چگونه یک کیسه پارچه‌ای بدوزیم؟

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

صورتی‌ها: کیسه پارچه‌ای یکی از وسایل ضروری در هر خانه‌ای محسوب می‌شود که می‌توان بسیاری از وسایل خرده ریز مانند وسایل آرایشی، ابزار خیاطی و سایر ابزارهای ریز را درون آن‌ها قرار داد. همچنین این وسیله می‌تواند در آشپزخانه نیز بسیار کاربردی باشد. برخی افراد از آن به عنوان کیسه‌ی سبزی یا برخی میوه‌ها و حبوبات استفاده می‌کنند. برخی نیز ابزارهای آشپزخانه‌ی ریز را جهت مرتب سازی درون آن قرار می‌دهند. به هر حال هدف هرچه باشد هر زن و مردی یک روزی در خانه به این وسیله نیاز پیدا خواهند کرد. به همین دلیل در این بخش از هنرهای دستی، آموزش دوخت کیسه پارچه ای را به صورت مرحله به مرحله خدمت کاربران محترم آماده کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

آموزش دوخت کیسه پارچه ای بسیار ساده و آسان است. این نوع کیسه پارچه‌ای فقط از یک تکه پارچه دوخته می‌شود و به همین خاطر مهارت‌های ابتدایی خیاطی برای دوخت آن کفایت می‌کند. دهانه کیسه نیز با یک طناب بسته می‌شود که استفاده از آن را ساده تر می‌کند. برای سریع‌تر شدن دوخت‌ها در این آموزش از چرخ خیاطی استفاده شده است. اما شما می‌توانید دوخت‌ها را با دست نیز انجام دهید.

برای دوخت این کیسه پارچه ای به دو تکه پارچه غیرهم‌رنگ و یک طناب و برخی ابزارهای معمول مورد نیاز است که آن‌ها را در لیست زیر مشاهده می‌کنید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

وسایل مورد نیاز برای دوخت کیسه پارچه ای:

 • ۲ نوع پارچه (ترجیحا در طرح و رنگ متفاوت)
 • طناب یا ریسمان
 • نخ
 • ماشین خیاطی
 • قیچی
 • سنجاق
 • سوزن ته گرد
 • اتو بخار
 • نوار اندازه گیری
 • خط کش

مراحل آموزش دوخت کیسه پارچه ای:

پس از تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز، مراحل دوخت کیسه پارچه ای را با دقت دنبال کنید.

مرحله اول:

از هر یک از پارچه‌های یک مستطیل در ابعاد ۹ در ۱۵ اینچ یا ۲۲.۸۶ در ۳۸.۱ سانتی‌متر ببرید. سپس باید طرحی را که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پشت یکی از پارچه‌های بریده شده رسم کنید. سپس پارچه‌ها را روی هم گذاشته و با استفاده سنجاق آن‌ها را بهم پین کنید.

پس از آن با استفاده از ماشین خیاطی، دوخت پارچه‌ها را به یکدیگر شروع کنید. دقت داشته باشید که دوخت خود را فقط بر روی خطوط قرمز انجام دهید. بعد از اینکه دوخت دو پارچه بهم تمام شد، پارچه‌ها را از محل دوخته نشده و سوارخ در نظر گرفته شده، برگردانید. حالا روی لبه پارچه‌ها یک سوراخ بزرگ است که می‌توانید آن را کوک بزنید و ببندید یا بگذارید به همین شکل بماند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه یک قایق کاغذی بسازیم؟

[/box]

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

مرحله دوم:

در این مرحله با استفاده از یک خودکار یا مداد، یک خط از بالای سوراخ کوچک تا سر دیگر پارچه بکشید. به همین ترتیب یک خط هم از پایین سوراخ تا سمت دیگر رسم کنید. اینکار را روی هر دو طرف پارچه تکرار کنید و سپس روی این خطوط را چرخ کنید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

مرحله سوم:

پارچه‌ی به دست آمده را از وسط تا کنید و با استفاده از سنجاق دو نیمه پارچه را در محل رسیدن لبه‌های دو سمت پارچه ثابت کنید. سپس با استفاده از قلم دو خط عمود بر دو خط بالایی بکشید. این دو خط باید از پایین دو خط موازی شروع شوند و تا پایین پارچه ادامه داشته باشند. دقت داشته باشید که این دو خط را با حدود ۱ سانتی‌متر فاصله از لبه‌ها ترسیم کنید. پس از آن که این مراحل را انجام دادید، با استفاده از چرخ خیاطی، از روی خط بدوزید و پارچه را به پشت برگردانید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

مرحله چهارم:

بعد از اینکه پارچه را به پشت برگردانید، گوشه‌ها را بگیرید و یک خط عمود و صاف به درز بکشید و رویش را چرخ کنید. اینکار را برای هر دو لبه تکرار کنید. سپس کیسه را دوباره به رو برگردانید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

مرحله پنجم:

دو تکه طناب به طول ۱۸ اینچ ببرید. یک سنجاق قفلی به سر یکی از طناب‌ها وصل کنید. سپس با کمک سنجاق قفلی، یک سر یکی از طناب‌ها را از یک سوراخ رد کنید و طناب را به طرف سوراخ طرف دیگر پارچه هدایت کنید. همین کار را با طناب دیگر اما اینبار در جهت مخالف تکرار کنید. حالا سر هر دو طناب را گره بزنید تا ریش ریش نشوند. حالا اگر طناب ها را بکشید، سر کیسه پارچه ای بسته می‌شود.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

آموزش دوخت کیسه پارچه ای در اینجا به اتمام رسید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

با همین روش می‌توانید کیسه پارچه‌ای در اندازه‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر بسازید. تنها تغییری که باید در کارتان دهید، ابعاد پارچه‌هایی است که بریده می‌شوند. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از: instructables.com

4 دیدگاه برای “چگونه یک کیسه پارچه‌ای بدوزیم؟

 1. کامیلا1 گفته:

  یکی هس بااسم من کامنت میزاره میشه پیگیری کنید؟رومخمه حتی تاریخ تولدمم بنام خودش زده…انقد ترسویی ک بااسم خودت کامنت نمیزاری؟؟درج کنین دیگ شمام

 2. اریسا گفته:

  حالا کع داریم به فصل تابستون نزدیک
  میشیم ، چه خوب میشه اگه شما هم
  برای تعطیلات تابستونه و سفر و وسایل
  سفر ، بستن چمدان و ………
  مطلبی بزارید^^

  با تچکر^^

 3. ارزو گفته:

  بله من هم با نظر اریسا موافقم درمورد اوقات بیکاری هم بزارید

 4. رانیا گفته:

  منم موافقم با اریسا کاردستی و سرگرمیاوچیزای کیلی کیلی باحاال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.