آموزش سبزه عروسکی با جوراب

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

سبزه به عنوان یکی از سین‌های هفت سین در سفره‌های پیش از تحویل سال ایرانیان خودنمایی می‌کند. اگر بخواهید کمی متفاوت باشید سبزه‌های عروسکی یکی از انتخاب‌های بامزه و زیبا برای پای سفره هفت‌سین می‌باشند. در این بخش از هنرهای دستی مجله صورتی‌ها آموزش سبزه عروسکی با جوراب را به صورت تصویری خدمت شما آماده کرده‌ایم.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

اگر به دنبال کاشت سبزه عید هستید باید همین روزها دست به کار شوید. چرا که برای رشد آن تقریبا ۳ هفته زمان نیاز است. این روز‌ها بسیاری از مردم به فکر سبزه برای سفره هفت سین هستند. با کمی خلاقیت می‌توانید سبزه متفاوت‌تری برای سفره هفت سین خودتان تهیه کنید. در این آموزش روش تهیه سبزه عروسکی با جوراب را آماده کرده‌ایم. رنگ تنه عروسک بسته به رنگ جوراب می‌تواند متفاوت باشد و شکل پر کردن جوراب و شکل‌دهی به آن نیز می‌تواند برای هر فرد بسته به سلیقه او مختلف باشد.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

در این آموزش از جوراب پارازین رنگ پا و تخم چمن یا هر تخم دیگری نظیرِ گندم، ماش، جو و … استفاده خواهد شد. در این آموزش بسته تخمی که استفاده می‌کنید، موهای عروسک‌تان پرپشت‌تر می‌شود. این سبزه باید تقریبا ۲ تا ۳ هفته قبل از عید آماده کنید و منتظر رویش اولین موهای عروسک‌تان باشید. پس از رشد سبزه باید مرتبا آن را اصلاح کنید و اینکار می‌تواند برای کودکان بسیار جذاب و دلپذیر باشد. ابزار و وسایل موردنیاز برای ساخت سبزه عروسکی را در لیست زیر مشاهده می‌کند.

وسایل مورد نیاز برای آموزش سبزه عروسکی با جوراب:

  • جوراب پارازین رنگ پای کهنه
  • مقداری خاک یا کمپوست
  • تخم چمن
  • بند رزینی یا نخ
  • برای تزیین دو عدد چشم عروسک و پارچه نمد
  • یک گلدان جهت نشستن سر عروسک بر روی آن

آموزش مرحله به مرحله ساخت سبزه عروسکی با جوراب

پس از تهیه‌ی وسایل و مواد مورد نیاز مراحل آموزش سبزه عروسکی با جوراب را به صورت گام به گام دنبال کنید.

گام اول: جوراب را مثل یک کیسه نگه دارید و ۲ تا ۳ قاشق تخم چمن درون آن بریزید.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

گام دوم: سپس با استفاده از اسکوپ تا زمانی که جوراب به شکل توپی تبدیل شود آن را پر از خاک کنید. در صورت نیاز کمی به آن سر و شکل دهید.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

گام سوم: سپس با استفاده نیشگون گرفتن یک دماغ از میان صورت عروسک خارج کنید و آن را با بند رزینی یا نخ محکم کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

درست کردن هفت سین با وسایل دور ریختنی

[/box]

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

سپس چشم‌های عروسکی تهیه شده را در محل‌های موردنظر با استفاده از چسب حرارتی بچسبانید.

گام چهارم: آموزش سبزه عروسکی با جوراب تقریبا به اتمام رسید. این سر را می‌توانید بر روی هر تنی که دوست دارید قرار دهید. برای مثال یک ظرف ماست یا گلدان یا هر چیز شبیه به آن را می‌توانید به عنوان تنه این سبزه عید استفاده کنید. در این آموزش از یک گلدان رنگ‌آمیزی شده به عنوان تنه سبزه استفاده شده است. سپس ظرف را پر از آب کنید و سر را به داخل گلدان فرو ببرید. جوراب باعث خواهد شد تا آب به بالا و سمت خاک کشانده شود و بذرها خیس بخورند.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

پس از این کار نیاز نیست دائما آن را مرطوب نگه دارید. حالا آن را در یک فضای آفتابی قرار دهید و منتظر رویش اولین تار موهای عروسک بمانید.

پس از رویش و رشد سبزه‌ها به طور مرتب آن‌ها را کوتاه و یک دست کنید.

آموزش سبزه عروسکی با جوراب

همانطور که گفته شد برای رشد آن و تکمیل شدن تا عید، دو الی سه هفته زمان نیاز است. سپس می‌توانید آن را در هفت سین عیدتان استفاده کنید. امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از: redtedart.com

2 دیدگاه برای “آموزش سبزه عروسکی با جوراب

  1. آذین گفته:

    من پارسال با جوراب و کوزه با دانه خاکشیر درست کردم خوب بود تا ۸،۱۰ روز سبز موند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.