۵ روش خاص برای از بین بردن زردی دندان

از بین بردن زردی دندان ها

صورتی‌ها: تغییر در رنگ دندان‌های چیزی نیست که به یکباره ظاهر شود و ممکن است بسیار محسوس بوده و به تدریج اتفاق بیفتد. تغییر رنگ و زردی دندان چیزی نیست که بتوان از آن اجتناب کرد. دندان‌ها معمولا با افزایش سن دچار تغییر رنگ شده و زرد می‌شوند. این مسئله اغلب در نتیجه از بین رفتن مینای بیرونی دندان رخ می‌دهد، چرا که هر چه این مینا بیشتر از بین برود، عاج زرد رنگ زیر آن بیشتر نمایان می‌شود. عاج دندان بافت کلسیفیک شده در زیر مینای دندان است. اگر به بهداشت دندان و دهان خود اهمیت می‌دهید و به دنبال از بین بردن زردی دندان ها و سفید کردن آن‌ها هستید، روش‌های متداولی برای این کار وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

از بین بردن زردی دندان ها

از بین بردن زردی دندان ها

پیش از اینکه به سراغ روش‌های از بین بردن زردی دندان ها برویم، بهتر است بدانیم که چه چیزی باعث زردی دندان‌ها می‌شوند. چرا که این امر می‌تواند کمک زیادی در سفید ماندن دندان‌های شده و به نوعی باعث پیشگیری شود. از عوامل زرد شدن دندان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عواملی که باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند:

 • غذاها یا نوشیدنی‌های خاصی مانند، بلوبری، قهوه یا چای
 • رژیم غذایی سرشار از شکر و کربوهیدرات های ساده
 • مصرف سیگار یا جویدن تنباکو
 • عوارض جانبی برخی از داروها و دهان‌شویه‌ها
 • سن (گاهی‌اوقات با بالا رفتن سن، احتمال زرد شدن دندان‌ها بیشتر می‌شود)
 • ژنتیک
 • بیماری‌های دهان
 • مصرف بیش از حد فلوراید
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • خشکی دهان یا کم بودن بزاق

سفیدی دندان‌ها رابطه‌ی مستقیمی با جذابیت چهره دارد و از شما شخصی می‌سازد که به بهداشت فردی خود اهمیت می‌دهد. در اینجا هفت گزینه طبیعی برای از بین بردن زردی دندان ها معرفی می‌‎کنیم. بدیهی است بهترین گزینه انتخاب چند درمان را از بین راهکارهای موجود است که آن‌ها را در طول هفته به‌صورت گردشی آزمایش کرده و روش مناسب خود را پیدا کنید. حال این راهکارها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

از بین بردن زردی دندان ها

روش اول از بین بردن زردی دندان ها: مسواک زدن

بی شک اولین برنامه کاری شما باید این باشد که دندان‌های خود را بیشتر و به روش صحیح مسواک بزنید. به ویژه مهم است که بعد از مصرف غذا و نوشیدنی که می‌تواند به دندان‌های زرد منتهی شود، مسواک بزنید.

برای داشتن نتیجه بهتر حداقل دو بار در روز به مدت دو یا سه دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید و مطمئن شوید که لا و شکافت‌های بین دندان‌ها را به طور کامل تمیز کرده باشید. دندان های خود را با حرکت دایره‌ای مسواک بزنید تا به لثه‌هایتان آسیبی نرسد. بخش‌های بیرونی، داخلی و روی دندان‌هایتان را نیز تمیز کنید.

از بین بردن زردی دندان ها

روش دوم: خمیر دندان حاوی جوش‌شیرین و هیدروژن آب‌اکسیژنه

گفته می‌شود با استفاده از خمیر ساخته شده از جوش شیرین و هیدروژن آب‌اکسیژنه، می‌توانید از شر جرم‌ها و باکتری ها خلاص شوید. برای تهیه این خمیر دندان ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن مخلوط کرده و آن را به شکل خمیر درآورید. پس از مسواک زدن با این خمیر ، دهان خود را کاملاً با آب بشویید.

برای تهیه دهانشویه نیز می‌توانید از همین نسبت مواد استفاده کنید. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۲ نشان داد افرادی که از خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید استفاده می‌کنند، از لکه‌های دندان خلاص شده و دندان‌های سفیدتری دارند. آن‌ها بعد از شش هفته پیشرفته‌ای چشمگیری نشان دادند. البته مطالعات بیشتر برای تعیین اینکه آیا نتایج پس از توقف استفاده از خمیر دندان ادامه دارند یا نه نیاز است.

رفع زردی دندان ها با نارگیل

روش سوم برای رفع زردی دندان: چرخاندن روغن نارگیل در دهان

سومین روش از بین بردن زردی دندان ها استفاده از روغن نارگیل است. گفته می‌شود که کشیدن روغن نارگیل جرم و باکتری ها را از دهان خارج کرده و این به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند. همیشه سعی کنید از روغن ارگانیک با کیفیت بالا استفاده کنید که حاوی مواد مضر نباشد.

۱ تا ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل مایع را به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در دهان خود بچرخانید. البته مراقب باشید روغن به انتهای گلویتان نرسد. روغن را بلع نکنید زیرا حاوی سموم و باکتری‌های دهان است و آن را داخل توالت یا یک سبد زباله تف کنید. اکنون دهان‌تان را با آب بشویید و سپس یک لیوان آب بنوشید. در آخر دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

البته هیچ مطالعات ویژه‌ای وجود ندارد که تاثیر روغن نارگیل بر سفید شدن دندان را تایید کند. با این حال طی تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، محققان دریافتند که استفاده از روغن کنجد و گل آفتابگردان می‌تواند از ورم و التهاب لثه ناشی از جرم دندان بکاهد. کشیدن روغن می‌تواند اثر سفید کنندگی بر روی دندان‌ها داشته باشد چون تجمع پلاک می‌تواند باعث زرد شدن دندان‌ها شود. البته بازهم مطالعات بیشتر در مورد تاثیرروغن نارگیل بر سفیدی دندان‌ها مورد نیاز است.

از بین بردن زردی دندان ها با سرکه سیب

روش چهارم: سرکه سیب

با این که یکی دیگر از روش های از بین بردن زردی دندان ها استفاده از سرکه سیب است اما بهتر در مقادیر بسیار کمی برای سفید کردن دندان استفاده شود. با مخلوط کردن ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با ۶ اونس آب، یک دهانشویه درست کنید. پس از تهیه دهانشویه محلول را به مدت ۳۰ ثانیه بچرخانید. سپس با آب بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

تحقیقات از منبع مورد اعتمادی در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که سرکه سیب تاثیر سفید کنندگی بر روی دندان‌های گاو داشته است. با این حال، باید توجه داشت که این پتانسیل را دارد که باعث آسیب به سختی و پیکربندی سطح دندان‌ها شود. بنابراین با احتیاط و فقط برای مدت زمان کوتاه از آن استفاده کنید. مطالعات انسانی بیشتری برای توسعه این یافته‌ها لازم است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

درمان قطعی نقرس با سرکه سیب

[/box]

از بین بردن زردی دندان ها

روش پنجم: پوست لیموترش، پرتقال یا موز

برخی افراد ادعا می‌کنند که مالیدن پوست لیمو، نارنجی یا موز بر روی دندان‌ها آن‌ها را سفیدتر می‌کند. اعتقاد بر این است که ترکیب دی‌لیمونین موجود در پوست برخی از میوه‌ها، به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند. به آرامی پوست میوه را به مدت دو دقیقه روی دندان‌ها بمالید. حتما دهان خود را کاملاً بشویید و بعد از آن دندان‌های خود را مسواک بزنید.

در سال ۲۰۱۷، تحقیقی مشخص کرد که اسیدسیتریک گرفته‌شده از پوست ۴ نوع پرتقال، به‌طور بالقوه می‌تواند در سفید کردن دندان‌ها موثر باشد. در این بررسی مشخص شد که عصاره گرفته شده از پوست نارنگی، در سفید کردن دندان‌ها، بهترین نتیجه را به‌دست می‌دهد.

۵ روش خاص برای از بین بردن زردی دندان ها را برای شما بیان کردیم. اگر شما روش دیگری برای این منظور می‌دانید حتما آن را برای ما و دیگر کاربران مجله کامنت کنید.

برگرفته شده از: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.