آموزش طرز تهیه شکلات عسلی

طرز تهیه شکلات عسلی

شکلات عسلی یکی از خوشمزه‌ترین شکلات‌ها است که به آسانی تهیه می‌شود و می‌توان در مراسمات مختلف این شکلات را سرو کرد. در این مطلب از مجله بانوان صورتی‌ها با ما همراه باشید تا با طرز تهیه شکلات عسلی به صورت مرحله به مرحله آشنا شده و برای مراسمات مختلف تهیه فرمایید.

آموزش طرز تهیه شکلات عسلی

طرز تهیه شکلات عسلی

مواد لازم برای تهیه شکلات عسلی:

 • گردو خام: ۳/۴ پیمانه
 • شکر: ۱ پیمانه
 • کره: ۱ پیمانه
 • آب: ۲ قاشق غذاخوری
 • عصاره وانیل: ۱ قاشق چای‌خوری
 • نمک: ۱/۸ قاشق چای‌خوری
 • شکلات تلخ: ۳۰۰ گرم

طرز تهیه شکلات عسلی:

برای تهیه شکلات عسلی شما باید مراحل زیر را به صورت مرتب طی کنید. همراه ما باشید.

مرحله اول: اندازه‌گیری مواد لازم

برای تهیه شکلات عسلی قبل از شروع به کار، تمام مواد لازم برای تهیه شکلات عسلی را آماده کرده و مطابق با دستوالعمل اندازه‌گیری کنید. تنها نکته‌ای که در این مرحله باید به آن توجه کنید اندازه دقیق مواد لازم برای طرز تهیه شکلات عسلی است.

مرحله دوم: برشته کردن گردو

در این مرحله یک ماهی‌تابه با اندازه متناسب را انتخاب کرده و گردوها را داخل ماهی‌تابه بریزید. حال ماهی‌تابه را روی حرارت متوسط قرار داده و اجازه دهید گردوها حدود ۳ تا ۵ دقیقه روی حرارت متوسط تقت بخورند و گرم شوند. بعد از تفت کامل گردوها، آن‌ها را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید خنک شوند.

 • در هنگام تفت دادن گردوها، مراقب باشید تا بیش از اندازه تفت نخورند چون در این صورت گردوها قهوه‌ای رنگ شده و رفته رفته بوی سوختگی می‌گیرند.

طرز تهیه شکلات عسلی

گردوهای گرم شده را با استفاده از چاقوی تیز به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید به طوری که گردوها له نشده و به حالت پودری درنیایند.

طرز تهیه شکلات عسلی

مرحله سوم: تهیه قسمت عسلی شکلات

در این مرحله از طرز تهیه شکلات عسلی، قالبی از فویل آلومینیومی برای تهیه شکلات عسلی آماده کنید. برای این‌کار یک قطعه فویل آلومینیومی ۱۲*۱۲ سانتی‌متر تهیه کرده، سپس ۲ سانتی‌متر از کناره‌های فویل را به سمت بالا خم کنید تا یک قالب مستطیلی شکل برای تهیه شکلات عسلی به وجود آید. قالب آلومینیومی آماده شده را روی یک سینی قرار دهید تا حمل آن آسان شود.

 • دقت کنید که گوشه‌های فویل آلومینیومی بسته باشد تا مواد از داخل ان بیرون نریزد. همچنین نباید بریدگی و یا سوراخ روی فویل آلومینیومی باشد.

طرز تهیه شکلات عسلی

بعد از تهیه قالب، یک قابلمه با اندازه متوسط انتخاب کرده، شکر، کره و آب را داخل قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا کره آب شده و شکر داخل کره ذوب شود.

طرز تهیه شکلات عسلی

تا زمانی که کره آب شود، مواد را با استفاده از قاشق مخلوط کنید تا کره و شکر به طور کامل ذوب شده و باهم مخلوط شوند.

طرز تهیه شکلات عسلی

بعد از مخلوط شدن کامل مواد باهم، دماسنج شکلات را داخل مخلوط قرار داده و دست از هم زدن مواد بردارید و تا زمانی که مخلوط به ۳۰۵ درجه فارنهایت برسد صبر کنید تا مخلوط شکر غلیظ شده و مخلوط به رنگ قهوه‌ای بادامی دربیاید.

 • در این مرحله تمام دقت خود را به مخلوط بدهید تا درجه حرارت مخلوط بالاتر از ۳۰۵ درجه فارنهایت نرود چون در این صورت مخلوط سوخته و خیلی سفت می‌شود که قابل استفاده نیست.

طرز تهیه شکلات عسلی

بعد از این‌که مخلوط شکر به ۳۰۵ درجه فارنهایت رسید، آن را از روی حرارت برداشته، نمک و وانیل را به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید. سپس بلافاصله قبل از سرد شدن، مخلوط آماده شده را داخل قالب فویل آلومینیومی بریزید.

 • مخلوط آماده شده در داخل فویل آلومینیومی گسترش خواهد یافت، اما نگران نباشید این مخلوط نیازی به پخش کردن و یا صاف کردن ندارد.

طرز تهیه شکلات عسلی

مرحله چهارم: خنک کردن

قسمت عسلی آماده شده شکلات عسلی را به مدت ۴۵ دقیقه در یخچال قرار دهید تا خودش را گرفته و کاملا خنک شود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه کیک انار درست کنیم؟

[/box]

مرحله پنجم: ذوب شکلات

در این از طرز تهیه شکلات عسلی شکلات را داخل یک کاسه آلومینیومی بریزید و روی یک کتری پر از آب قرار دهید، سپس کتری را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب به جوش آمده و شکلات با گرمای آب جوش ذوب شود.

 • در طول ذوب شدن شکلات، چشم خود را از روی شکلات برندارید چون ممکن است با حرارت بالا شکلات بوی سوختگی بگیرد.

طرز تهیه شکلات عسلی

بعد از ذوب شدن کامل شکلات، شکلات آب شده را هم بزنید و سپس از روی کتری بردارید و هم بزنید تا کمی خنک شود.

طرز تهیه شکلات عسلی

شکلات صاف شده را بعد از خنک شدن روی مخلوط عسلی خنک شده بریزید و با استفاده از یک قاشق سطح شکلات را صاف کنید.

طرز تهیه شکلات عسلی

مرحله ششم: افزودن گردو

در این مرحله قبل از خنک شدن کامل شکلات، گردوهای خرد شده را روی شکلات بریزید و با دست خود گردوها را فشار دهید تا کاملا داخل شکلات فرو روند.

طرز تهیه شکلات عسلی

شکلات عسلی آماده شده را داخل یخچال قرار دهید تا کاملا شکلات خودش را گرفته و خنک شود. بعد از آماده شدن شکلات عسلی، آن را از قالب جدا کرده و با استفاده از چاقو به قطعات کوچکتر تقسیم کنید.

طرز تهیه شکلات عسلی

مراحل طرز تهیه شکلات عسلی نیز به پایان رسید. امیدواریم که شما نیز بتوانید این شکلات را به آسانی تهیه کرده و برای مهمانان و خانواده خود سرو کنید. اگر پیش از این، این شکلات را تهیه کرده‌اید لطفا تجربیات خودتان را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.