آموزش ساخت دامن توتو

آموزش ساخت دامن توتو

صورتی‌ها: دامن تتو یک هدیه دوست داشتنی برای کودکان یا حتی برای خودتان است. از همه مهم‌تر  این است که ساخت آن بسیار ساده و آسان بوده نه نیاز به مهارت خاصی در خیاطی و دوخت و دوز دارد و نه کلک و ترفند خاصی. فقط باید مراحل آموزش ساخت دامن توتو که در این بخش ارائه شده است را به خوبی دنبال کنید.

آموزش ساخت دامن توتو

آموزش ساخت دامن توتو

دامن توتو علاوه بر زیبایی و جذابی، آماده سازی پیچیده و آموزش مشکلی ندارد. این نوع دامن دامنی است که بدون اینکه نیازی به دوخت و چرخ خیاطی داشته باشد به راحتی قابل تهیه و ساخت است. این نوع دامن‌ها بیشتر در بین دختر بچه‌های طرفدار دارشته و به دامن رقص باله نیز شهرت دارد. به خاطر تورهای رنگی مستعمل، بیشتر مورد استفاده برای کودکان است. دوخت دامن توتو بیشتر جنبه تزیینی دارد. این نوع دامن برای دختر بچه‌ها در مجالس خاص مورد استقبال قرار می‌گیرد. دوخت این دامن لوازم پیچیده‌ای زیادی نیاز ندارد و به راحتی فراهم می‌شود و دستور ساده‌ای برای دوخت دارد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ساخت کش مو پارچه ای ساده و زیبا

[/box]

تنها کافی است مقداری تور سفید یا رنگی و یک کش برای دور کمر تهیه کنید. چسب و قیچی برای برش از دیگر ابزار برای آموزش ساخت دامن توتو در این بخش از هنرهای دستی می‌باشند. پس از تهیه وسایل و ابزار مورد نیاز، مراحل آموزش ساخت دامن توتو را دنبال کنید.

مراحل آموزش ساخت دامن توتو:

مرحله اول

ابتدا اندازه کمر مورد نظر را بگیرید. از صاحب دامن توتو بخواهید که بی‌حرکت بایستد و پشت خود را صاف نگه دارد. سپس با استفاده از نوار اندازه‌گیری اندازه ارتفاع دامن را مشخص کنید و تعیین کنید دامن تا کجا باید پایین بیاید. ارتفاع دامن توتو معمولا بین ۱۱ اینچ (۲۸ سانتی‌متر) و ۲۳ اینچ (۵۸ سانتی‌متر) از کمر در نظر گرفته می‌شود.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله دوم

کش را ببرید. در این مرحله باید کشی که باید دور کمر بسته شود را تهیه کنید. یک قطعه الاستیک (کش) تقریبا ۴ اینچ کمتر از اندازه‌ی گرفته شده در مرحله تهیه کنید.

سپس هر دو انتهای آن را با چسب بهم بچسبانید. بهتر از یک چسب قوی و با مقدار زیاد جهت اطمینان از محکم بودن کش استفاده کنید. حالا شما یک کش حلقه‌ای دارید که می‌توانید دور کمر فرد صاحب دامن توتو ببندید.

مرحله سوم

کش نباید زیاد تنگ باشد که فرد احساس راحتی نکند و نه زیاد گشاد که به کمر او را فشار وارد نکند. در صورت لزوم دوباره آن را تنظیم کنید.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله چهارم

یک تور انتخاب کنید. البته می‌تواند از چند رنگ تور مختلف استفاده کنید. در این آموزش از یک نوع تور استفاده شده است. این توری‌ها در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند و می‌توانید در فروشگاه‌های پارچه یا صنایع دستی خریداری کنید. توری به پهنای ۶ اینچ یا ۱۵ سانتی‌متر تهیه کنید.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله پنجم

این را در نظر بگیرید که در هنگام خراب شدن توری تور اضافی داشته باشید. پس به همین منظور تور را کمی بیشتر از آنچه که نیاز دارید خریداری کنید تا مجبور نشوید دوباره به فروشگاه مراجعه کنید. توری مورد نیاز برای یک کودک کوچک حداقل ۱۰ یارد یا ۹ متر و برای یک فرد بالغ حدودا ۱۵ یارد یا ۱۳٫۷ متر می‌باشد.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله ششم

در این مرحله نوبت به برش تور می‌رسد. بلندی و کوتاهی دامن توتو دوباره به خودتان بستگی دارد و اینکه دوست داشته باشید چقدر بلند باشد. به طور کلی باید طول نهایی مورد نظر را در ۲ ضرب کنید و آن را در نظر بگیرید. سپس حدود ۳٫۵ تا ۴ سانتی‌متر به طول مورد نظر اضافه کنید. همچنین هر نوار را به عرض ۷٫۶ سانتی‌متر در نظر بگیرید. همچنین بهتر است طول نوارها را ۳ تا ۴ اینچ بیشتر از آن چیزی که اندازه‌گیر کرده‌اید در نظر بگیرد.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله هفتم

از یک تکه مقوا استفاده کنید تا به راحتی بتوانید توری را برش دهید. سپس تور را به دور مقوا بپیچید سپس بعد از تمام شدن تورها با استفاده از قیچی یک طرف را برش بزنید.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله هشتم

سپس با استفاده از قیچی لبه‌ی نوارها را برش بزنید تا به میزان اندازه دلخواه برسد.

آموزش ساخت دامن توتو

مرحله نهم

حال نوار کش را که در اول آموزش تهیه کرده بودید را دور یک چیزی ببنید و نوارهای نوری را به آن گره بزنید. حالا تورها را به صورت دولا (تا شده) از داخل کش رد کنید و قلاب کنید تا محکم شوند. گره زدن تور به کش را تا زمانی که کل نوار پوشش داده شود، تکرار کنید. دقت کنید بعد از هر گره، آن را به گره قبلی فشار داده و نزدیک‌تر کنید تا فاصله‌ای بین آن‌ها باقی نماند.

مرحله دهم

حالا متناسب بودن دامن را در تن فرد مورد نظر بررسی کنید و اگر فرد کاملا راحت بود در اینجا آموزش ساخت دامن توتو به اتمام می‌رسد.

آموزش ساخت دامن توتو

پس از اتمام ساخت دامن، می‌توانید موارد تزئینی نظیر گل یا روبان را به آن اضافه کنید.

آموزش ساخت دامن توتو

می‌توانید با استفاده از تورهای رنگی مختلف ظاهر دامن را زیباتری سازید. امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از:

wikihow.com

2 دیدگاه برای “آموزش ساخت دامن توتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.