آموزش شمع سازی

آموزش شمع سازی در منزل و تزیین ساده و زیبای آن

صوزتی‌ها: در زمان‌های قدیم شمع فقط کاربرد روشنایی و گرمایشی داشت. امروزه شمع کاربرد فراتری نسبت به گذشته دارد. شمع علاوه بر این که کاربرد روشنایی، گرمایی، تزیینی دارد، کاربردها و مفهوم‌های دیگری نیز دارد. شمع چگونه ساخته می‌شود؟اکثرا همه شمع را آماده می‌خرند ولی وقتی ساخت آن آسان است چرا هزینه اضافی داشته باشیم؟ می‌خواهیم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم و خودمان شمع را درست کرده و تزیین کتیم اما چگونه؟ در ادامه این مطلب آموزش شمع سازی و آموزش تزیین شمع به شکل‌های مختلف را خواهیم داشت. همراه ما باشید.

آموزش شمع سازی

آموزش شمع سازی

آیا دقت کرده‌اید که شمع در همه مراسمات مانند: عزاداری، عروسی، تولد و … مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ به نظر شما چرا؟ ۴ عنصر اصلی تشکیل‌دهنده هستی آب، خاک، آتش و هوا است. راز متداول بودن شمع و استفاده آن در هر مراسمی دارا بودن هر ۴ عنصر هستی است! در موم شمع عنصر خاک و زمین نهفته است. در شعله شمع آتش و دود، شمع عنصر هواست و موم ذوب شده آن نشانگر عنصر آب! به همین دلیل شمع دارای انرژی خاصی بوده که در همه جا کاربرد دارد.

آموزش شمع سازی در منزل

آموزش شمع سازی

شمع‌سازی به وسایل زیادی نیاز دارد ولی در سطح ابتدایی آن و برای شروع شمع‌سازی، باید مقداری پارافین جامد یا مات و فیتیله شمع داشته باشید. باید پارافین را ذوب کنید، برای ذوب کردن پارافین از ظرفی استفاده کنید که مصرف نمی‌کنید. برای ذوب کردن باید از حرارت غیر مستقیم استفاده کنید چون حرارت مستقیم باعث سوختن پارافین می‌شود برای راحت‌تر ذوب شدن، بهتر است پارافین را خورد کنید. و داخل ظرف روی آب در حال جوش نگه دارید.

سپس فیتیله شمع را به اندازه دو برابر قد شیشه می‌بریم. فیتیله باید کف قالب فیکس شود و بعد از ریختن پارافین تکان نخورد. برای این کار می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید و پارافین رو در ظرف بچسبانید.

بالای فیتیله را هم باید فیکس کنید تا موقع ریختن پارافین تکان نخورد مثلا می‌توانید با چوب بستنی این کار را انجام دهید. نقطه‌ای کوچک روی جوب بستنی ایجاد کنید و فیتیله را از آن رد کتید.

در مرحله آخر آموزش شمع سازی بعد از برداشتن پارافین از روی حرارت، ۲ دقیقه صبر کنید تا خنک شود سپس داخل ظرف مورد نظر می‌ریزیم و سپس منتظر خشک شدنش می‌مانیم. به همین راحتی شمع آماده است.

حال آموزش شمع سازی را آموختید و می‌توانید خودتان شمع درست کنید. بعد از آموزش شمع سازی به سراغ تزیین شمع خواهیم رفت.

آموزش تزیین شمع با مداد شمعی

آموزش شمع سازی با عکس

شاید در نگاه اول تزیین شمع عکس بالا سخت به نشر برسد در حالی که این گونه نیست. برای این شمع‌سازی زیبا و رنگارنگ کافی است فیتیله شمع را با کمک کبریت روشن کنید.

آموزش شمع سازی پیشرفته

قبل از شروع بهتر است یک روزنامه پهن کنید تا در روی میز یا فرش یا … ایجاد لکه نکند. سپس مداد شمعی را روی شمع بگیرید و حرارت را هم روی مداد شمعی بگیرید تا ذوب شود و مانند عکس روی شمع بریزد.

این کار را با رنگ‌های مختلف مداد شمعی انجام دهید و بگذارید روی هم بیفتند و در نتیجه تضاد زیبایی با هم ایجاد کنند. تصویر زیر نهایی شده و خشک شده تصاویر بالاست.

آموزش شمع سازی فانتزی

امیدوارم بتوانید برای تزیین میز تولد و … مورد پسندتان قرار گرفته باشد. حال می‌خواهیم نمونه‌ی دیگری از تزیین شمع را آموزش می‌دهیم.

آموزش تزیین شمع با اشکال

تزیین شمع

بعد از آموزش شمع سازی شما نیزا خواهید داشت تا شمع خود را تزیین کنید. برای تزیین شمع با کمک شکل‌های مختلف ابتدا با کمک الکل شمع مالش داده شود سپس با کمک رنگ و اشکال مختلف روی شمع را تزیین کنید.

آموزش شمع سازی فانتزی

طرح خود را به رنگ بچسبانید تا همه جای شکل پوشش داده شود و سپس آن را به روی شمع انتقال دهید تا شکل مورد نظر روی شمع بیفتد.

تزیین شمع با وسایل ساده

شکل نهایی این طرح را مشاهده کردید اگر خوشتان آمد، دست به کار شوید و اثر هنری از خودتان خلق کنید.

آموزش شمع سازی و تزیین شمع با نمک و شن

تزیین شمع با شن

اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن شمع‌های عکس بالا شدید، باید بدانید که اصلا کار سختی نیست. به جای هزینه زیاد خودتان با کمی خلاقیت و هزینه خیلی کم می‌توانید شمع‌تان را به زیباترین شکل تزیین کنید و برای دکور هم استفاده نمایید.

برای انجام این کار کافی است کمی شن یا ماسه یا نمک و … آماده کنید و ابتدا کمی به شمع حرارت دهید (همه قسمت‎های شمع) سپس شمع را روی شن، ماسه و نمک یا … غلط دهید و بچرخانید. تا شمع‌های زیبای بالا ایجاد شوند.

آموزش تزیین شمع با وسایل مختلف

آموزش تزیین شمع

در واقع هر وسیله قابل وصل روی شمع داشته باشید می‌توانید شمع‌تان را به زیباترین شکل تزیین نمایید در این عکس از وسایل ریزی استفاده شده که دارای قسمتی سوزن مانند برای راحت فرو رفتن داخل شمع است.

عکس شمع تزیین شده

عکس نهایی آن را مشاهده کردید.

مطلب آموزش شمع سازی و تزیین شمع به پایان رسید. در ادامه این مطلب ویدئو آموزش تزیین شمع به شکل گل رز را مشاهده می‌کنید:

ویدئو آموزش تزیین شمع به شکل گل رز"دانلود

امیدوارم مطلب “آموزش شمع سازی” برایتان کاربردی بوده باشد و بتوانید به آسانی درست کرده و تزیین نمایید. لطفا نظرتان را راجع به این مطلب از مجله از طریق کامنت به ما اعلام کنید. ممنون که همراه ما هستید ♥