردی را آزرده می‌کند. وجود غلط املایی در یک نامه، پیام و یا ایمیل نشانگر این است که شما به هیچ وجه وقت کافی برای آن نگذاشته‌اید و سر سری فقط تعدادی جملات را کنار هم چیده‌اید.

ارسال پیام حاوی چندین غلط املایی یکی از اشتباهات رایج در آداب و معاشرت است که اگر آن را انجام می‌دهید، باید هر چه سریع‌تر ترک کنید.

فعالیت زیاد و به اشتراک گذاری هر کاری در صفحات مجازی

۶- فعالیت زیاد و به اشتراک گذاری هر کاری در صفحات مجازی:

افراد زیادی همیشه هر کاری که انجام می‌دهند را در صفحه‌های اینستاگرامی خود منتشر می‌کنند که بعدا باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی مثل؛ هک اطلاعات، سرقت، کلاه برداری، جعل استاد و .. را برایشان به دنبال خواهد داشت.

شما باید بدانید که یک صفحه مجازی مانند DNA شما در اینترنت محسوب می‌شود. هر آن چیزی که در آن قرار می‌دهید، حتی اگر بعد از مدتی هم پاک کنید، باز هست و وجود دارد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

وقتی عصبانی شدید این کارها را انجام دهید

[/box]

۷- نشستن هنگامی معرفی شدن به کسی:

یکی دیگر از اشتباهات رایج در آداب و معاشرت، این است که شما در حین معرفی شدن به فرد یا افراد خاصی بنشینید. این کار به دور از ادب است و شما باید تا انتهای معرفی خود ایستاده بمانید.

۸- جواب ندادن به RSVP:

اگر شغل شما به نحوی است که به انواع سمینار و جلسات دعوت می‌شوید، این عبارت را باید زیاد دیده باشید. RSVP به معنی اطلاع دادن به برگزار کننده جلسه یا مهمانی است تا فرد تدارک لازم را بر اساس تعداد افرادی که حضور دارند، ببیند.

حتما اگر به مهمانی دعوت شده‌اید و دوست ندارید که در آن شرکت کنید، به فرد برگزار کننده خبر بدهید. بسیاری از افراد این کار را انجام نمی‌دهند و یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در آداب و معاشرت را انجام می‌دهند.

رفتن به یک مهمانی با مهمان ناخوانده

۹- رفتن به یک مهمانی با مهمان ناخوانده:

اگر به جشنی دعوت شده‌اید به هیچ وجه همراه با خود نبرید، حتی اگر آن همراه، همسرتان باشد. وقتی فردی شما را به مهمانی دعوت کرده و همسر و یا دوستتان را نه! شما می‌توانید در آن شرکت نکنید. نه این که همسر و یا دوست خود را هم با خود به آن مهمانی ببرید.

۱۰- فراموش کردن نوشتن یادداشت تشکر آمیز:

افراد زیاد مهم‌ترین قانون در هدیه گرفتن را فراموش می‌کنند. آن نکته مهم تشکر کردن و یا نوشتن یک متن تشکر است. این کار نه تنها در گرفتن کادو، بلکه بعد از رفتن به مهمانی و … کاربرد زیادی دارد. به راحتی می‌توانید از کسی که این لحظات خوش را برای شما به ارمغان آورده با یک یادداشت کوتاه تشکر کنید.

تا جایی که می‌توانید از این اشتباه رایج در آداب و معاشرت پرهیز کنید.

۱۱- اطلاع ندادن و تشکر نکردن از ارسال کادو:

اگر مهمانی را دعوت کرده بودید که به دلیل مسافت نتوانسته بود بیاید و به جای آن کادو خود را با پست ارسال کرده بود، حتما تشکر کنید و اطلاع بدهید که کادو به دستتان رسیده است.

افراد زیادی این کار را انجام نمی‌دهند و فرد فرستنده کادو هم فکر می‎کند که هدیه‌اش به دست شما نرسیده و … . پس حتما بعد از دریافت کادو به فرد فرستنده اطلاع بدهید و از او بابت کادویی که فرستاده تشکر کنید.

اطلاع ندادن و تشکر نکردن از افرادی که کادویی به شما ارسال کرده‌اند، یکی از بدترین اشتباهات رایج در آداب و معاشرت است که ممکن است آن را انجام دهید.

۱۲- درد و دل کردن با هر کسی:

اگر آدم برونگرایی باشید، دوست دارید که با افراد زیادی ارتباط برقرار کنید و حرف بزنید. منتهی باید دقت داشته باشید که هر چیزی را نگویید و به اصطلاح با هر کسی درد و دل نکنید.

این کار به عنوان یک نقطه ضعف بزرگ برای شما خواهد بود و با انجام آن یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در آداب و معاشرت را مرتکب می‌شوید.

۱۳- استفاده از تلفن همراه هنگام صحبت کردن فرد دیگر:

اگر فردی در حال مکالمه با شماست، چک کردن و نگاه کردن زیاد به گوشی کار خیلی بدی است که هر کسی برای یک بار هم که شده، آن را انجام داده است. با این کار شما به صورت غیر مستقیم به فرد می‌گویید که حرف‌های او برای شما جذابیتی ندارد و مهم نیست.

روشن کردن اسپیکر تلفن در یک مکان عمومی

۱۴- روشن کردن اسپیکر تلفن در یک مکان عمومی:

یکی از اشتباهات رایج در آداب و معاشرت این است که شما با صدای بلند در یک مکان عمومی با تلفن خود صحبت کنید. لازم نیست تا تمام افراد حاضر در آن مکان از جزئیات تماس شما اطلاع یابند. برای جواب دادن و حرف زدن با گوشی می‌توانید به یک محیط دیگر بروید و از افراد دور شوید.

۱۵- عطسه کردن در دستان:

یکی از عجیب‌ترین و چندش‌ترین اشتباهات رایج در آداب و معاشرت، این است که شما در دستان خودتان عطسه کنید. برای همین همیشه پیشنهاد می‌کنیم که یک دستمال کوچک در جیب خود داشته باشید.

تشکر نکردن از افراد بابت کارهای کوچک

۱۶- تشکر نکردن از افراد بابت کارهای کوچک:

کمبود محبت در عصر ماشینی حال حاضر، یکی از اساسی‌ترین مشکلات بشری است. با تشکر کردن بابت هر کار کوچکی از اطرافیان خودتان می‌توانید یک قدم هر چند کوچک در این مسیر بردارید و محبت و صمیمیت خود با همکاران، دوستان و اعضای خانواده را بهبود بخشید.

به پایان مطلب ۱۶ اشتباه در آداب و معاشرت که نباید انجام دهید! رسیدیم. امیدواریم که این مطلب مورد پسندتان بوده باشد و با دوری از این اشتباهات رایج در آداب و معاشرت، خودتان را کامل‌تر کنید.

حتما در بخش نظرات برای ما بنویسید که برای شما کدام یکی از این موارد ناخوشایند تر از بقیه است؟ و این که خودتان کدام مورد را تا به حال رعایت نمی‌کردید؟

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۹ دلیلی که می‌گوید چرا مردان خیانت می‌کنند؟

[/box]

منبع: besthealthmag

2 دیدگاه برای “۱۶ اشتباه در آداب و معاشرت که نباید انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.