همه چیز درباره استفراغ خون در بارداری

استفراغ خون در بارداری

بیماری صبحگاهی، حالت تهوع و یبوست ممکن است یکی از ویژگی‌های معمول بارداری باشد. با این حال، زمانی که استفراغ شدید و طولانی شود در طول بارداری می‌تواند باعث استفراغ خون گردد. ممکن است ترسناک به نظر برسد ولی لازم نیست که نگران باشید. اما برای تشخیص و وصف حالتان حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا استفراغ خون می‌تواند نشانه‌ای از مسائل جدی سلامتی باشد که برای جلوگیری از عوارض ممکن است نیاز به درمان داشته باشید. در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، در مورد علت و درمان استفراغ خون در بارداری مطالبی خواهید خواند. اینکه علائم و نشانه‌های آن چیست و چگونه می‌توان از آن پیشگری و یا آن را درمان کرد. همراه ما باشید تا اطلاعات خودتان را در این زمنیه بالا ببرید.

استفراغ خون در بارداری

استفراغ خون در بارداری

استفراغ خون یا Hematemesis اغلب در طول سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. شما مقدار زیادی خون را استفراغ خواهید کرد. چندین بیماری یا عفونت‌های دستگاه گوارش وجود دارد که منجر به استفراغ خون در دوران بارداری می‌شود.

مطمئنا این یک نشانه خوب نیست و توصیه می‌شود که بلافاصله با پزشک متخصص تماس بگیرید. خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی شامل دهان، معده و یا رگ‌های خونی هم می‌تواند علت استفراغ خون باشد.

نکات مهم در مورد استفراغ خون (Hematemesis):

استفراغ خون در بارداری

وجود خون در استفراغ در دوران بارداری اغلب ناشی از خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است.

اگر استفراغ به طور مداوم اتفاق می‌افتد خطر ابتلا به مالهنا را افزایش می‌دهد. Melaena ممکن است منجر به مدفوع سیاه و سفید شود. ممکن است خون در مدفوع را نیز مشاهده کنید. خون در استفراغ عمدتا به علت اسید hematin است.

هنگامی که برخی از رگ‌های خونی شما به شدت خونریزی می‌کنند، شما استفراغ خواهید کرد. علائم هماتومیزیس در حاملگی عبارتند از سرگیجه و درد شکمی. در هنگام استفراغ شدید خون، فشار خون سیستولیک به سرعت در حال افزایش است.

استفراغ خون در بارداری به علت پریشی مخاطی ناشی از مری به وجود می‌آید. استفراغ شدید منجر به پارگی ملاری وایس (اسهال مری) می‌شود.

علت استفراغ خون در بارداری:

علت استفراغ خون در بارداری

چندین بیماری یا عوامل باعث ایجاد خونریزی در دوران حاملگی می‌شوند. این عوامل به طور معمول نتیجه آسیب شدید یا یک بیماری است. در این جا برخی از علل رایج استفراغ خون در بارداری را بررسی می‌کنیم:

التهاب و ورم معده:

التهاب مایع داخلی معده منجر به گاستریت (ورم معده) می‌شود. گاستریت حاد باعث التهاب جزئی شده، در حالی که گاستریت مزمن می‌تواند منجر به التهاب مزمن شود. اختلال دستگاه گوارش منجر به استفراغ خونین در دوران بارداری می‌شود. باکتری مضر Helicobacter pylori عفونت داخلی، داخل معده را آلوده می‌کند.

استفراغ خون در حین بارداری

کم آبی:

کم آبی، احتمالا مهمترین دلیل برای استفراغ خون در دوران بارداری است. همانطور که مابع بدن شما کم می‌شود، احساس ناخوشایندی به شما دست می‌دهد، کمبود مایع فشار را افزایش می‌دهد و استفراغ باعث می‌شود که رنگدانه‌های صفراوی و خون کاهش پیدا کند.

گرسنگی:

در دوران بارداری تغذیه اهمیت زیادی در سلامت جنین و سلامت خودِ باردار دارد بنابراین باید اطمینان حاصل نماید که وعده‌های غذایی مناسب را در فواصل منظم میل کنید. گاهی اوقات گرسنگی، عاملی برای ایجاد استفراغ خون در بارداری می‌شود.

پارگی ریوی:

در دوران بارداری ممکن است اغلب تمایل به استفراغ در فاصله زمانی منظم باشد. وقتی استفراغ به شدت رخ می‌دهد، مری (دستگاه بلع لوله) را تجزیه می‌کند. این باعث خونریزی در رحم می‌شود.

رژیم نامناسب:

هنگامی که شما در دوران بارداری رژیم متعادل را مصرف نکنید مبتلا به استفراغ خون در بارداری خواهید شد. شما ممکن است بلافاصله پس از غذا یا در اوایل صبح این حالت را احساس کنید.

جلوگیری از استفراغ خون در حین بارداری

فشار خون:

استفراغ خون در بارداری ممکن است نتیجه فشار خون بالا باشد از این رو اکثر پزشکان به شما توصیه می‌کنند که مدت زیادی را استراحت کنید و در محیط مثبت و صلح‌آمیز باقی بمانید. استرس بیش از حد و یا تنش می‌تواند وضعیت شما و جنین رو به رشد شما را، تحت تاثیر قرار دهد.

مسمومیت غذایی:

مصرف غذاهای غریب یا سمی در دوران بارداری ممکن است منجر به خونریزی شود. در دوران بارداری شما باید در مورد برنامه رژیم غذایی و بهداشت خود بیشتر احتیاط کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از خوردن میوه‌ها و سبزیجات، آن‌ها را به طور کامل شسته‌اید. خوردن غذاهایی که باعث آلرژی و پیچیدگی‌های بهداشتی می‌شوند نیز یکی دیگر از علت‌های استفراغ خون در بارداری است.

داروها / داروهای جانبی:

داروهای ضد التهابی از جمله ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن اغلب منجر به تحریک و خونریزی می‌شوند. این داروهای OTC تولید موک را کاهش می‌دهند و به طور مستقیم باعث تخریب معده می‌شوند. آسپرین همچنین لخته شدن خون را محدود می‌کند و باعث اختلال در عملکرد پلاکت می‌شود.

جلوگیری از استفراغ خون در حین بارداری

پارگی دستگاه گوارش:

استفراغ باعث ایجاد فشار زیادی بر شکم، مری و سینه می‌شود. افزایش ناگهانی فشار باعث آسیب دیدن دستگاه گوارش می‌شود در نتیجه، باعث التهاب شدید سینه می‌گردد. علائم پارگی دستگاه گوارش شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و عرق می‌باشد.

سیروز:

سیروز ناشی از مصرف الکل مداوم یا بیماری‌های خود ایمنی مانند هموکروماتوز است. سیروز فشار خون ایجاد کرده و رگ‌های خونی شروع به رشد می‌کنند. این بیماری مری است و عروق خونی داخلی مستعد ابتلا به پارگی می‌شوند. علائم سیروز شامل تهوع و استفراغ خونریزی و ضعف شدید است.

استفراغ خون در حین بارداری

برخی از موارد جزئی دیگر که می‌توانند باعث خونریزی در استفراغ شوند عبارتند از:

 • سرفه مزمن
 • زخم معده
 • پانکراتیت
 • فرسایش پوشش معده

رنگ خون‌ریزی:

هنگامی که خونریزی رخ می‌دهد از هر بخشی از اسفنکتر مری پایین (LES)، رنگ خون در vomit به نظر می‌رسد که رنگ آن قرمز و تازه است.

در صورتی که آسیب در معده رخ دهد، تهوع و استفراغ خون سیاه یا قهوه‌ای تیره می‌شود.

به طور کلی، استفراغ خون در دوران بارداری شبیه چیزی شبیه قهوه سیاه است. هنگامی که استفراغ از قاعدگی یا قسمت‌های پروگزیمال روده کوچک رخ می‌دهد، به نظر می‌رسد مانند قهوه خاکستری است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی در دوران بارداری

[/box]

علائم استفراغ خون در حین بارداری

علت استفراغ خون در بارداری

در این جا به برخی از نشانه‌های رایج که ممکن است همراه با استفراغ خون در دوران بارداری تجربه کنید، اشاره می‌کنیم:

 • حالت تهوع
 • درد شکم
 • ناراحتی شکمی
 • استفراغ معده

خون استفراغ حاکی از جدی بودن اورژانس پزشکی در دوران بارداری است. در صورت بروز هر یک از علائم زیر نیز بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تاری دید
 • سرماخوردگی
 • ضربان قلب سریع
 • پوست سرد
 • مسائل تنفس
 • گیجی
 • خونریزی پس از آسیب
 • درد شدید شکم
 • پوست کثیف

تشخیص استفراغ خون در حین بارداری

تشخیص استفراغ خون در حین بارداری

بسیاری از عوارض و شرایط می‌تواند در حین بارداری باعث خونریزی شود. برای مرحله اولیه تشخیص، دکتر در مورد علامت و رنگ استفراغ شما سوال می‌کند. دکتر همچنین در مورد آسیب‌های تصادفی گذشته یا اخیر خود می‌پرسد.

برای تشخیص خونریزی داخلی یا وجود زخم معده، پزشک چندین آزمایش تصویربرداری را انجام می‌دهد تا به طور کامل به بدن شما نگاه کند. برخی از رایج‌ترین آزمایش‌های تصویربرداری که توسط متخصص زنان انجام می‌شود عبارتند از:

 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (اسکن کامپیوتری)
 • اشعه ایکس
 • MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)
 • اسکن آزمایشگاهی هسته‌ای
 • آندوسکوپی (یک لوله را از طریق دهان برای گرفتن تصویر معده و روده وارد کنید)

دکتر همچنین ممکن است آندوسکوپی بالایی را برای جستجوی خون در منطقه روده فوقانی انجام دهد. در طول تشخیص، پزشک یک لوله کوچک و قابل انعطاف را از طریق دهان یا بینی وارد می‌کند. یک دوربین فیبر نوری به پزشک اجازه می‌دهد تا به طور واضح محتوای مغز و روده را مشاهده کند.

برای تشخیص بیشتر یک آزمایش خون، کل خون شما را بررسی کرده و به طور کامل تشخیص می‌دهد. پزشکان از لوله‌ای با نور کم استفاده می‌کنند که از طریق دهان به معده وارد می‌شود. آزمایش Esophagogastroduodenoscopy (EGD) را انجام می‌دهند که به دلیل استفراغ شدید رخ می‌دهد.

عوارض استفراغ خون در دوران بارداری

عوارض استفراغ خون در دوران بارداری

برخی از عوارض ناشی از استفراغ در حاملگی عبارتند از:

۱- خفه شدن:

این یکی از ناراحتی‌های رایج است که پس از استفراغ ساده یا استفراغ خون احساس می‌شود. در هنگام بلع غذا شما ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

۲- کم خونی:

به علت از دست دادن خون از بدن، گلبول‌های قرمز سالم کم می‌شود. شما ممکن است از کم خونی و از دست دادن انرژی رنج ببرید. برای بازگرداندن خون به بدن، شما باید غذاهای سالم و مغذی مصرف کنید.

استفراغ خون در دوران بارداری اغلب باعث احساس افسردگی می‌شود. استرس یا افسردگی می‎تواند منجر به عوارض جانبی در دوران بارداری شود و وضعیت شما را بدتر کند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • تنفس سریع و پی در پی
 • پوست سرد و رنگ پریده
 • سرماخوردگی یهویی
 • ادرار کم

اگر از چنین وضعیتی رنج می‌برید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. اختلال تنفس طولانی مدت یا استرس منجر به کاهش فشار خون می‌شود که می‌تواند اثرات تهدید کننده‌ای را بر سلامت شما وارد کند.

درمان استفراغ خون در دوران بارداری

درمان استفراغ خون در دوران بارداری

هنگامی که مقدار زیادی خونریزی در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، ممکن است مجبور شوید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • انتقال خون
 • داروها برای کاهش تولید اسید معده
 • اعمال اکسیژن
 • درمان EGD با استفاده از لیزر برای جلوگیری از خونریزی داخلی
 • خروجی مایعات از طریق رگ‌ها

برای خونریزی شدید داخلی یا زخم، پزشک ممکن است یک عمل جراحی را پیشنهاد کند.

جلوگیری از استفراغ خون در حین بارداری

جلوگیری از استفراغ خون در حین بارداری

در این جا ما به برخی اقدامات پیشگیرانه برای استفراغ خون در بارداری نگاه می‌کنیم:

 • اجتناب از مصرف الکل
 • دوری از سیگار
 • اجتناب از غذاهای تند که موجب تحریک معده و یا ایجاد ریفلاکس اسید در طول بارداری می‌شوند.
 • محدود کردن مصرف آسپیرین و راهنمای کامل در مورد هر دارو
 • مراقبت پس از جراحی یا آسیب‌های تصادفی اخیر

در حالی که این راهنمایی‌ها می‌تواند به شما در جلوگیری از خونریزی دستگاه گوارش کمک کند، می‌تواند از استفراغ خون در بارداری نیز جلوگیری کن. علاوه بر این باید به یاد داشته باشید که به طور منظم به پزشک مراجعه نمایید، مقدار زیادی آب بنوشید، یک رژیم غذایی سالم، وزن بدن نرمال و ورزش منظم داشته باشید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های جالب برای تست بارداری در خانه!

[/box]

درمان خانگی برای استفراغ خون در دوران بارداری

جلوگیری از استفراغ خون در حین بارداری

استفراغ خون در بارداری به وضوح نشان می‌دهد که شما باید تحت نظارت دقیق پزشکی قرار بگیرید. از دست دادن خون، بدن شما را ضعیف می‌کند که این موضوع برای سلامتی کودک مناسب نیست. علاوه بر این استفراغ خونین همچنین احساس ناخوشایندی در دهان شما بر جای می‌گذارد. اجازه دهید چند درمان خانگی مفید که به شما کمک می‌کند تا از شر استفراغ خون در دوران بارداری خلاص شوید را به شما معرفی کنیم.

البته به هیچ وجه قبل از مشورت با پزشک از این درمان‌ها استفاده نکنید.

آب شور برای درمان استفراغ خونی:

پس از استفراغ مجدد، بدن شما از کمبود مایعات بدن یا کمبود آب بدن رنج می‌برد. بارداری یک فاکتور ظریف است، زمانی که به هیدراته شدن برای غلبه بر پیچیدگی‌های بارداری نیاز دارید، احتمال این وجود دارد که در بدنتان به مقدار کافی آب وجود نداشته باشد. در صورت کم شدن آب بدن یا از دست دادن خون ممکن است مجبور شوید به بیمارستان بروید. از طریق آب شور بدن شما تمام مایعات بدن و مکمل‌ها را به دست می‌آورد و به راحتی بهبود می‌یابد.

استفراغ خون در حین بارداری

آب میوه:

آب میوه یکی از داروهای خانگی مفید است که می‌تواند به شما کمک کند تا کمبود آب بدن خود را برطرف کنید/ مصرف منظم آب و آب میوه بسیار مفید عمل می‌کنند.

رژیم غذایی متعادل:

مهم است که برنامه رژیم غذایی متعادلی را در دوران بارداری دنبال کنید. مواد غذایی که حاوی مقدار مناسب مواد مغذی و مواد معدنی حیاتی است، شما را سالم نگه می‌دارد. علاوه بر این، برنامه رژیم غذایی متعادل و سالم مقدار مطلوب انرژی را فراهم می‌کند.

استفراغ خون در حین بارداری

خوردن غذای سبک:

در دوران بارداری باید غذاهای سبک ولی مفیدی میل کنید. خوردن غذاهای سنگین باعث ایجاد حس ناخوشایند در شما می‌گردد بنابراین مراقبت باشید.

بدن خود را هیدراته کنید:

نوشیدن حداقل ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب و آب میوه‌های تازه برای جلوگیری از خشکی زیاد معده و استفراغ خون، مفید است.

کمتر بخورید:

خوردن بخش کوچکی از غذا در فواصل زمانی ۲ ساعته، بهترین راه برای غذا خوردن در دوران بارداری است. پس از خوردن مقادیر زیاد غذا به خصوص قبل از خواب، اجتناب کنید.

اجتناب از غذای چرب:

از غذاهای چرب یا تند که موجب بروز استفراغ در دوران بارداری می‌شوند اجتناب کنید. بهتر است غذاهای پخته شده و کبا تندی کم را مصرف کنید تا از استفراغ خون در بارداری در امان بمانید.

زنجبیل برای درمان استفراغ خون در دوران بارداری:

زنجبیل باعث کاهش احساس تهوع در دوران بارداری می‌شود. شما می‌توانید زنجبیل را همراه با آب میوه‌های خود میل کنید و با این کار مانع استفراغ خون در بارداری شوید.

استفراغ خون در حین بارداری

یوگا قبل از تولد:

تمرینات یوگا قبل از زایمان، باعث پیشگیری از استفراغ خون در بارداری می‌گردد.

پنجره‌ها را باز کنید:

سعی کنید در صورت مساعد بودن هوا، پنجره‌ها را باز نگه دارید، به طوری که بتوانید هوای تازه را در تمام شب نفس بکشید و احساس راحتی کنید.

استراحت کنید:

در نهایت؛ موقع استفراغ خون در بارداری سعی کنید، استراحت کافی داشته باشید.

ممنون که با مطلب استفراغ خون در بارداری همراه ما بودید. اگر شما نیز این بیماری را در دوران بارداری خود تجربه کرده‌اید، تجربیات خود را با دیگر کاربران مجله به اشتراک بگذارید.

لینک منبع:

momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.