آموزش دکوپاژ روی شمع

آموزش دکوپاژ روی شمع

دکوپاژ روی شمع، این ایده سرگرم‌کننده و خلاقانه به شما این امکان را می‌دهد که یاد بگیرید چطور شمع‌های سفیدِ ساده را با استفاده از برخی الگوهای فوق‌العاده، به شمع‌های جالب تبدیل کنید. شمع یکی از وسایل دکوری است که در برخی مراسمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکوپاژ روی شمع باعث می‌شود تزئینات میز شیک‌تر از قبل به نظر برسد. در این مطلب از بخش هنرهای دستی با یکی دیگر از آموزش‌های جالب تحت عنوان آموزش دکوپاژ روی شمع در خدمت همراهان محترم هستیم.

آموزش دکوپاژ روی شمع

آموزش دکوپاژ روی شمع

صورتی‌ها: امروزه شمع دیگر برای روشنایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و بیشتر جنبه‌ی دکوری و تزئینی آن در نظر گرفته می‌شود. امروزه شمع در سفره‌ی عقد، هفت‌سین و یلدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرف دیگر برخی از بانوان خوش ذوق از شمع در سفره‌ی غذای مهمانی استفاده می‌کنند و حتی برخی شمع‌ها وجود دارند که برای معطر کردن محیط از آن‌ها استفاده می‌شود. به هر حال هر کدام از موارد گفته شده دیگر ایجاد روشنایی را شامل نمی‌شود. دکوپاژ یکی از هنرهای قدیمی است که برای تغییر رنگ و بافت اشیا به کار می‌رود. دکوپاژ روی شمع می‌تواند زیبایی شمع را چند برابر کرده و تزئین جالبی برای سفره‌ها و فضای دکوری باشد.

تنها چیزی که برای دکوپاژ روی شمع احتیاج دارید چند شمع مومی و مقداری گل، شاخه و برگ خشک است. در این آموزش چند عدد شمع را ذوب می‌کنید تا بتوانید یک شمع بزرگ‌تر بسازید و بتوانید روی آن دکوپاژ انجام دهید. می‌توانید شمع را خودتان درست کنید اما استفاده از شمع‌های آماده می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان شود. به هر حال ابزار و وسایل مورد نیاز جهت آموزش دکوپاژ روی شمع را در لیست زیر خدمت شما معرفی می‌کنیم.

وسایل مورد نیاز برای دکوپاژ روی شمع:

  • چند عدد شمع سفید
  • مقداری گل، برگ و شاخه (انتخاب طرح و نوع گل‌های استفاده شده به سلیقه شما بستگی دارد)
  • قاشق
  • منبع حرارت
  • یک ظرف حلبی (قوطی کنسرو یا قوطی نوشابه فلزی)
  • یک ظرف برای ذوب کردن شمع‌ها
  • فیتیله
  • نی و گیره
  • قیچی و موچین

پس از تهیه لیست مورد نظر مراحل آموزش دکوپاژ روی شمع را به صورت گام به گام دنبال کنید.

مراحل آموزش دکوپاژ روی شمع:

مرحله اول:

پس از آماده‌سازی وسایل و ابزار و انتخاب گل‌های زیبا و عجیب و غریب باید آن‌ها را در بین کتاب قرار دهید تا خشک شوند. معمولا ۱ تا ۳ هفته زمان برای خشک شدن این برگ و گلبرگ‌ها لازم است. پس می‌توانید حدالاقل تا ۱ هفته دیگر این کار را انجام دهید.

البته روش دیگری برای خشک کردن سریع گل وجود دارد که باید از مایکروویو استفاده کنید و گل‌ها را تا دو دقیقه درون آن قرار دهید. سعی می‌کنیم در هفته‌های آینده مقاله‌ای در مورد روش‌های خشک کردن گل خدمت شما آماده کنیم.

به هر حال با استفاده از روش دلخواه برگ و گلبرگ‌های خود را خشک کنید و به سراغ ادامه آموزش دکوپاژ روی شمع بروید.

آموزش دکوپاژ روی شمع

مرحله دوم آموزش:

شمع‌های آماده‌ای که خریداری کرده بودید را بکشنید و درون یک ظرف بریزید و سپس با استفاده از حرارت و روش بن ماری آن‌ها را ذوب کنید. در هنگام ذوب شدن شمع‌ها مدام آن‌ها را هم بزنید.

آموزش دکوپاژ روی شمع

مرحله سوم دکوپاژ روی شمع:

پس از این که شمع‌ها ذوب شدند، برای سرد شدن باید درون یک قالب قرار بگیرند. در این آموزش همانطور که مشاهده می‌کنید از یک قوطی نوشابه فلزی به عنوان قالب شمع استفاده شده است. برای اینکار شمع ذوب شده را درون قوطی بریزید. البته باید قبل از سرد شدن فکری برای فیتیله‌ی آن بکنید.

برای اینکار مانند تصویر زیر یک عدد نی را به صورت افقی بر روی قوطی قرار دهید و فیتیله را با استفاده از یک گیره به نی متصل کرده و آن را درون قوطی و شمع فرو ببرید. سپس برای سرد شدن آن می‌توانید آن را درون فریزر قرار دهید یا می‌توانید آن را به مدت دو تا سه ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا سرد شود.

آموزش دکوپاژ روی شمع

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش ساخت جا شمعی با رنگ آمیزی شیشه‌های دور ریختنی

[/box]

مرحله چهارم:

پس از تشکیل قالب شمع، در فاز دوم آموزش دکوپاژ بر روی شمع به سراغ گل‌ها و گلبرگ‌های خشک شده، قاشق، قیچی و موچین می‌رویم.

آموزش دکوپاژ روی شمع

روش انجام بسیار ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. ابتدا باید قاشق را با استفاده از یک منبع حرارت، گرم کنید. شما به تدریج یاد خواهید گرفت که چگونه درجه حرارت قاشق را تنظیم کنید، به طوری که تمام گل‌ها به صورت یکنواخت و زیبا دکوپاژ شوند.

آموزش دکوپاژ روی شمع

پس از این کار گلبرگ‌ها و برگ‌ها را مطابق با سلیقه‌ی شخصی‌تان بر روی شمع جایگذاری کنید و قاشق داغ را به آرامی بر روی آن‌ها فشار دهید. مشاهده می‌کنید که به چه سادگی گل‌ها بر روی شمع می‌چسبند.

آموزش دکوپاژ روی شمع

دکوپاژ بر روی شمع در اینجا به اتمام رسید و حاصل کار را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

آموزش دکوپاژ روی شمع

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید. با این روش می‌توانید طرح‌های مختلفی را بر روی شمع دکوپاژ کنید.

برگرفته شده از: ttcrafts.com

2 دیدگاه برای “آموزش دکوپاژ روی شمع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.