از بین بردن بوی کفش با روش‌های مختلف مانند جوش شیرین و چای

از بین بردن بوی کفش پا

صورتی‌ها: احتمالا به دلیل بوی بد کفش و پا برای‌تان پیش آمده است که در برخی جمع‌ها از درآوردن کفش‌هایتان خجالت کشیده‌اید. بوی بد کفش به دلیل عدم رعایت نظافت و کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شود. اما گاها در افرادی که به بهداشت اهمیت می‌دهند نیز بوی بد کفش تجربه می‌شود و آن لحظه برای این افراد می‌تواند یک تجربه سخت باشد و بخواهند هر چه زودتر از شر این تجربه خلاص شوند. در این مورد خوشبختانه نیازی نیست برای خریدن کفش‌های جدید هزینه کنید چون راه‌های ساده و کاربردی بسیاری برای از بین بردن بوی کفش وجود دارد که به ما یاد می‌دهند بوی کفش را چگونه از بین ببریم و از شر آن خلاص شویم.

از بین بردن بوی کفش

از بین بردن بوی کفش

اگر کفش‌های مورد علاقه‌تان بوی بدی می‌دهند و شما جرات درآوردن کفش‌هایتان را حتی با وجود خستگی پاهایتان ندارید، نگران نباشید. راه‌هایی وجود دارند که به سادگی کفش‌های مورد علاقه‌تان را می‌توانید دوباره استفاده کنید. در این مقاله چند راه مختلف خانگی برای رفع بوی کفش را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

راه‌های مختلف از بین بردن بوی کفش:

 • شستن و لایه‌برداری پا و لای انگشتانِ پا
 • جلوگیری از عرق کردن پا
 • استفاده از دئودرانت کفش و پا
 • استفاده از کفش‌هایی با سوراخ‌های تهویه
 • جایگزین کردن کفش‌ها و قرار دادن آن‌ها برای مدتی در هوای آزاد
 • استفاده از کفی‌های مناسب برای از بین بردن بوی کفش به ویژه بوی بد کفش چرم
 • رفع بوی کفش با جوش شیرین
 • ایجاد بوی تازگی در کفش با دستمال‌های خوشبوکننده
 • رفع بوی داخل کفش با خاک گربه یا چیپس چوب
 • رفع بوی عرق کفش با الکل
 • استفاده از بخار برای از بین بردن بوی کفش
 • منجمد کردن کفش
 • اسپری کردن روغن‌های ضروری یا اساسی
 • رفع بوی کفش با چای کیسه ای
 • اگر تمام روش‌های گفته موفقیت آمیز نبود، کفش جدید بخرید. ¯/_(ツ)_\¯

این‌ها روش‌هایی برای از بین بردن بوی کفش بودند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت. اما قبل از باید بدانید که بوی کفش از کجا نشات می‌گیرد و دلیل آن چیست. اکثر اوقات دانستن علت خود روشی برای علاج است.

علت بوی بد پا و کفش چیست؟

علت بوی بد پا و کفش چیست؟

اکثر افراد جهان با مشکل بوی بد کفش مواجه هستند. اغلب ما ساعات زیادی از روز را پا در کفش سپری می‌کنیم، پس بیایید در مورد چیزی که باعث بوی پا می‌شود صحبت کنیم. پاهای ما بوی بدی می‌دهد چون که پاها درون کفش عرق می‌کنند. وقتی عرق به سطح پوست می‌رسد، با باکتری‌های موجود در سطح پا برخورد می‌کند و تجزیه می‌شود. عرق در حال تجزیه بوی بدی را آزاد می‌کند از لحاظ عملی به این اتفاق برومودوسیس گفته می‌شود.

یک واقعیت فیزیولوژیکی جالبی که در این باره وجود دارد این است که غدد عرقی در پاها بیشتر از هر جای دیگری در بدن انسان هستند. اگر پاهای شما نیز در طول روز درون کفش هستند به احتمال قوی شما نیز این مشکل را دارید. استرس نیز می‌تواند باعث عرق کردن پا و بوی بد پا شود که در اصطلاح علمی به آن هیپرهیدروز گفته می‌شود. عفونت‌های قارچی نیز می‌تواد علت دیگری برای بوی بد پا باشد. همچنین تغییرات هورمونی در نوجوانان و زنان باردار می‌تواند باعث بی‌نظمی تعریق  و به وجود آمدن بوی پا شود.

روش‌های از بین بردن بوی کفش

روش‌های از بین بردن بوی کفش:

اصلی‌ترین دلیل برای بوی بد کفش عرق پا و عدم رعایت نظافت و مسائل بهداشتی است. یعنی پای بد بو برابر است با کفش بد بو! بوی بد کفش را می‌توان از بین برد اما تا زمانی که مسائل نظافتی و بهداشتی رعایت نشود باز هم همان اتفاق خواهد افتاد. پس در قدم اول شستشو و لایه‌برداری پا را خدمت شما عرض خواهیم کرد و سپس به روش‌‌های از بردن بوی کفش می‌پردازیم.

از بین بردن بوی کفش پا

شستشو و لایه‌برداری پا

از آنجایی که کفش‌های بدبو از پای بد بوی نشات می‌گیرند، به نظر می‌رسد که محل خوبی برای شروع هستند. رعایت بهداشت پا می‌تواند به حفظ پا از گرفتن بود کمک کند. برای اینکار باید پاهایتان را هر روز بشویید. حتی اگر هر روز حمام نکنید باید برای شسشتن پاهایتان با آب گرم و صابون وقت بگذازید. پاهایتان را به طول کامل شسته و سپس با حوله‌ای تمیز خشک کنید. توجه داشته باشید که بین انگشتان‌تان را حتما بشویید. اکسفولیت پا را نیز فراموش نکنید. چون حذف پوست مرده می‌تواند بوی پا را کاهش دهد. لایه‌برداری پا می‌تواند به حذف این سلول‌های مرده کمک کند.

توجه داشته باشید که باید همواره پاهای خود را خشک نگه دارید. چون باکتری‌هایی که با عرق واکنش می‌دهند در مناطق مرطوب رشد می‌کنند. پس اگر جوراب یا کفش‌های شما خیس باشد شما یک محل مناسب برای رشد باکتری‌هایی که باعث ایجاد بو می‌شوند، تدارک دیده‌اید.

از بین بردن بوی کفش پا

استفاده از دئودرانت کفش و پا

اسپری و دئودرانت پا یک روش عالی برای تازه کردن کفش و پا به طور همزمان است. اسپری کردن این ضد تعریق یک روش عالی برای افرادی مانند ورزشکاران و دانش آموزان است که مدت زمان زیادی پاهای‌شان درون کفش قرار دارد. اسپری دئودورانت به طور طبیعی خاصیت ضد قارچی داشته و در همه نوع کفش، صندل و دمپایی به طور موثر عمل می‌کند.

از بین بردن بوی کفش پا

استفاده از کفی‌های مخصوص

روش دیگر برای کاهش بوی کفش استفاده از کفی‌های مخصوص است. این کفی ضمن جلوگیری از عرق کردن پا با جوش شیرین و زغال فعالی که در ساخت آن‌ها استفاده شده است، بوی نا مطبوع کفش را از بین می‌برند.

بوی کفش با جوش شیرین

از بین بردن بوی کفش با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از روش های عالی برای از بین بردن بوی کفش است. مقدار زیادی از جوش شیرین را درون کفش‌های بد بو بریزید و اجازه دهید جوش شیرین یک شب درون کفش‌ها بماند. با این روش صبح روز بعد کفش‌های شما مثل روزهای اول قابل استفاده خواهند بود. البته در مورد استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی کفش‌های چرم دقت کنید. چون جوش شیرین زیاد در چرم رطوبت و نرمی چرم را از بین می‌برد و باعث خشکی و ترک آن می‌شود.

رفع بوی کفش

رفع بوی داخل کفش با خاک گربه یا چیپس چوب

اگر بوی بد کفش جلب توجه می‌کند و شما به دنبال روشی برای رفع بوی کفش هستید امتحان کردن کمی چیپس چوب یا خاک گربه نیز خالی از لطف نخواهد بود. همچنین به جورابه کهنه یا دستمالِ کاغذی نیاز خواهید داشت. روش استفاده بسیار ساده است. ابتدا یک جفت جوراب کهنه اما تمیز را با چبپس چوب یا خاک گربه پر کنید. سپس جوراب‌ها را درون کفش بد بو به مدت یک شب قرار دهید. این دو ماده می‌توانند به خوبی بوی کفش را از بین ببرند. پوست مرکبات نیز می‌توانند یک انتخاب خوب برای این منظور باشند.

استفاده از الکل برای رفع بوی کفش

استفاده از الکل برای رفع بوی کفش

الکل را می‌توان به عنوان دشمن سرسخت باکتری‌ها معرفی کرد. بنابراین، می‌توان از این ماده هم برای از بین بردن بوی بد کفش و هم برای از بین بردن باکتری‌های موجود در کفش‌ها استفاده کرد. برای این منظور، مقداری مناسبی الکل را در یک ظرف ریخته و ظرف حاوی مایع را در کف کفش قرار دهید تا آرام آرام الکل از ظرف خارج شده و محیط درون کفش را ضد عفونی کند. سعی کنید هر شب این روند را انجام دهید تا به طور پیوسته باکتری‌های موجود در کفش کشته شوند. با این روش هم بوی بد برطرف شده و هم سلامت پاها تضمین می‌شود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش مرحله به مرحله کوچک کردن سایز کفش

[/box]

روش‌های از بین بردن بوی کفش

منجمد کردن کردن کفش‌ها

بوی نفرت‌انگیز پا توسط باکتری‌هایی که در اعماق تاریک کفش پنهان شده‌اند، ایجاد می‌شود. این باکتری‌ها در محیط‌های سرد نمی‌توانند زنده بمانند و قرار دادن کفش‌ها درون فریزر می‌تواند آن‌ها را بکشد. برای استفاده از این روش به منظور از بین بردن بوی کفش نکات زیر را رعایت کنید.

 • دقت کنید که کفش‌ها به طور کامل خشک باشند.
 • آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.
 • آن‌ها را در شب فریزر بگذارید.
 • کفش‌هایتان صبح از فرزیز خارج کنید.

روش‌های از بین بردن بوی کفش

اسپری کردن روغن‌های ضروری یا اساسی

امروزه اسانس‌های مختلفی از قبیل عصاره اکالیپتوس، گل میخک و یا برگ چای را می‌توان از اکثر سوپر مارکت‌ها و یا عطاری‌ها خریداری کرد. بنابراین، یکی از این اسانس‌ها را در کفش خود قرار داده، سپس بر روی آن یک کاغذ بگذارید. کفش خود را به همین حالت شب تا صبح رها کنید تا بوی بد به کلی برطرف شود. این روند را هر شب تکرار کنید.

رفع بوی کفش با چای کیسه ای

رفع بوی کفش با چای کیسه ای

این روش از بین بردن بوی کفش دقیقا به همان شیوه خاک گربه یا چیپس چوب کار می‌کند ولی تنها چیزی که نیاز دارید، چای کیسه‎ای استفاده نشده است. به این ترتیب که دو یا سه کیسه چای داخل هر کفش قرار دهید و اجازه دهید چای‌ها برای چندین ساعت یا حتی یک شب درون کفش باقی بمانند. چای کیسه‌ای به خوبی اثرات ناخوشایند را از کفش رفع کرده و آن‌ها را تمیز می‌کند.

تمام روش‌های گفته شده در فوق برای از بین بردن بوی کفش مورد آزمایش و اثبات شده است. اما اگر چند مورد از این روش‌ها برای کفش‌های شما کارساز نبود، شاید زمان آن است که کفش‌های جدیدی خریداری کنید. کفش‌های جدید نیز در روزهای اول بسیار خوب به نظر می‌رسند اما بعد از مدتی بوی بد دوباره برخواهد گشت پس دانستن این روش‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا با اعتماد به نفس بیشتری در جمع‌ها حاضر شوید و از شر پاهای بد بود خلاص شوید.

برگرفته شده از: sweatblock.com

12 دیدگاه برای “از بین بردن بوی کفش با روش‌های مختلف مانند جوش شیرین و چای

 1. بهارک گفته:

  سلام بچه ها من از یاران قدیمه مجله ام از تابستونه ساله پیش دیگه نیومدم از اون قدیمی ها کی هست اینجا؟ خیلی دلم واستون تنگ شده بود خیلی

 2. tina---jon گفته:

  وای خیلی مطلب مفیدی بود من پا هام عرق میکنه مجبورم هر روز کتونی مدرسه مو بشورم میتونم از این روش ها استفاده کنم یه هر حال مرسی&

 3. سپیده گفته:

  سلام دوستان..خوبین؟منم مثل بهارک جان از پارسال نبودم.. چند هفته هست ک برگشتم..

 4. رانیا گفته:

  سلااااام بهارک عزیزم خوبی؟؟ دل ماهم برات تنگ شده بود قربونت راستی میشه بپرسم ک چن سالته وکلاس چندمی ؟؟البته اگه دوس داری بگو هاا ومهم ترین ک تو این مدت ک به یادتون میوفتادم میگفتم عه چرا بهشون نگفتم میشه هر کی ماکانیه بگه اخه خعلی مهمه برام تینا توهم اکه دوس داشتی بگو من ک یه ماکانی داغون پایم متولد 7/2/84 کلاس هشتم بچه ها میگم دیدین سیما یا شیما یه جا به تازگی کامنت دادن؟؟

 5. ستایش.الف گفته:

  سلام سپیده جان من شمارو ب خاطر دارم.. خوش اومدی عزیزم

 6. شاهرخ گفته:

  من هرروز صبح دوش می‌گیرم بعدش هم جوراب تازه شسته شده می‌پوشم. روزی هفت یا هشت ساعت هم کفش ورزشی پایم است. کفش من هم هیچ‌گاه بو نمی‌دهد.
  این بهتر از چای و جوش شیرین و لیمو‌امانی و از اینجور چیزها است. ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.