عمارت و استراحتگاه شاه، ائل گلی امروز

ائل گلی تبریز

در هر جای ایران که باشید حتما نام “ائل گلی تبریز” را شنیده‌اید. ائل گلی نام باغی در تبریز است که به علت زیبایی فراوان و قدمت زیاد، زبان زد عام و خاص شده و از آن به عنوان نماد تبریز یاد می‌شود. این باغ در ۷ کیلومتری شهر تبریز جای گرفته و هر ساله میزبان میهمانان داخلی و خارجی زیادی است. در این مطلب به صورت مختصر ائل گلی تبریز را به شما معرفی خواهیم کرد، در انتهای مطلب نیز گالری “عکس ائل گلی تبریز” را مشاهده خواهید کرد.

ائل گلی تبریز

ائل گلی تبریز

صورتی‌ها: شهر تبریز به دلیل قراگیری در منطقه کوهستانی اغلب روزهای سال آب و هوای سردی دارد. در فصل تابستان و بهار گردشگران می‌توانند اوقات خوشی را در این شهر بگذرانند چون هوا متعادل و عالی است. معمولا اکثر گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنند ابتدا به پارک ائل گلی تبریز رفته و از آن دیدن می‌کنند. گردشگران بعد از بازدید از این باغ و سپری کردن اوقاتشان به مرکز شهر می‌روند تا دیگر جاذبه‌های شهر تبریز را مشاهده کنند.

هتل ائل گلی تبریز

هتل ائل گلی تبریز

نام قدیمی ائل گلی تبریز، شاه گلی است، شاه گلی یعنی استخر شاه. این مکان در زمان آق قویونلوها ایجاد شده و در دوران صفویه نیز گسترش یافت و بزرگترین منبع ذخیره آب آبیاری شد. در دوران قاجار نیز مسیرهایی اطراف این استخر ایجاد شد و درختان زیادی هم برای زیبایی به آن کاشته.

ائل گلی تبریز عکس

در دوران پهلوی این مکان به شهرداری واگذار شد تا تبدیل به گردشگاه عمومی گردد، در آن زمان تعمیرات اساسی در این باغ انجام شد. در حال حاضر ابعاد استخر به دلیل باغچه‌کاری در اطراف آن کوچکتر شده است. در وسط استخر هم بنایی ۸ ضلعی قرار دارد که به کاخ ائل گلی معروف است. این کاخ دو طبقه دارد که در حال حاضر به عنوان رستوران مورد استفاده عمومی قرار می‌گیرد. در استخر نیز امکان قایقرانی فراهم شده و عموم می‌توانند از آن استفاده کنند.

مکان‌های تفریحی ائل گلی تبریز

ائل گلی تبریز

ائل گلی مکانی تفریحی می‌باشد که با توجه به استقبال گردشگران از این باغ، به امکانات رفاهی آن نیز افزوده شده است. از جمله این امکانات می‌توان به رستوران‌های متنوع، هتل‌ها، شهربازی و … اشراه کرد. قابل ذکر است که ائل گلی در ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۷۷۴ در آثار ملی ایران به ثبت رسید. هنگام سفر به شهر حتما از این باغ زیبا و قدیمی دیدن فرمایید.

در ادامه عکس‌هایی از این باغ مشاهده خواهید کرد.

عکس ائل گلی تبریز

 عمارت شاه گلی

ایل گلی تبریز در برف

ایل گلی تبریز تصاویر

ایل گلی تبریز تصاویر

نمایی از هتل پارس

ایل گلی تبریز تصاویر

بهار و زمستان در ائل گلی

بهار و زمستان در ائل گلی تبریز

عکس گردشگران در باغ ائل گلی

گردشگران در پارک ائل گلی تبریز

زمستان ائل گلی

زمستان ائل گلی تبریز

عکس زیبا از ائل گلی تبریز

عکس زیبا از ائل گلی تبریز

شب‌های ائل گلی

شب های از ائل گلی

با ادامه گردشگری شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهای خارجی همراه ما باشید ♥

13 دیدگاه برای “عمارت و استراحتگاه شاه، ائل گلی امروز

  1. sana گفته:

    این قسمت برنامتون خیییییییلی خوبه که مکان های گردشگری شهری رو معرفی میکنین 🙂 🙂 🙂

  2. هرمیون گفته:

    یه سوال ذهنمو مشغول کرده اون هتل پاریس اون وسط چی کار میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.