آموزش دوخت پاپوش قلاب بافی ساده

آموزش پاپوش قلاب بافی

قلاب بافی یا همان قلاب دوزی، یکی از صنایع‌های دستی‌ای است که نیاز به دقت، حوصله و البته مهارت کافی دارد. شما باید پیشنیاز لازم در زمینه قلاب دوزی را داشته باشید. با استفاده از قلاب بافی، می‌توان وسایل بسیار زیبا و ارزشمندی ساخت که نظر همگان را به خود جلب کند. پاپوش یا کفی یکی از این وسایل پوشیدنی است که در فصل زمستان در خانه، بسیار کاربردی و به درد بخور خواهد بود. به همین منظور در این بخش از صورتی‌ها، آموزش پاپوش قلاب بافی را خدمت شما آماده کرده‌ایم.

آموزش پاپوش قلاب بافی

آموزش پاپوش قلاب بافی

همانطور گفته شد، قلاب دوزی نیاز به مهارت و پیشنیاز دارد. اما اگر کمی در قلاب بافی مهارت دارید می‌توانید این آموزش را در منزل و در کمترین زمان، انجام دهید. قلاب دوزی بیشتر از مهارت به حوصله و علاقه نیاز دارد، باید یک معتاد قلاب دوزی باشید تا از پس آن برآیید. در کنار علاقه، خلاقیت نیز می‌تواند بسیار کمک حال شما باشد. هنردستی از آن دسته سرگرمی‌هایی است که فقط علاقه‌مندان به آن می‌دانند، چقد در ایجاد انرژی و رفع خستگی به آن‌ها کمک می‌کند، البته ناگفته نماند، هر کاری که از روی علاقه باشد، خستگی ندارد و پس از انجام انرژی فرد دو چندان می‌شود. با این حال اگر قصد دارید پاپوش قلاب بافی تهیه کنید، باید حتما با علاقه آن را انجام دهید و بی‌حوصله نشوید. این پاپوش می‌تواند هدیه ارزشمند از سوی شما برای یک دوست عزیز بشمار آید. وسایل و لوازمی که برای این آموزش باید تهیه کنید، بسیار کم هزینه هستند و ارزشمندترین موارد مورد نیاز برای آموزش پاپوش قلاب بافی حوصله، خلاقیت و علاقه است. پس از تهیه وسایل مورد نیاز با حوصله مراحل قلاب دوزی را دنبال کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت پاپوش قلاب بافی

  • کاموا در رنگ دلخواه یک تا یک و نیم کلاف (که بستگی به وزن و قطر کلافو کاموا دارد)
  • قلاب متناسب با ضخامت کاموا (هنگام خرید روی بسته بندی کاغذی کاموا شماره قلاب مورد نیاز نوشته شده)

بافت های قلاب بافی در آموزش پاپوش قلاب بافی:

مفاهیم و اصلاحات و انواع بافت‌های قلابی دوزی که در این آموزش، استفاده شده است به شرح زیر می‌باشد:

  • بافت زنجیره: ch یا chain stitch
  • بافت نامرئی: sl st یا slip stitch
  • بافت پایه دوبل: dc یا double crochet stitch
  • بافت پایه کوتاه: sc یا single crochet

پس در این آموزش از سه بافت، زنجیره، نامرئی و پایه دوبل استفاده خواهد شد. در زیر به طور مختصر به آموزش این سه بافت می‌پردازیم.

آموزش بافت زنجیره در قلاب دوزی:

کاموا را به صورت گره بین دو انگشت نگه دارید. به کمک قلاب کاموای آزاد را از بین حلقه بیرون بکشید. دوباره قلاب را وارد حلقه کنید و بیرون بکشید. بعد کاموای بین دو انگشت را رها کنید و بکشید تا گره محکم شود. به این صورت گره ابتدایی آماده می شود. سپس گره را بین دو انگشت نگه دارید، به همان طریق قبل، به کمک قلاب کاموا را بیرون بکشید، در این مرحله یک زنجیره ایجاد شده است. به همین ترتیب به اندازه مورد نظر زنجیره بزنید. توجه کنید در طول زنجیره زدن، کار را بین دو انگشت نگه دارید تا کار پیچ نخورد. وقتی به تعداد مورد نظر زنجیره زدید، با توجه به دستور پایه گفته شده را کار کنید.

آموزش بافت زنجیره در قلاب دوزی

آموزش بافت نامرئی یا وصل در قلاب دوزی:

پایه وصل ارتفاع ندارد و برای راه رفتن روی کار یا برای اتصال به کار می رود. برای پایه وصل قلاب را وارد خانه مورد نظر کنید و کاموا را بیرون بکشید، همان حلقه کاموا را از درون خانه مورد نظر بیرون بکشید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

آموزش بافت نامرئی یا وصل در قلاب دوزی

آموزش بافت پایه دوبل در قلاب بافی:

ارتفاع پایه بلند ۳ زنجیره است. برای شروع کار ۳ زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید ۳ زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید). این ۳ زنجیره به عنوان اولین پایه بلند حساب می‌شود. سپس یک مرتبه کاموا را دور قلاب بیاندازید (یک حلقه)، بعد قلاب را وارد زنجیره چهارم کنید (مرحله اول) و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (مرحله ۲). سپس به کمک قلاب، کاموا را از درون ۲ حلقه روی قلاب رد کنید(مرحله ۳)، یک مرتبه دیگر کاموا را از درون ۲ حلقه باقی مانده روی قلاب رد کنید(مرحله ۴). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه بلند ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه بلند کار کنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا ۳ زنجیره بزنید (معادل یک پایه بلند) و کار را بچرخانید. خانه اول را رد کنید و از خانه دوم به زدن پایه بلند ادامه دهید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۱۳ مدل جدید دستکش بافتنی دخترانه برای زمستان

[/box]

 

آموزش بافت پایه دوبل در قلاب بافی

آموزش بافت پایه کوتاه در قلاب بافی:

ارتفاع پایه کوتاه یک زنجیره است. برای شروع کار زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید یک زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید.) این زنجیره به عنوان اولین پایه کوتاه حساب می شود. با توجه به تصویر اول، قلاب را وارد زنجیره بعد کنید و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (مرحله ۲). سپس به کمک قلاب، کاموا را از درون حلقه های روی قلاب رد کنید (مرحل ۳). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه کوتاه ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه کوتاه بزنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا یک زنجیره بزنید (معادل یک پایه کوتاه) و کار را بچرخانید. از خانه اول شروع کنید و در هر خانه یک پایه کوتاه بزنید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید(مرحله۶).

آموزش بافت پایه کوتاه در قلاب بافی

مراحل دوخت پاپوش قلاب بافی:

دور یک: ۵ بافت زنجیره؛ سپس مانند عکس زیر، آن را با بافت نامرئی داخل حلقه ببرید.

دور دو: ۳ بافت زنجیره؛۷ بافت پایه دوبل به مرکز حلقه؛ یوند زدن با بافت نامرئی

آموزش پاپوش قلاب بافی

دور سه: سه بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون کوک اول، ۲ بافت پایه دوبل به هر کوک بعدی؛ پیوند زدن با بافت نامرئی

آموزش پاپوش قلاب بافی

دور چهار: سه بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون کوک اول؛ ۲ بافت پایه دوبل به هر کوک بعدی

آموزش پاپوش قلاب بافی

دور پنج تا سیزده: قلاب دوزی را به صورت مارپیچ تا دور سیزدهم ادامه دهید. (یک بافت پایه دوب به درون هر بافت پایه دوبل)

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف چهارده: بچرخانید. سه بافت زنجیره؛ یک بافت پایه دوبل به درون دومین کوک از قلاب؛ ۲۰ بافت پایه دوبل بسازید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف پانزده یا بیست و یک: بچرخانید. ۳ بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل درون دومین کوک از قلاب؛ ۲۰ بافت پایه دوبل ادامه دهید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف بیست و دو: بچرخانید. سه بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون اولین کوک از قلاب؛ ۲۱ بافت پایه دوبل ادامه دهید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)؛ یک بافت پایه دوبل دیگر به درون آخرین کوک

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف بیست و سه تا بیست و پنج: بچرخانید. ۳ بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون دومین کوک از قلاب؛ ۲۲ بافت پایه دوبل ادامه دهید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف بیست و شش: بچرخانید. ۳ بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون اولین کوک از قلاب، ۲۳ بافت پایه دوبل ادامه دهید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)؛ یک بافت پایه دوبل دیگر به درون آخرین کوک

آموزش پاپوش قلاب بافی

ردیف بیست و هفت تا بیست و هشت: بچرخانید. ۳ بافت زنجیره؛ ۱ بافت پایه دوبل به درون دومین کوک از قلاب، ۲۴ بافت پایه دوبل ادامه دهید (به این ترتیب: ۱ بافت پایه دوبل به درون بافت پایه دوبل بعدی)

آموزش پاپوش قلاب بافی

کار را با بافتن در انتها، به پایان برسانید. به این صورت که انتهای بافت‌ها را از وسط تا کرده و به هم بدوزید. اطمینان حاصل کنید که همانطور که در تصویر نشان داده شده است، محل دوخت رو به داخل باشد. به این ترتیب پاپوش قلاب بافی تا حدودی به پایان رسید. فقط برای زیبایی بیشتر، لبه‌های آن را با یک رنگ متفاوت خواهیم بافت.

آموزش پاپوش قلاب بافی

حالا برای لبه دوزی، یک نخ از یک رنگ مشابه یا متفاوت را به لبه پاپوش یا کفی وصل کنید.

آموزش پاپوش قلاب بافی

اولین کوک را به صورت زیر انجام دهید.

آموزش پاپوش قلاب بافی

دو بافت زنجیره در ادامه آن ببافید. سپس ۱ بافت پایه کوتاه درون سوراخ بزرگ بعدی ببافید. سپس ۱ بافت زنجیره ببافید.

آموزش پاپوش قلاب بافی

این الگو را (۱ بافت پایه کوتاه؛ یک بافت زنجیره) تا انتهای لبه‌ی پاپوش ادامه دهید. سپس در آخر با استفاده از یک بافت نامرئی آن را به اولین کوک وصل کنید و بافت آخر را بزنید.

آموزش پاپوش قلاب بافی

ساخت پاپوش قلاب بافی به پایان رسید. شما می‌توانید این پاپوش ها را با دکمه‌های رنگین، گل و … تزیین کنید.

منبع این آموزش:

zoomyummy.com

2 دیدگاه برای “آموزش دوخت پاپوش قلاب بافی ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.