آموزش کراتین مو: کراتینه کردن مو برای زنان

آموزش کراتین مو

نگهداری از مو بسیار حائز اهمیت است چرا که مو یکی از مهم‌ترین معیارهای زیبایی برای هر فردی می‌باشد. برای این کار روش‌های طبیعی و شیمیایی زیادی وجود دارد تا هر کسی بتواند از موهای خود نگهداری و حفاظت کند. یکی از این روش‌های بسیار کاربردی و پرطرفدار استفاده از کراتین مو است. ما در این مقاله از مجله صورتی‌ها قصد داریم تا به آموزش کراتین مو بپردازیم و درباره اینکه که کراتین مو چیست؟، کراتین مو چه عوارضی دارد؟ و … مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم. با ما همرام باشید.

آموزش کراتین مو

آموزش کراتین مو

قبل از اینکه به آموزش کراتین مو بپردازیم و بگوییم که چگونه موهای خود را کراتینه کنید بهتر است ابتدا بدانید که اصلا کراتین مو چیست؟ و کراتین مو برای چه منظوری انجام می‌شود؟ سپس نحوه کراتینه کردن مو را به شما عزیزان آموزش دهیم تا دچار مشکل یا عارضه خاصی نشوید.

کراتین مو چیست؟

کراتین مو چیست؟

کراتین یک ماده شیمیایی پروتئینه است که مو را پوشش داده و موجب صاف و نرم شدن موها می‌شود و اگر موهای شما فر باشند، فر بودن آن را برطرف می‌کند به طوری که موها بسیار لخت و آزاد خواهند بود و شادابی و براقی لازم را خواهند داشت و نکته مهم‌تر هم اینکه لازم نیست شما روزانه چنین کاری را انجام دهید چرا که با یک بار کراتینه کردن موها، اثر آن متوسط ۲ تا ۶ ماه بر روی موها باقی می‌ماند.

کراتین حاوی ۱۶ اسیدآمینه ضروری است که موجب تقویت مو می‌شود. همچنین کراتین مو باعث می‌شود که موها در مقابل خطرات خارجی مثل گرد و غبار و نور خورشید و … محافظت شوند و دچار مشکل نگردند.

کراتین به طور طبیعی در مو یافت می‌شود ولی اگر قسمتی از موهای شما دچار مشکل شده و کراتین تولید نکنند می‌توانید آن را به صورت یک محلول کمکی در آن قسمت استفاده نمایید تا موهایتان سلامتی و شادابی خود را به دست آورند.

کراتین مو برای چیست؟

کراتین مو برای چیست؟

همان طور که در بالا به صورت جسته و گریخته اشاره کردیم کراتین برای موارد زیر به کار گرفته می‌شود:

 1. صاف شدن موها
 2. نرم شدن مو
 3. آزاد و رها شدن( لخت شدن ) مو
 4. شاداب ماندن مو
 5. براق شدن موها
 6. محافظت از موها در برابر خطرات و تهدیدات خارجی
 7. تقویت موهای ضعیف شده

کراتین مو چه عوارضی دارد؟

کراتین مو چه عوارضی دارد؟

هر روش و هر درمانی می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. کراتینه کردن مو هم از این قاعده مستثنی نیست و علاوه بر همه فوایدی که دارد، در کنار آن عوارضی را نیز داراست که شما باید خوتان عوارض و فواید آن را کنار هم بگذارید تا ببینید آیا کراتینه کردن موهایتان به صلاح شما است یا نه؟!!!

ما در این بخش به عوارض استفاده از کراتین برای موها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱- حساسیت زا بودن:

کراتین مو ممکن است در برخی افراد که به فرمالدهید حساسیت دارند موجب بروز حساسیت شود.

۲- وجود مواد شیمیایی:

در کراتین از موادی استفاده شده که شیمیایی بوده و مصرف زیاد آن در طول زمان ممکن است باعث بروز مشکلاتی در موهای شما شود.

۳- آسیب‌های دمایی:

استفاده از سشوار یا موصاف کن در زمانی که کراتین در روی موهای شما موجو است ممکن است باعث برزو مشکلاتی برای موهایتان شود که گرچه این عامل به ندرت به وقوع می‌پیوندد ولی احتمال آن را باید در نظر بگیرید.

۴- مشکل در استفاده:

به کاربردن کراتین برای موها توسط کسانی که آشنایی چندانی با مواد شیمیایی ندارند در سالن‌های آرایشی و زیبایی ممکن است برای موهای شما دردسر ساز شود.

۵- سلامت عمومی:

چون در کراتین از ماده شیمیایی فرمالدهید استفاده شده و این ماده نیز به خاطر تولید گازهای سمی جزو مواد شیمیایی خطرناک است پس کراتینه کردن موها باعث خواهد شد که این مواد با تنفس وارد بدن شما شده و سلامت عمومی شما را به خطر بیاندازد.

۶- اثرات زود گذز:

درمان با کراتین یک درمان موقت است و در مدت زمان کوتاهی تاثیر خود را از دست خواهد داد اما با اعمال برخی روش‌ها می‌توانید مدت زمان آن را افزایش دهید.

۷- دفعات تکرار:

گرچه این درمان می‌تواند به تقویت موهای شما کمک شایانی کند اما نباید در طول سال بیش از حد از این روش استفاده کنید.

۸- صاف کننده نیست:

کراتین صرفا برای صاف کردن موها به کار نمی‌رود بلکه بیشتر برای تقویت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کاهش فر موهای فرفری نیز موثر واقع می‌شود.

۹- برای همه مناسب نیست:

استفاده از درمان کراتین برای زنان باردار توصیه نمی‌شود و همچنین کسانی که موهای صافی دارند نیز تاثیر این ماده را کمتر مشاهده خواهند کرد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””] مطلب پیشنهادی برای شما:

با رعایت این ۹ نکته موهایتان همیشه براق می‌ماند!

[/box]

آموزش کراتین مو:

آموزش کراتین مو:

همان طور که گفتیم کراتین یک نوع پروتئین است که به منظور شاداب کردن و بهبود ساختار مو به کار می‌رود. ما در این بخش سعی داریم تا به آموزش کراتین مو پرداخته و مراحلی را که باید برای کراتینه کردن مو طی کنید را برای شما عزیزان بیان کنیم. با ما همراه باشید.

کراتین فقط برای موهای خشک (بدون رطوبت) اعمال می‌شود و تا زمانی که باعث صاف شدن و رها شدن موها نشده است، نباید شسته شود. کراتین باید حداقل ۲ روز روی موها بماند و در این مدت نباید روی آن پوشیده شود و یا اینکه موها با کلیپس یا … بسته شوند. هنگام شست و شو نیز فقط به یک شامپو بدون سولفات نیاز دارید.

مراحل کراتینه کردن مو:

بپردازیم به آموزش کراتین مو. کراتینه کردن موها دارای مراحلی است که باید به ترتیب انجام شوند تا اثر کراتینه شدن موها را بهتر حس کنید.

۱- تمیز و دسته بندی کردن موها:

اولین مرحله در آموزش کراتینه کردن موها تمیز و دسته بندی کردن آن‌ها است که خود شامل ۳ مرحله زیر است:

۱-۱- شستن موها و تقسیم بندی آنان:

موهای خود را با شامپو روشن کننده مو به صورت کامل بشویید. کمی از شامپو را روی موهای خود ریخته و به آرامی مالش دهید تا خوب کف کند بعد اجازه دهید ۵ دقیقه بر روی موهای شما بماند سپس آن را بشوید. این کار باعث می‌شود که موهای شما به صورت کامل تمیز شده و کراتین به صورت متعادل در روی موهای شما جذب شود.

۱-۲- خشک کردن موها:

دومین مرحله در کراتینه کردن موها خشک کردن آن‌ها است. موهای خود را باحوله آب گیری کرده سپس با یک دمای معتدل شروع به خشک کردن کامل مو بکنید. بهتر است در هنگام خشک کردن موها دست خود را لا به لای موها بکشید تا گرما به همه جای موها برسد.

برخی از مواد کراتینه کردن شاید به رطوبت نیز نیاز داشته باشند. پس حتما قبل از اعمال کراتین بر روی موها طریقه مصرف را از روی دستورالعمل دارو مطالعه کنید.

۱-۳- بخش بندی موها:

موهای خود را بعد از اینکه خشک کردید، به چند دسته ترجیحا ۴ – ۸ دسته تقسیم کنید. آن‌ها را به صورت محکم ببندید تا در هنگام کراتینه کردن رها نشده و دچار دردسر نشوید.

۲- خشک و درمان کردن موها:

دومین مرحله کراتینه کردن موها، خشک و درمان کردن موها است. این بخش خود دارای مراحل زیر می‌باشد که باید به ترتیب رعایت کنید:

۲-۱- عمل بر اساس دستورالعمل:

ابتدا دستورالعمل موجود بر روی محصول را به دقت مطالعه کنید . سعی کنید طبق آن عمل کنید. چرا که شرایط انجام هر دارو متفاوت است و اگر طبق مراحل خود آن عمل نشود ممکن است دچار مشکل جدی شوید.

۲-۲- استفاده از محصول:

کراتین را به صورت افقی بر روی موهای خود قرار دهید. بهتر است ابتدا از مقدار کم شروع کنید و از یک قلم مو یا شانه ریز برای این کار استفاده کنید. هر بخش را که به صورت کامل به کراتین آغشته کردید، باز کنید و به بخش‌های دیگر بپردازید.

۲-۳- جذب شدن محصول در مو:

بعد از اینکه موهای خود را کاملا با کرایتن پوشش دادید اجازه دهید حدود ۲۰-۳۰ دقیقه محلول روی موهای شما بماند. موهای خود را در این مدت با کلاه بپوشانید. ( حتما بر اساس مقدار زمانی که روی کاتالوگ دارو نوشته شده است اجازه دهید کراتین روی موها بماند )

۲-۴- خشک کردن موها:

موها را شست و شو ندهید مگر اینکه بر روی دارو نوشته شده باشد. بر اساس تنظیم دمای روی سشوار، مقدار خنکی یا گرما را تنظیم کرده و سپس شروع به خشک کردن موها بکنید.

۲-۵- صاف کردن موها:

پس از اینکه مواد کراتینه موجود در روی موهای خود را خشک کردید شروع به صاف کردن موهای خود کنید. برای اینکار از یک موصاف کن مناسب استفاده کنید به طوری که دمای آن ثابت و معتدل باشد چرا که زیاد بودن دما باعث خواهد شد موهایتان سوخته یا شکننده شوند.

۳- نگهداری از موهای کراتینه:

۳-۱- نشستن موها به مدت ۳ روز:

موهای خود را به مدت ۳ روز شست و شو ندهید. شستن سریع موها باعث خواهد شد تا عمر کراتین موجود در موهایتان کم شده و در مدت کوتاهی از بین برود. در صورتی که می‌خواهید موهایتان را در هر صورتی بشویید بهتر است از شامپوهای خشک استفاده کنید.

۳-۲- نبستن موها:

موهای خود را بعد از کراتینه کردن به مدت ۴۸ ساعت نبندید. اگر قصد دارید که موهای خود را ببندید بهتر است از یک پوشش سبک برای اینکار استفاده کنید. در هنگام پوشیدن لباس حتما به آرامی این کار را بکنید تا موهایتان شکننده نشود.

۳-۳- اجتناب از انجام برخی روش‌ها:

موهای کراتینه خود را به هیچ وجه با گرمای زیاد خشک نکنید چرا که عمر کراتین کم خواهد شد. همچنین در شست و شوی موهای خود از شامپو بدون سولفات بهره ببرید.

از شما ممنونیم که با مقاله آموزش کراتین مو تا انتها با ما همراه بودید. ما در این مقاله درباره اینکه کراتین مو چیست؟ روش‌ها و مراحل کراتینه کردن مو و همچنین اینکه کراتین مو چه عوارضی دارد مطالبی را بیان کردیم و امیدورایم که برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

اگر چنانچه شما عزیزان نیز در باره کراتینه کردن مو اطلاعاتی دارید، حتما در بخش نظرات آن را بیان کنید.

منابع این مقاله: wikihowglowsly

2 دیدگاه برای “آموزش کراتین مو: کراتینه کردن مو برای زنان

 1. درساااا گفته:

  سلااااام
  میشه درباره تفاوت کراتینه با بقیه صاف کردن ها رو بگید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.