احتیاط کنید! خطر شپش سر در کمین است

احتیاط کنید! خطر شپش سر در کمین است

راه تشخیص و درمان شپش سر

شپش موی سر چیست؟

شپش بسیار سخت از روی موهای افراد برطرف می‌شود. راه‌های بسیاری برای از بین بردن شپش وجود دارد، ولی تنها چند نوع راه وجود دارد که به طور واقعی جواب می‌دهد.

شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر، مژه و ابروها یافت می‌شود و روزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده . این حشره نمی‌تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شود.
بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد. این بیماری با تماس نزدیک سر و به اشتراک گذاشتن کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین کودکان منتشر می‌شود.

هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شوند.

اصلی‌ترین راه ابتلا به شپش موی سر چیست؟

۱) تماس مستقیم با لباس و رختخواب فرد مبتلا اصلی ترین  راه ابتلا است.

۲) استفاده از کلاه و روسری فرد مبتلا

چطور متوجه شپش در موی سر بشویم؟

۱) خارش شدید و آزاردهنده سر

۲) برجستگی‌های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه‌ها

۳) ذره‌های سفید بسیار شبیه به شوره سر  برروی پایه‌ی موها که بسختی کنده می‌شوند

راه های درمان شپش سر

روش‌های از بین بردن شپش سر

۱) از بین بردن شپش به وسیله سرکه

سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد بشویید.  روغن معدنی را با سرکه مخلوط کنید و آن را روی موهای خود بمالید تا شپش‌هایی که به سختی به موها چسبیده‌اند جدا شوند. می‌توانید روغن معدنی را از داروخانه تهیه کنید. این مخلوط شوره سر را هم برطرف می‌کند.

مخلوط‌های بالا را هر شب روی سر خود قرار دهید تا شپش‌ها به طور کامل برطرف شوند. حتی بعد از برطرف شدن کامل شپش، ۳ تا ۵ روز بعد هم، از این مخلوط برای موهای خود استفاده کنید. به این دلیل که کاملا مطمئن شوید شپش‌ها دیگر برنمی‌گردند

۲) از بین بردن شپش به وسیله روغن زیتون

به همه جای موهای سر خود روغن زیتون بمالید. موهای خود را در قسمت بالای سر خود جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن‌ها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی و ناراحت‌کننده باشند. بنابراین می‌توانید حوله‌ای را دور گردن خود ببندازید تا این مواد را جذب کند

حوله سر خود را بردارید. موهای خود را به ۴ قسمت تقسیم کنید. می‌توانید از سنجاق سر برای این کار استفاده کنید. ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حوله را داخل آن قرار دهید. خود را برای دیدن شپش‌های مرده و تخم‌های آن که در آب شناور می‌شوند ، آماده کنید.

۳ تا ۸ ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید. کمتر از ۳ ساعت نباشد، زیرا تحقیقات نشان داده که شپش‌ها می‌توانند تا ۲ ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند. هر چه مدت زمان به ۸ ساعت نزدیک‌تر شود، میزان از بین رفتن شپش‌ها و موثر بودن این روش بیشتر خواهد بود.

می‌توانید از مواد پاک‌کننده برای پاک کردن روغن زیتون موهای خود استفاده کنید. سپس می‌توانید از شامپو برای پاک کردن کامل آن استفاده کنید. موهای خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار می‌تواند شپش‌های باقی مانده احتمالی را از بین ببرد.

به دقت موهای خود را بررسی کنید تا شپش‌های باقی مانده را پیدا کنید. این کار را هر سه روز یکبار، به مدت دو هفته اجرا کنید تا تمام شپش‌ها کشته شوند. طول دوره  زندگی هر شپش حدودا ۱۲ روز است. اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم‌گذاری و رشد مجدد شپش‌ها وجود دارد

از شانه فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. بعد از شانه زدن تمام موهای خود، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند از شانه های پلاستیکی برای این منظور استفاده نکنید.

۳) از بین بردن شپش سر با سس مایونز

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند با استفاده از سس مایونز شپش‌ها را از بین ببرید. ویژگی استفاده از سس مایونز برای از بین بردن شپش‌ها، ارزان بودن و کمتر سمی بودن سس مایونز نسبت به داروهای دیگر است.

نخست مایونز را به خوبی روی سر ماساژ دهید. سر را با یک کلاه پوشش دهید. به مدت یک شب بگذارید بروی سر بماند. در نهایت صبح سر خود را شانه زده و بشویید.

۴) استفاده از شامپوهای مخصوص برای از بین بردن شپش سر

درمان قطعی شپش و جداسازی کامل تخم شپش ، از بین برنده خارش ناشی از شپش بلافاصله بعد از شستشو .

قبل از شروع به استفاده از شامپوآنتی لایس هگور این یک نکته مهم است که موهای تمام اعضای خانواده رابصورت کامل بررسی کنید…ترجیحا در نور روز. استفاده از یک شانه بادندانه کوچک برای بررسی مو  به منظور اجتناب از دوباره آلوده شدن افراد در دوره درمان بیماری مفیداست.

سپس مقداری ازشامپو یا اسپری ضدشپش هگوررابه ناحیه ریشه موها آغشته  و خوب به آهستگی ماساژ دهید.

از تماس شامپو با چشم‌ها و مخاط دهان و بینی جلوگیری کنید. در صورت تماس فورا محل را با آب فراوان شستشو دهید. جهت جلوگیری از ابتلای مجدد، توصیه می‌شود سایر افراد خانواده نیز به طور همزمان از این شامپو استفاده نمایند و کلیه لباس‌ها (کلاه ، روسری، شلوار، ملحفه و . . . ) با آبی که حداقل دمای آن ۶۰ درجه سانتی گراد است ، شستشو داده شوند.

شامپو ۵ دقیقه کافی است روی موها بماند.ولی برای تاثیر بیشتربهتراست ۱۵ دقیقه روی موهابماند این یک نکته کلیدی برای یک درمان موفق وحیاتی است.

نکته مهم:

پزمانی که شپش را درمان می‌نمایید، همه لباس‌ها و ملحفه‌های خود را در آب داغ و به همراه پاک کننده‌ها بشویید. این کار نه تنها به فرآیند درمان کمک می‌نماید، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایرین را نیز می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.