استفاده بهینه از فضای یخچال

استفاده بهینه از فضای یخچال

اگر اخیراً برای پیدا کردن آخرین ظرف ماست که به شدت به آن نیاز داشتید یخچال خود را بالا و پایین کرده‌اید اما به جای یافتن ماست، توت‌فرنگی‌های فاسد شده را یافته‌اید، با دیدن این موضوع بسیار ناامید خواهید شد. اما حالا وقت آن رسیده است که یخچال خود را کاملا تغییر دهید چون به این تغییر نیاز دارید. برای این تغییر برنامه آموزشی ساده استفاده بهینه از فضای یخچال را دنبال کنید تا مشخص شود که مواد غذایی خاص باید کجای یخچال قرار گیرد تا در مواقع نیاز به راحتی به تمام مواد داخل یخچال دسترسی داشته باشید.

استفاده بهینه از فضای یخچال

استفاده بهینه از فضای یخچال

برخی افراد در هنگام باز کردن یخچال تصور می‌کنند که باید با یخچال‌هایی که در رستوران‌ها می‌بینند مواجه شوند اما این افراد باید بدانند که یخچال‌های رستوران‌ها توسط افراد ماهر پر شده و هر روز خالی می‌شود. درست است که شما خرید متخصص در این زمینه نیستید اما می‌توانید یخچالی سازماندهی شده و زیبا داشته باشید. در ادامه این مطلب از صورتی‌ها نکات مهم برای داشتن یخچالی سازماندهی شده خواهید خواند را تا استفاده بهینه از فضای یخچال را بیاموزید:

مرحله اول: پاک کردن یخچال

برای تغییر دادن فضای یخچال از تمیز کردن آن شروع کنید به طوری که تمام مواد داخل یخچال را بیرون بیاورید و هر آنچه که خراب شده و یا دیگر قابل استفاده نیست را بیرون بیاندازید و مواد دیگر را خارج یخچال قرار دهید تا بعد از تمیز کردن یخچال داخل آن بگذارید. حالا نوبت شستن داخل یخچال است دست به کار شوید.

استفاده بهینه از فضای یخچال

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چند روش ساده برای افزایش طول عمر تلویزیون خانگی

[/box]

 

مرحله دوم: سازماندهی داخل یخچال

حالا که یخچال شما بسیار تمیز و مرتب است می‌توانید دست به کار شده و موادی را که از یخچال بیرون آورده بودید در سر جای خود قرار دهید. اما دقت کنید که برای استفاده بهینه از فضای یخچال این‌بار هر وسیله‌ای را در جای صحیح خود قرار دهید.

استفاده بهینه از فضای یخچال

قفسه بالا:

در قفسه بالای یخچال غذاهایی را قرار دهید که برای خوردن آماده هستند این غذاها می‌توانند شامل ماست، ظرف میوه، ژله‌ها باشند چون این قسمت از یخچال گرم‌ترین قسمت آن بوده و مواد غذایی که زمان زیادی در یخچال نخواهند بود و در عرض یک هفته مصرف می‌شوند بهتر است در این قسمت قرار گیرد.

استفاده بهینه از فضای یخچال

قفسه مرکزی:

این قسمت از یخچال بسیار خنک بوده و برای ذخیره غذاهایی از جمله: گوشت پخته، شیر و تخم‌مرغ بسیار مناسب است تا یخچال بتواند تا جای ممکن این مواد غذایی را تازه نگه دارد.

استفاده بهینه از فضای یخچال

نکته: شیر باید در حد ممکن به سمت عقب یخچال رانده شود تا از حداکثر سرمای یخچال استفاده کرده و تازه بماند.

استفاده بهینه از فضای یخچال

کشو داخل یخچال:

برای استفاده بهینه از فضای یخچال این مواد را در داخل کشو قرار دهید. کشو میانی داخل یخچال برای نگه‌داری انواع پنیر ساخته شده است، کشو میانی یخچال را باز کرده و بدون باز کردن سرپوش پنیرها آن‌ها را در کشو خود قرار دهید تا در وعده‌های متفاوت بتوانید به راحتی از پنیر استفاده کنید. این قسمت از یخچال از پنیر محافظت کرده و آن را تازه نگه می‌دارد. همچنین اگر گوشت‌های مناسب برای صبحانه را باز کرده‌اید در این کشو قرار دهید تا فاسد نشوند.

استفاده بهینه از فضای یخچال

قفسه پایین:

این قسمت از یخچال برای گوشت‌های باز نشده بسیار مناسب است چون تا زمانی که می‌خواهید آن‌ها را استفاده کنید یخچال آن‌ها را خنک نگه می‌دارد اما بعد از استفاده از گوشت‌ها، آن‌ها را در کشو داخل یخچال قرار دهید تا فاسد نشوند.

نکته: برای نگه‌داری طولانی و بهتر گوشت، بهتر است آن را داخل یک کیسه قرار داده و درب آن را محکم ببندید تا گوشت بوی مواد دیگر در یخچال را به خود نگیرد.

استفاده بهینه از فضای یخچال

کشو پایین یخچال:

کشوهای پایین یخچال به کشوهای رطوبت نیز معروف هستند که میوه‌ها و سبزیجات باید در این قسمت از یخچال نگهداری شوند. اما میوه‌ها و سبزیجات دارای رطوبت یکسانی نیستند یعنی موه‌ها به سطح رطوبت کمتری نسبت به سبزیجات نیاز دارند؛ به همین دلیل این دو باید به طور جداگانه در یخچال ذخیره شوند. اگر یخچال شما دارای تنظیمات است و می‌توانید کشوی میوه‌ها و سبزیجات را روی دمای مناسب تنظیم کنید این عالی است اما اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بهتر است کشوی میوه را کمی باز بگذارید تا سطح رطوبت آن کم شده و گازها آزاد شوند. به همین ترتیب، کشوی سبزی را به طور کامل ببندید تا سطح رطوبت افزایش یافته و سبزیجات تازه بمانند.

استفاده بهینه از فضای یخچال

درب یخچال:

درب یخچال به دلیل باز و بسته شدن، بسیار در جریانات هوا قرار گفته و دمایش تغییر می‌کند به همین سبب بهتر است مواد غذایی در این قسمت قرار داده شود که از تغییر دما دچار فاسد شدن نشود. این مواد می‌توانند: نوشیدنی‌ها، کره، سس‌ها و … باشند.

نکته: برخی افراد بر اساس یک تصور نادرست، شیر و تخم‌مرغ‌ها را در داخل درب یخچال قرار می‌دهند اما باید بدانید که این قسمت از یخچال گرم‌ترین مکان است و نباید این مواد غذایی در جای گرم قرار بگیرد.

استفاده بهینه از فضای یخچال

با انجام این کارها، یخچال شما سازماندهی می‌شود و دیگر نیازی به گذاشتن زمان برای یافتن وسایل مورد نیاز نیست چرا که شما استفاده بهینه از فضای یخچال را آموخته‌اید. همچنین مواد غذایی شما به مدت طولانی سالم باقی می‌مانند و دور ریختن مواد غذایی برای شما معنا و مفهومی نخواهد داشت.

اگر این موارد را به درستی رعایت کنید دیگر از بوی بد یخچال نیز خبری نخواهد بود چرا که هیچ چیز در داخل یخچال فراموش نشده و فاسد نخواهد شد. همچنین دیگران نیز با دیدن یخچال شما پی به مرتب و منظم بودنتان خواهند برد. حتی افرادی که برای اولین بار درب یخچال شما را باز می‌کنند نیز می‌توانند به راحتی خوراکی مورد نیاز خود را پیدا کرده و از آن استفاده کنند.

منبع مطلب “استفاده بهینه از فضای یخچال”:

ehow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.