آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

کابینت‌های آشپزخانه بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همین سبب چربی، ذرات غذا و گرد و غبار می‌تواند بر روی کابینت‌ها انباشته شده و موجب آلودگی شود.. بنابراین باید به دنبال ایده‌های خوب برای تمیز کردن کابینت‌های خود باشید. زمانی که کابینت‌های شما بسیار کثیف شده باشند شما نیاز به یک تمیز کننده طبیعی مانند جوش شیرین دارید تا کثیفی را از بین ببرید. در این مطلب از صورتی‌ها آموزش تمیز کردن کابینت چوبی را برای شما آماده کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی، کابینت‌های چوبی را تمیز کنید. با ما همراه باشید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی شامل ۳ مرحله است که هر کدام از این مراحل نیز از کارهای مختلفی تشکیل شده‌اند. همراه ما باشید تا بدانید که کابیتن چوبی خود را باید چگونه تمیز کنید.

تمیز کاری روزانه:

اولین مرحله آموزش تمیز کردن کابینت چوبی تمیز کاری روزانه می‌باشد.

۱- محلول سرکه برای تمیزکاری تهیه کنید:

یک فنجان سرکه سفید را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این محلول می‌تواند یک راه حل خوب برای تمیز کردن روزمره کابینت‌های چوبی باشد. این ماده باعث از بین رفتن و یا پوشیدگی چوب نمی‌شود.

  • اگر شما تمیز کردن کابینت با سرکه را دوست ندارید، می‌توانید از محلول صابون روشن به جای محلول سرکه استفاده کنید. یک قاشق چای‌خوری صابون را با یک فنجان آب مخلوط کنید.
  • برای پاک کردن کابینت‌ها از محلول‌های سخت استفاده نکنید چون این مواد می‌توانند باعث تغییر شکل و حتی تغییر رنگ کابینت‌های شما شوند.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۲- بعد از آشپزی، بیرون کابینت‌ها را پاک کنید:

ذرات چربی و غذا می‌توانند هر بار که شما آشپزی می‌کنید روی سطوح کابینت جمع شوند. هر بار که آشپزی می‌کنید، قفسه‌های خود را پاک کنید تا آن‌ها را به شکل مناسب نگه دارید. یک دستمال حمام تمیز را به محلول سرکه آغشته کنید و از آن برای پاک کردن در کابینت و زیر کابینت‌ها استفاده کنید.

  • شما نباید کابینت‌های خود را خیس کنید، چون رطوبت ممکن است باعث پیچ و تاب چوب شود. پارچه‌ای را برای تمیز کردن خیس کرده و سپس آب اضافی آن را بگیرید تا پارچه فقط مرطوب شود، سپس به تمیز کردن بپردازید.
  • بوی سرکه به محض خشک شدن کابینت از بین می‌رود.
  • اگر سرکه نتوانست لکه‌های کابینت شما را از بین ببرید می‌توانید از محلول‌های دیگر استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۳- کابینت را با یک پارچه تمیز خشک کنید:

از آنجا که رطوبت موجود بر روی کابینت‌ها می‌تواند باعث خرابی چوب شود، با یک پارچه خشک کابینت‌ها را خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی آنان باقی نماند.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۴- به طور منظم داخل کابینت را تمیز کنید:

گاهی اوقات ادویه‌جات، ترشی‌جات و سایر غذاهایی که شما در کابینت قرار می‌دهید، نشت می‌کنند. بنابراین شما باید داخل کابینت‌های خود را هر چند مدت یکبار تمیز کنید. همه مواد را از کابینت‌های خود خارج کرده و کابینت‌ها را با یک محلول ملایم سرکه یا صابون تمیز کنید. سپس کابینت را با یک حوله تمیز خشک کرده، همه مواد را در قفسه قرار دهید.

  • اگر با مقدار زیادی غذای ریخته‌شده در کمد خود روبرو می‌شوید، می‌توانید برخی از ظروف غذای خوب برای نگه‌داری مواد غذایی استفاده کنید. استفاده از ظروف شیشه‌ای یا فلزی برای نگهداری و محافظت از ادویه و کالاهای خشک در برابر حشرات بسیار مناسب است و باعث می‌شود که نشت به حداقل برسد.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۵- قفسه‌های پر از گرد و غبار:

برای پاک کردن گرد و غبار جمع شده در داخل و بیرون کابینت‌ها از پارچه‌ای نرم و خشک استفاده کنید. مهم است که گرد و غبار خارج از کابینت آشپزخانه خود را به طور منظم تمیز کنید، زیرا روغن و بخار تولید شده در طول پخت و پز باعث گرد و غبار در سطوح کابینت شده و این گرد و غبار سختر تمیز می‌شوند.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

تمیز کاری کامل:

مرحله دوم آموزش تمیز کردن کابینت چوبی این است که شما شروع به تمیز کاری کامل کنید.

۱- پاک کننده صابون روغنی بخرید:

این محصول برای حذف چربی و دیگر مواد باقی مانده روی سطوح چوبی طراحی شده است. صابون روغن قوی‌تر از سرکه یا یک راه حل صابونی ساده است، بنابراین اگر شما می‌خواهید کابینت خود را به طور عمیق تمیز کنید این محصول خوبی برای شما است. اگر کابینت‌های شما دارای یک لایه چربی چسبنده هستند، صابون روغن چیزی است که شما می‌توانید برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

  • اگر متوجه شدید که شما نیاز به تمیزکننده قوی‌تری دارید، سعی کنید راه حل‌های صنعتی رطوبت‌ساز را امتحان کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۲- تمیز کننده را در نقطه نامعلومی امتحان کنید:

روغن جلا دهنده را در نقطه‌ی نامعلومی امتحان کنید تا اگر روغن جلا دهنده سفید یا محو شود، از پاک‌کننده استفاده نکنید و یک محلول صابون ملایم جایگزین را امتحان کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۳- صابون روغنی را به کمد خود بمالید:

از یک پارچه نرم استفاده کنید تا صابون روغنی را با استفاده از حرکت دایره‌ای روی کابینت خود بمالید. از فشار زیاد خودداری کنید چون ممکن است فشار زیاد باعث شود لکه‌ی صابون روی کابینت باقی بماند. به مالیدن صابون روغنی روی سطح کابینت ادامه دهید تا وقتی که تمام روغن خشکیده و از بین برود.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۴- با یک پارچه تمیز کابینت را تمیز کنید:

سطح کابینت را با دستمال تمیز پاک کنید تا کابینت تمیز شده و سطح آن نیز کاملاً تمیز شود.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۵- از جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌های ماندگار استفاده کنید:

لکه‌هایی غذا که بدون نظارت روی کابینت آشپزخانه رها می‌شوند بعد از مدتی می‌تواند سفت و سخت شود که در این صورت از بین بردن لکه خیلی دشوار خواهد بود. در این مواقع جوش شیرین به عنوان یک ساینده خفیف عمل کرده و مواد خشک را بدون از بین بردن چوب تمیز می‌کند. جوش‌شیرین را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر ضخیمی درست شود سپس یک پارچه را در خمیر فرو کرده و از آن برای پاک کردن ماده خشک‌ شده استفاده کنید.

  • اگر ماده خشک شده هنوز از بین نرفته است خمیر را روی لکه قرار داده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی ماده بماند و سپس آن را پاک کنید.
  • شما می‌توانید برای تمیز کردن مواد خشک شده از یک لیسک نازک و یا ابزار دیگری استفاده کنید اما مراقب باشید که کابینت خود را خراش ندهید.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

خواص جوش شیرین و تاثیر آن در زیبایی

[/box]

 

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

جلا دادن به کابینت چوبی:

آخرین مرحله آموزش تمیز کردن کابینت چوبی جلا دادن به کابینت می‌باشد. جلادادن مرحله‌ای است که بعد از انحام آن کابینت‌های شما مانند روز اول خواهد شد.

۱- یک جلای مبلمان و یا موم انتخاب کنید:

جلای مبلمان به نمای خارجی کابینت آشپزخانه شما ظاهری گرم و درخشان می‌دهد تا ویژگی واقعی چوب را بیرون بیاورد. جلا دهنده مبلمان معمولا از خودشان درخشندگی بر جا می‌گذارند که این درخشندگی می‌تواند کم یا زیاد باشد بنابراین متناسب با آشپزخانه خودتان جلا دهنده مناسبی را انتخاب کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۲- دقت کنید که کابینت‌ها قبل از استفاده از پولیش تمیز باشند:

مالیدن روغن روی چربی و گرد و غبار منجر به یک آشفتگی خواهد شد، پس مطمئن شوید که کابینت‌هایتان را قبل از جلا دادن تمیز کرده باشید. همه مواد روغنی روی کابینت و کثیفی را بشویید، سپس یک پارچه تمیز روی کابینت‌ها بکشید تا باقیمانده گرد و غبار روی کابینت را تمیز کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۳- جلا دهنده را به یک پارچه تمیز و خشک بزنید:

به منظور جلوگیری از خراش خوردن چوب از یک حوله نرم یا پارچه میکروفیبر برای جلا دادن کابینت‌ها استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۴- قسمت‌های درونی کابینت را نیز جلا دهید:

در بخش‌های داخلی و کوچک کابینت کار کنید تا مطمئن شوید که کل سطح کابینت به طور مساوی صیقل داده‌ شده است. جلا دهنده را با حرکت دایره‌ای ملایم روی کابینت بکشید.

  • اگر از موم جلا دهنده برای جلا دادن استفاده می‌کنید. قبل از رفتن به مرحله بعدی چند دقیقه صبر کنید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۵- ناحیه جلا داده را با دستمال تمیز دوم پاک کنید:

با تمیز کردن منطقه جلا داده شده می‌توانید براقی بیش از حد کابینت را گرفته و تمیزی بیشتری به کابینت خود ببخشید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

۶- به تمیز کردن و جلا دادن ادامه دهید:

تا زمانی که تمام قسمت‌های کوچک و بیرونی کابینت خود را تمیز نکرده‌اید به جلا دادن ادامه دهید.

آموزش تمیز کردن کابینت چوبی

امیدواریم مطلب آموزش تمیز کردن کابینت چوبی برای شما مفید واقع شده و بتوانید کابینت‌های خود را تمیز کرده و جلا دهید.

منبع آموزش تمیز کردن کابینت چوبی:

wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.