چگونه شمع ژله ای درست کنیم؟

آموزش درست کردن شمع ژله ای

صورتی‌ها: شمع‌ها یکی از زیباترین و پرکاربردترین وسایل در خانه هستند که امروزه جنبه‌ی تزئینی و دکوری آن از دلیل اصلی اختراع آن پیشی گرفته است. شمع‌ها انواع بسیار زیادی دارند. ولی به طور کلی در دوسته حباب‌دار و بدون حباب از نظر ظاهری تقسیم بندی می‌شوند. در این بین یکی از شمع‌های زیبایی که هر کسی دوست دارد آن را در فضای خانه استفاده کند، شمع‌های ژله‌ای هستند. به همین منظور در این بخش از هنرهای دستی، قصد داریم آموزش درست کردن شمع ژله ای را خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش درست کردن شمع ژله ای

آموزش درست کردن شمع ژله ای

اگر همراه مطالب صورتی‌ها بوده باشید، حتما در مطالب پیشی با نحوه ساخت شمع‌های مختلف آشنا شده‌اید، اما باید توجه داشته باشید که فرایند درست کردن شمع به یک روش خاص ختم نشده و از مواد مختلفی برای ساخت آن استفاده می‌شود.

از طرفی می‌توان گفت شمع‌ها در یک نوع موجود نیستند و انواع و حالت‌های مختلفی مانندِ شمع بدون پارافین، شمع نسوز، شمع ژله‌ای و … دارند. در این مقاله و آموزش، اختصاصا به ساخت شمع ژله ای می‌پردازیم. برای درست کردن این شمع، ابزار و وسایل زیر مورد نیاز است که پیش از دست به کار شدن، باید آن‌ها را تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز برای درست کردن شمع ژله ای:

 • موم شمع شفاف ژله‌ای
 • ۳ عدد لوله های مس یک هشتم اینچ
 • ۲ عدد فتیله و زبانه از جنس روی
 • گیاه فاکس ساکولنت
 • سنگ رودخانه
 • ظرف شیشه‌ای کوتاه
 • ظرف شیشه‌ای بلند
 • دم باریک
 • اسانس معطر مورد علاقه‌تان

مراحل درست کردن شمع ژله ای:

پس از تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز، مراحل آموزش درست کردن شمع ژله ای را با دقت دنبال کنید.

مرحله اول: آماده سازی فیتیله

مانند شکل زیر، در ابتدا زبانه‌ی فلزی را از درون فیتیله عبور دهید و توسط دم باریک، آن را محکم کنید.

آموزش درست کردن شمع ژله ای

مرحله دوم: ذوب کردن ژل

یک ماهی‌تابه متویز را با موم ژل پر کنید و روی حرارت متوسط ذوب کنید. با استفاده از دماسنج میزان حرارت را زیر نظر داشته باشید و آن را تا دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت (۹۴ درجه سانتی‌گراد) ذوب کنید نه بیشتر از این میزان. چرا که اگر بیش از این درجه حرارت بدهید ممکن است ژل وضوح خود را از دست داده و زرد شود. این دما را تا زمانی که ژل به طور کامل صاف و ذوب شود حفظ کنید.

مرحله سوم آموزش درست کردن شمع ژله ای: آماده سازی موارد دیگر

برای جلوگیری از ایجاد حباب در شمع ژله‌ای، در این مرحله از آموزش درست کردن شمع ژله ای مهم است، پیش از فرو قرار دادن فیتیله و سایر موارد، ژله‌ای، یک بار آن‌ها را در ژل غوطه ور کنید و اجازه دهید خشک شوند. برای این کار، با استفاده از انبر، آن‌ها را درون ظرف ژل فرو ببرید و بر روی یک حوله قرار دهید، تا خشک شوند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های از بین بردن لکه شمع

[/box]

مرحله چهارم: شمع ژله ای مسی

برای ایجاد ظاهرِ انتزاعی و هنری شمع، از لوله‌های مسی استفاده کنید. برای اینکار لوله‌های مسی را خم کنید و سپس در ژل ذوب شده غوطه ور سازید. لوله‌ها را مستقیما وارد یک شیشه کوچک شیشه‌ای کنید و سپس قبل از قرار دادن درون شمع آن را بر روی یک حوله خشک کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن فیتیله

در این مرحله از آموزش درست کردن شمع ژله ای باید فیتیله را به درون ظرف اضافه کنید. برای اینکار باید از انبر استفاده کنید. ابتدا با انبر سمت آزاد فیتیله را بگیرد و دقیقا در مرکز ظرف به طوری که زبانه‌ی فلزی تعبیه شده بر روی آن، کف ظرف را لمس کند، فرو ببرید.

مرحله ششم: اضافه کردن ژل به ظرف شیشه‌ای

پیش از ریختن ژل به درون ظرف‌های شیشه‌ای کوتاه، ابتدا چند قطره از اسانس معطرِ مورد علاقه‌تان را درون ژل ذوب شده اضافه کنید و آن را به خوبی هم بزنید. سپس ژل را درون ظرف کوتاه‌تر بریزید.

مرحله هفتم: اضافه کردنِ فاکس ساکولنت درون ظرف بلندتر

در این آموزش، ساخت دو نوع شمع ژله‌ای را به طور همزمان پیش می‌بریم که یکی از شمع‌ها درون ظرف کوتاه‌تر با لوله‌های مسی تزئین شده‌اند و ظرف دیگر که بلندتر بوده با فاکس ساکولنت تزئین می‌کنیم. برای اینکار ابتدا یک لایه سنگ روخانه را کف ظرف بیاندازید و پس از آن‌ها دو یا سه شاخه از فاکس ساکولنت را که از قبل به ژل آغشته شده‌اند را درون ژل فرو ببرید.

مرحله هشتم: اضافه کردن فیتیله شمع بلند تر

از آنجایی که این گیاهان قابل اشتعال هستند، محل تنظیم فیتیله بسیار مهم است. فیتیله را باید طوری تنظیم کنید که اولا تماسی با گیاه نداشته باشد، در ثانی باید بالاتر از آن قرار بگیرد. برای اینکار مانند تصویر زیر عمل کنید. پس از قرار دادن فیتیله، دوباره چند قطره از اسانس مورد علاقه‌تان را درون ژل حل کنید و به آرامی ظرف شیشه‌ای بلندتر را پر کنید.

آموزش درست کردن شمع ژله ای

مرحله پایانی آموزش درست کردن شمع ژله ای: منجمد سازی شمع

تقریبا به پایان کار نزدیک شده‌ایم. در این مرحله باید شمع‌ها را در یک منطقه خنک و کم رفت و آمد بگذارید. هر چه‌قدر رفت و آمد در محل خنک سازی شمع، کمتر باشد، حباب‌های کمتری در هنگام سرد شدن آن ایجاد خواهند شد.

آموزش درست کردن شمع ژله ای

آموزش درست کردن شمع ژله ای در اینجا به اتمام رسید. پس از خنک شدن شمع‌ها، شمع ژله‌ای شما آماده است. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد. ممنون از همراهی‌تان.

برگرفته شده از: hgtv.com

5 دیدگاه برای “چگونه شمع ژله ای درست کنیم؟

 1. ستایش;) گفته:

  چه باحال البتههه اهنگ پرواز علی یاسینی هم ترکووووندو آلبوم تو راهه
  مرسی بابت مطلب خفنتون

 2. رانیـــا گفته:

  ارهههههه من ناخدا رو بیشتر دوس داشتم دیروز عصر که دیدم کلی خر ذوق شدم خدایا عدالتت و شکر هـــــق هـــــق دیدی چحوری استوری گرف ماعم خواستاریم :=( راستی بهارک فنی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.