۷ روش فوق‌العاد برای از بین بردن زنگ زدگی ظروف

از بین بردن زنگ زدگی ظروف

صورتی‌ها: شما در هنگام مواجه شدن با ظروف زنگ زده چه عکس العملی نشان می‌دهید؟ آن‌ها را دور می‌اندازید یا با استفاده از روش‌های کاربردی آن‌ها را برای استفاده‌ی دوباره محیا می‌کنید؟ در این مطلب می‌خواهیم به شما ترفند‌هایی را معرفی کنیم که از این به بعد پس از زنگ زدگی لوازم فلزی هم باز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه ۷ روش از روش‌های از بین بردن زنگ زدگی ظروف را خدمت شما آماده کرده‌ایم.

از بین بردن زنگ زدگی ظروف

از بین بردن زنگ زدگی ظروف

زنگ زدن آهن و فلزات یک اتفاق کاملا طبیعی و عادی و ناشی از واکنش شیمیایی هنگام برخورد آهن با آب و اکسیژن است، به همین دلیل اغلب روی فلزات ظاهر می‌شود. ظروف فلزی با توجه به این که مدام در معرض آب و رطوبت قرار دارند، شدیدا مستعد زنگ دگی هستند. در این زمان اکثر خانم‌ها ظروف زنگ زده‌ی خود، حتی ظروفی که زنگ زدگی جزئی دارند را دور می‌اندازند. اما باید بدانید که دور انداختن این ظروف و تهیه ظروف جدید تنها راه‌حل ممکن نیست. در شرایطی ممکن است نیاز داشته باشید تا زنگ زدگی‌ها را از بین ببریم و دوباره از آن ظروف استفاده کنید. در ادامه این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

سرکه سفید و نمک برای از بین بردن زنگ زدگی

سرکه سفید و نمک:

به جرات می‌توان گفت سرکه سفید یک ماده پرخاصیت و فوق‌العاده است. برای از بین بردن زنگ زدگی ظروف روش اول این است که از سرکه و نمک استفاده کنید. برای ظروف کوچک شی زنگ‌زده را در مخلوط سرکه و نمک فرو  کنید و بگذارید حداقل یک شب خیس بخورد.

در مواجه با ظروف بزرگ‌تر مخلوط سرکه و نمک را درون یک بطری اسپری بریزید و بر روی قسمت‌های زنگ زده اسپری کنید. سپس با استفاده از یک برس زنگ زدگی را به طور کامل پاک کنید و در نهایت ظرف را آبکشی کنید.

آب گازدار برای از بین بردن زنگ زدگی:

آب گازدار برای از بین بردن زنگ زدگی:

البته آب گازدار یک تمیزکننده‌ی قدرتمند در برابر زنگ زدگی نیست اما می‌توان از آن در موارد جزئی استفاده کرد. کربن موجود در این مخلوط به سست شدن زنگ زدگی کمک می‌کند و باعث راحت شسشته‌شدن زنگ آهن‌ها می‌شود. قبل از تمیز کردن اجسام را به مدت ۳۰ دقیقه در آب گازدار خیس کنید و سپس به طور کامل تمیز کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین:

یکی دیگر از عوامل موثر در برابر زنگ زدگی، در نزدیکی کابینت ادویه شما قرار دارد. جوش‌شیرین و کمی آب را مخلوط کنید و یک خمیر ضخیم بسازید و آن را روی سطح زنگ‌زده پخش کنید. متناوبا شی را آبکشی کنید و در حالی که هنوز خیس است روی آن جوش‌شیرین بپاشید.

بگذارید جوش شیرین به مدت یک ساعت بنشیند و سپس با سیم استیل آن را پاک کنید. برای زنگ‌زدگی‌های جزئی، این روش سریع جواب می‌دهد.

از بین بردن زنگ زدگی ظروف

آب لیمو:

اسیدی که در هنگام خوردن لیمو حس می‌کنید، به از بین بردن زنگ زدگی نیز کمک خواهد کرد. برای برطرف کردن زنگ زدگی فلزات، آن‌ها را در یک لایه نمک قرار دهید. حالا کم کم مقداری آبلیمو و نمک بر روی آن بریزید. اجازه دهید این مخلوط مقداری بر روی وسیله فلزی باقی بماند. آن گاه وسیله را برداشته و شست و شو دهید و خشک کنید.

این روش نیز برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی فلزات به کار می‌رود. به عنوان مثال، زنگ زدگی چاقو را می‌توان با آن برطرف کرد. در این روش بهتر است که از دستکش استفاده کنید.

سمباده

سمباده

کاغذ سمباده برای تراشیدن و از بین بردن زنگ زدگی‌های سطحی و گاها عمیق یک گزینه خوب به شمار می‌رود. بزرگترین ایراد استفاده از کاغذ سنباده برای مقابله با زنگ زدگی این است که می‌تواند خراش‌هایی باشد که روی سطح جسم می‌گذارد. البته این وسیله شاید در مواجه با ظروف با ارزش ایده خوبی نباشد اما برای از بین بردن زنگ زدگی‌ها ابزارآلات می‌تواند یک روش قابل اجرا به حساب بیاید.

با سیب زمینی از شر زنگ زدگی خلاص شوید

با سیب زمینی از شر زنگ زدگی خلاص شوید:

ممکن است پاک کردن زنگ آهن با این روش به نظرتان عجیب باشد! سیب زمینی را نصف کنید و روی آن را مایع ظرفشویی بزنید. حالا می توانید از سیب زمینی به عنوان پد شستشو استفاده کرده و بر روی سطح وسیله خود بمالید. قطعا واکنش حاصل شده برایتان جالب خواهد بود!

شما می‌توانید از این روش برای لکه‌ها و زنگ زدگی‌های سطحی و کوچک بر روی وسایل فلزی خود استفاده نمایید. این روش بسیار راحت بوده و به لوازم و وسایل بسیار کم و راحتی نیازمند است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

کاربردهای نوشابه در خانه داری: عجیب و باورنکردنی

[/box]

نوشابه بهترین روش برای از بین بردن زنگ زدگی ظروف

نوشابه بهترین روش برای از بین بردن زنگ زدگی ظروف:

نوشابه یک گزینه عالی برای مبازره با زنگ زدگی است. چون شاملِ اسید سیتریک و فسفریک اسید هستند که می‌تواند به راحتی زنگ زدگی‌ها را حل کند و از بین ببرد.

۷ روش از بین بردن زنگ زدگی ظروف را نیز خواندید. اگر شما نیز روش دیگری برای این منظور در ذهن دارید آن را در قسمت کامنت بیان کنید. ممنون که همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.