آموزش تمیز کردن پارکت

آموزش تمیز کردن پارکت

پارکت امروزه در خانه‌ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد بخصوص در آشپزخانه‌ها. انواع مختلفی از پارکت‌ها موجود می‌باشد که هرکس بنا به سلیقه و نیاز خود مدل مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. یکی از ایرادهای استفاده از کفپوش‌های پارکت، نیاز به تمیزکردن مرتب آن است. در این مطلب از صورتی‌ها آموزش تمیز کردن پارکت را برای شما کاربران عزیز آماده کرده‌ایم که امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شود. همراه ما باشید با آموزش تمیر کردن پارکت.

آموزش تمیز کردن پارکت

آموزش تمیز کردن پارکت

آموزش تمیز کردن پارکت شامل مراحل مختلفی است که هر کدام از مراحل نیز مجموعه‌ای از کارها را شامل می‌شود. در ادامه این کارها را یاد خواهید گرفت.

مراقبت عمومی از پارکت:

اولین مرحله آموزش تمیز کردن پارکت مراقبت از آن می‌باشد.

۱- کف زمین را جارو کنید:

جارو کشیدن پارکت اولین قدم برای تمیز کردن کف زمین است. از آنجا که کف پارکت‌ها با اندازه‌های مختلف چوب ساخته شده‌اند، خاک می‌تواند به راحتی در خلا بین پارکت‌ها نفوذ کند و پارکت‌ها را بسیار کثیف نشان دهد.

آموزش تمیز کردن پارکت

۲- تمیز کاری پارکت‌ها:

شما می‌توانید از یک برس معمولی برای این کار استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن بهتر پارکت‌ها می‌توانید از یک برس خشک گرد و غبار استفاده کنید. بسیاری از برس‌های خشک بافت‌های ویژه‌ای به خصوص برای کف چوبی و یا کف پارکت دارند. تمیز کردن پارکت بسیار مهم است چون باید تمام قسمت‌های کثیفی را که در خلاها وجود دارد از بین برود.

آموزش تمیز کردن پارکت

۳- کف اتاق را با آب تمیز کنید:

کف‌پوش پارکت را با دستمال مرطوب تمیز کنید. برای انجام این کار بهتر است تا جایی که می‌توانید از آب کمتری استفاده کنید. از یک گوشه اتاق تمیز کردن پارکت‌ها را آغاز کنید. زمانی که دستمال شما کثیف شد، دستمال را به طور کامل تمیز کنید و دوباره کف را تمیز کنید تا آب اضافی را از بین ببرید و زمین به طور کامل خشک شود.

آموزش تمیز کردن پارکت

۴- به طور مرتب تمیز کاری کلی را انجام دهید:

بهتر است مراحل فوق را هر دو هفته یک بار انجام دهید، اما اگر میزان کثیفی و گرد و خاک بسیار زیاد است هفته‌ای یک بار حتما این کار را انجام دهید. با انجام این مراحل به طور منظم، شما مجبور نیستید تمیز کاری عمیق را برای پارکت‌های خود انتخاب کنید.

آموزش تمیز کردن پارکت

تمیز کاری عمیق پارکت:

این مرحله از آموزش تمیز کردن پارکت زمانی نیاز خواهد بود که پارکت‌های شما بیش از حد کثیف شده باشند.

۱- با انجام یک تمیز کاری کلی شروع کنید:

برای شروع تمیز کاری عمیق ابتدا مراحل تمیز کردن و خشک کردن پارکت‌ها را آغاز کنید و سپس تمیزکاری عمیق را پی بگیرید. پارکت را با یک ماده شوینده به همراه آب بشویید و تمیز کنید.

  • انتخاب شوینده به شما و میزان گرد و غبار و کثیفی پارکت‌ها بستگی دارد.

آموزش تمیز کردن پارکت

۲- پاک کننده مخصوص پارکت را بیابید:

انواع مختلفی از شوینده‌ها برای تمیز کردن کفپوش پارکت وجود دارد. بعضی از محصولات بدون نفوذ سطح پارکت را تمیز می‌کنند و یک ذره گرد و خک اضافی باقی نمی‌گذارند. این نوع محصول مخصوص سطوح چوب است که آن را پاکسازی، بلوریدن و درخشان می‌کند.

  • به دنبال محصولات تجاری باشید که کف پوش را با مواد افزودنی تمیز و براق کرده و مانند روز اول به شما تحویل دهد.
  • تمیزکننده‌های مخصوص چوب برای کفپوش‌های پارکت بسیار مناسب است چون پارکت نیز از چوب ساخته شده است.
  • مهم است که کف را با یک سیلانت پوشش دهید تا طول عمر و دوام کفپوش افزایش یابد.
  • اجتناب از محصولات واکس یا سایر تمیزکنندهایی که چوب را می‌سایند، چون این محصولات مشکلات جدی برای کفپوش پارکت ایجاد می‌کنند.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه ماکروویو را به درستی تمیز کنید؟

[/box]

 

آموزش تمیز کردن پارکت

۳- تهیه یک محلول تمیز کننده پارکت:

اگر ترجیح می‌دهید محلولی برای خودتان ایجاد کنید مجبور نیستید یک محصول تجاری خریداری کنید. بسیاری از داروهای خانگی برای کفپوش‌های پارکت ایمن هستند، این داروهای خانگی می‌توانند شامل ترکیبی ساده از مواد شوینده تمیز کننده ظرف با یک سطل آب گرم و ¼ فنجان صابون ظرف‌شویی خفیف باشد.

  • استفاده از سرکه، آمونیاک، پاک کننده های pH بالا و هر صابون بر پایه روغن برای تمیز کاری پارکت ممنوع است.

آموزش تمیز کردن پارکت

۴- زمین را با جارو تمیز کنید:

کلید تمیز کردن کف زمین، صرف‌نظر از یک پاک‌کننده، استفاده از مقدار کمی آب است. اگر یک پاک‌کننده تجاری خریداری کردید، از دستورالعمل‌ها پیروی کنید و دقت کنید که پاک‌کننده را با مقدار مناسب آب رقیق کرده باشید.

  • آب یک دشمن برای سلامتی چوب است. تا آنجا که می‌توانید از آب کمتر استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن پارکت

تمیز نگه داشتن پارکت‌ها:

آخرین مرحله آموزش تمیز کردن پارکت این است که آن را به صورت مرتب تمیز نگه دارید.

۱- قرار دادن کف‌پوش جلوی در ورودی:

برای جلوگیری از کثیف شدن پارکت‌ها بهتر است از یک کف‌پوش در جلوی درب خانه استفاده کنید.

  • برای جلوگیری از ورود بیش از حد خاک روی پارکت خانه، یک قالیچه را در نزدیکی درب قرار دهید.
  • یک قالیچه کوچک در فضای باز در ورودی برای پاک کردن کفش‌های خود قبل از ورود به خانه در نظر بگیرید.

آموزش تمیز کردن پارکت

۲- جا‌به‌جایی مبلمان برای تمیز کردن خانه:

برای اطمینان از حفاظت پارکت‌های خانه، باید تمام مبلمان را جابه‌جا کنید. با انجام این کار، کفپوش خود را به صورت یکنواخت پاک می‌کنید. هنگامی که شما مبلمان را در داخل و خارج از اتاق حرکت می‌دهید، مطمئن شوید که مبلمان را به صورت صحیح حرکت می‌دهید، به طوری که پارکت‌هایتان خراشیده نشوند.

آموزش تمیز کردن پارکت

۳- به ناخن‌های حیوان خانگی خود برسید:

هرگز ناخن حیوانی را به این دلیل نگیرید که کار ظالمانه‌ای است. در عوض شما می‌توانید ناخن‌های گربه یا سگ‌تان را اصلاح کنید. سگ‌ها به طور خاص به خاطر هیجان و مهمان‌ها کف چوبی را خراش می‌دهند.

آموزش تمیز کردن پارکت

۴- در صورت لزوم پارکت‌ها کاملاً تمیز شود:

اگر چیزی بر روی زمین و پارکت‌ها نشت کرد، باید یک دقیقه وقت بگذارید تا آن را تمیز کنید. به جای اینکه منتظر روز بعد برای تمیز کردن کف زمین باشید، نقطه کثیف شده را در همان لحظه تمیز کنید تا اطمینان یابید که همه چیز تمیز است. بهترین راه برای تمیز کردن چیزی مثل ریختن غذا یا مایع یک پارچه مرطوب است.

آموزش تمیز کردن پارکت

امیدواریم مراحل آموزش تمیز کردن پارکت را به خوبی یاد گرفته باشید. شما برای تمیز کردن پارکت‌های خانه و یا محل کار خود چه کارهایی را انجام می‌دهید؟

منبع آموزش تمیز کردن پارکت:

Wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.