آموزش طرز تهیه مربای هویج

آموزش طرز تهیه مربای هویج

هویج یکی از سبزیجاتی است که معمولا ایرانی‌ها آن را بسیار دوست دارند و در تمام سال از آن استفاده می‌کنند. هویج بسیار برای بدن مفید است و شما می‌توانید از هویج در خیلی از غذاهای خود استفاده کنید. ولی اگر دوست ندارید در غذا هویج داشته باشید می‌توانید مربای هویج را تهیه کنید که بسیار خوشمزه است. در این مطلب از مجله زنانه دخترانه صورتی‌ها برای شما کاربران عزیز طرز تهیه مربای هویج را آماده کرده‌ایم که امیدواریم این مربا را بپسندید و همیشه در سفره خود داشته باشید.

طرز تهیه مربای هویج

مواد لازم برای طرز تهیه مربای هویج

هویج رنده‌شده: یک کیلو

آب: ۴ پیمانه

شکر: یک کیلو

گلاب: ۱/۴ پیمانه

زعفران دم‌ کرده: ۲ قاشق سوپ‌خوری

نکته: برای این‌که زعفران خوب رنگ خود را پس دهد می‌توانید به جای استفاده از آب گرم از یخ استفاده کنید.

آب‌لیمو تازه: ۲ قاشق سوپ‌خوری

هل ساییده: ۱/۲ قاشق مرباخوری،

وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه مربای هویج:

طرز تهیه مربای هویج

۱- برای تهیه مربای هویج ابتدا هویج‎ها را کمل بشویید تا هیج آلودگی روی هویج‌ها نماند سپس هویج‌های شسته شده را پوست بگیرید و رنده کنید.

۲- سپس قابلمه‌ای را انتخاب کنید و روی حرارت بگذارید و آب داخل قابلمه بریزید و بعد هویج‌های رنده شده را به آب اضافه کنید و اجازه دهید آب بجوش آید و هویج‌ها کمی نرم شوند.

۳- وقتی کمی هویج‎ها نرم شدند و آب بجوش آمد شکر را اضافه کنید و مواد را کامل مخلوط کنید و بعد از مخلوط کردن اجازه دهید هویج‌ها به مدت ۲ ساعت کاملا بپزد.

۴- بعد از اینکه هویج‌ها کاملا پختند. زعفران دم کرده و هل ساییده و وانیل را به مربا اضافه کنید و اجازه دهید مواد کمی بجوشد.

۵- مدتی صبر کنید تا شربت مربا به غلظت مناسب برسد و یا به اصلاح قوام بیاید.

۶- وقتی مطمئن شدید که چند دقیقه تا قوام آمدن مربا باقی نمانده است آب‌لیمو و گلاب را به مربا اضافه کنید و بعد از چند جوش حرارت را خاموش کنید.

۷- بعد از این‌که حرارت را خاموش کردید اجازه دهید مربا در همان ظرف بماند تا مربا به دمای محیط برسد.

۸- بعد از خنک شدن مربا، مربا را ااخل یم ظرف شیشه‌ای تمیز و خشک بریزید و در یخچال قرار دهید تا کاملا سرد شود و نوش جان کنید.

نکات مهم برای تهیه مربای هویج:

نکات مهم برای تهیه مربای هویج

۱- برای هم زدن مربا هیچ وقت از قاشقی که کاملا تمیز نیست استفاده نکنید چون باعث می‌شود مربا خیلی زود کپک بزند و قابل خوردن نباشد.

۲- در هنگام پختن مربا هویج مقداری از شربت هویج را در قاشقی بریزید و اجازه دهید خنک شود. اگر پس از خنک شدن سریع از قاشق نریخت یعنی شربت شما قوام آمده است ولی اگر مانند آب از قاشق ریخت یعنی هنوز زمان برای قوام آمدن نیاز دارد.

۳- شما باید دقت کنید که شکر مربا کم نباشد کاملا قوام آمده باشد و کاملا پخته باشد تا کپک نزند.

۴- دلیل شکرک زدن مربا چیست: این حالت معمولاً در مرباها و شیره ها دیده می‌شود ، وقتی مربا یا شیره بیش از حد بجوشد یا آنکه شیرینی آن کم باشد شکرک می‌زند و برای رفع آن باید در شربت یا مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو اضافه کنید و بگذارید چند جوش بزند تا شکرک ان از بین برود.

۵- برای تهیه مربای هویج باید از هویج‌های کاملا سالم و بلند و صاف استفاده کنید.

۶- برای تزیین مربا هویج می‌توانید از خلال پسته استفاده کنید.

امیدواریم با طرز تهیه مربای هویج آشنا شده باشید و از این مربا در خانه و برای مهمانی‌های خود استفاده کنید. نوش جان

1 دیدگاه برای “آموزش طرز تهیه مربای هویج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.