آموزش تمیز کردن مایکروویو

آموزش تمیز کردن مایکروویو

مایکروویو یکی از وسایل مهم و کاربردی در آشپزخانه می‌باشد که باید به تمیزی آن زیاد اهمیت داد. در طول زمان ممکن است برخی از غذاهایی که درست بسته‌بندی نشده‌اند در ماکروویو نشت کرده و آن راکثیف کنند. اگر این کثیفی‌ها به صورت مرتب پاک نشده و از بین نروند مطمئنا پاک کردن آن بسیار مشکل‌تر شده و حتی ممکن است باعث خرابی ماکروویر شوند. اگر لکه‌ها را به مروز زمان پاک شوند، قطعاً مایکروویو دارای لکه‌های سخت نخواهد بود. برای پاک کردن لکه‌های سخت می‌توان از ترکیب مواد مختلفی از جمله آب و جوش شیرین استفاده کرد. در این مقاله از مجله صورتی‌ها قصد داریم تمیز کردن ماکروویو را به شما آموزش دهیم. آموزش تمیز کردن مایکروویو با استفاده از لیمو و جوش شیرین. اگر شما نیز می‌خواهید ماکروویو خود را تمیز کنید حتما این مقاله را با دقت بخوانید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

آموزش تمیز کردن مایکروویو

در ادامه شما ۳ روش مختلف برای تمیز کردن ماکروویو را خواهید آموخت. شما نیز می‌توانید از این روش‌ها برای تمیز کردن ماکروویو خود بره ببرید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو با استفاده مستقیم از جوش شیرین:

اولین روشی که برای تمیز کردن ماکروویو یاد خواهید گرفت، آموزش تمیز کردن مایکروویو با استفاده مستقیم جوش شیرین است. برای این منظور این مراحل را به ترتیب طی کنید.

۱- صفحه گردان و حلقه پشتیبانی را بردارید و کمی جوش‌شیرین داخل مایکروویو بپاشید:

تکه‌های جدا شونده مایکروویو را روی پیشخوان آشپزخانه و یا سینک ظرف‌شویی قرار دهید و سپس مقداری جوش شیرین داخل مایکروویو بریزید.

  • همچنین می‌توانید از خمیر جوش‌شیرین برای تمیز کردن مایکروویو خود استفاده کنید. دو بخش جوش‌شیرین را با یک قسمت آب مخلوط کرده و از یک چاقوی کره برای اعمال خمیر به داخل مایکروویو استفاده بکنید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۲- پارچه را با آب گرم خیس کنید:

پارچه خیس را به جوش شیرین آغشه کرده و همه جای مایکروویو را تمیز کنید، اطمینان حاصل کنید که دیواره‌های داخلی و درب مایکروویو را به طور کامل تمیز کرده‎اید. شما باید با این کار این باید حتی نشت و لکه‌های سخت را از بین ببرد.

  • اطمینان حاصل کنید که محل چرخش حلقه را نیز پاک کنید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۳- پارچه خود را بشویید و مایکروویو را پاک کنید:

پارچه را به طور تمیز بشویید تا اثرات جوش شیرین از بین برود و سپس دستمال را به آب گرم آغشته کرده و همه‌ جای مایکروویو را تمیز کنید تا هیچ اثری از جوش شیرین بر روی مایکروویو باقی نماند.

  • این کار را تا زمانی که تمام اثرات جوش شیرین از بین برود ادامه دهید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۴- قرار دادن چرخه و حلقه پشتیبانی:

چرخه و حلقه‌ی پشتیبانی را بشویید و سپس آن‌ها را با دستمالی تمیز کاملاً خشک کرده و سپس در جای خود قرار دهید.

  • دقت کنید که چرخه و حلقه پشتیبان را در جای اصلی خود قرار داده و باعث خرابی آن‌ها نشوید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

آموزش تمیز کردن مایکروویو با استفاده از محلول جوش شیرین:

روش دوم استفاده از محلول جوش شیرین می‌باشد. برای یادگیری آموزش تمیز کردن مایکروویو با استفاده از محلول جوش شیرین مراحل را با دقت بخوانید.

۱- تهیه محلول آب و جوش شیرین:

دو قاشق غذاخوری معادل ۳۰ میلی‎لیتر جوش شیرین را با یک فنجان معادل ۲۳۷ میلی‌لیتر آب مخلوط کنید. سپس مخلوط آماده شده را به مخزن مایکروویو ریخته و  درب آن را باز بگذارید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۲- محلول را برای سه دقیقه در مایکروویو قرار دهید:

زمانی که محلول جوش شیرین و آب، گرم شده و بخار می‌شود. جوش‌شیرین بوها را از مایکرویو گرفته و به خود جذب خواهد کرد. همچنین بخار حاصل از جوش شیرین دیوارها را تمیز کرده و هر گونه مواد غذایی و روغن‌های گیاهی را شل می‌کند.

  • بعد از سه دقیقه مایکروویو را خاموش کرده و اجازه دهید ظرف مدت ۱۵ دقیقه در مایکروویو باقی بماند.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۳- ظرف را از مایکروویو خارج کنید:

در هنگام بیرون آوردن ظرف از مایکروویو این ظرف بسیار داغ خواهد بود، پس بهتر است از دستکش استفاده کرده و تا از سوزاندن خود جلوگیری کنید.

  • محتویات ظرف را در داخل سینک بریزید.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

تمیز کردن آرام پز برقی این وسیله پرکاربرد آشپزخانه

[/box]

 

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۴- برای پاک کردن مایکروویو از یک پارچه مرطوب استفاده کنید:

یک پارچه کتان را با آب بشویید، دستمال را در امتداد دیواره‌های مایکروویو و بالای آن بکشید. این کار هرگونه نشانه‌ای از جوش شیرین را که ممکن است بر روی دیواره‌های مایکروویو جمع آوری شده باشد را حذف کند.

  • اگر واقعاً نگران پاکیزگی صفحه گردان و حلقه پشتیبانی هستید، می‌توانید آن‌ها را از مایکرویو دربیاورید و به طور جداگانه تمیز کنید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۵- درب مایکروویو را باز بگذارید:

درب مایکروویو را باز کنید تا هوای داخل آن خشک شود. اگر زمان کافی برای خشک کردن مایکروویو را ندارید، می‌توانید از یک حوله برای این کار استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

آموزش تمیز کردن مایکروویو با لیمو و سرکه:

آموزش تمیز کردن مایکروویو را با سومین روش اامه می‌دهیم. در این روش برای تمیزی ماکروویو از لیمو سرکه کمک خواهیم گرفت.

۱- پر کردن کاسه با آب:

نیمی از کاسه مایکروویو را با آب شیر پر کنید.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۲- افزودن آب‌لیمو یا سرکه:

به کاسه پر آب خود لیمو و یا سرکه بیافزایید. اگر می‌خواهید از ترکیب سرکه و لیمو استفاده کنید از هر کدام ۳ قاشق غذاخوری به آب بیافزایید ولی اگر تنها از یکی استفاده خواهید کرد ۶ قاشق غذاخوری به آب لیمو یا سرکه اضافه کنید.

  • همچنین شما می‌توانید از لیمو تازه استفاده کنید، یک تکه بزرگ لیمو را برش زده و نصف لیمو بفشارید تا آب آن به ظرف انتقال یابد.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۳- ظرف را داخل مایکروویو قرار دهید:

مخلوط آماده شده را داخل مایکروویو قرار داده و اجازه دهید مخلوط با قدرت بالا حدود ۵ دقیقه بپزد. بخار لیمو و سرکه به طور شگفت‌آوری روی غذا و باقی‌مانده غذا روی ظروف تاثیر می‌گذارد.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۴- درب مایکروویو را ببندید:

اجازه دهید بعد از پخت مخلوط سرکه و آب، مخلوط داخل ماکرویو حدود ۵ دقیقه استراحت کند تا بخار ناشی از سرکه و آب خنک شود.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۵- خارج کردن مخلوط از مایکروویو:

در هنگام خارج کردن ظرف از مایکروویو مراقب دست خود باشید، چون هنوز مخلوط و ظرف گرم هستند.

آموزش تمیز کردن مایکروویو

۶- چند عدد حوله کاغذی یا پارچه نرم بردارید:

حوله‌های ظروف و یا پارچه‌های سفره بهترین دستمال برای تمیزکاری هستند. مایکروویو را با دستمال خود تمیز کنید. اگر در حین تمیزکاری متوجه شدید که هنوز باقی‌مانده غذاها سخت هستند و از بین نمی‌روند، می‌توانید تمیز کردن مایکروویو را با همان فنجان یا کاسه‌ای که قبلا استفاده کرده‌اید تکرار کنید، یا پارچه خود را به مخلوط سرکه و آب فرو برده و برای پاک کردن از آن استفاده کنید.

  • از آب داغ و یا سرکه برای تمیز کردن صفحه گردان، در مایکروویو، کناره‌های آن، قسمت بیرونی، استفاده کنید. این مخلوط بدون مواد شیمیایی، بسیار ارزان و سازگار با محیط‌ زیست است!

آموزش تمیز کردن مایکروویو

امیدواریم مطلب آموزش تمیز کردن مایکروویو برای شما مفید واقع شده باشد. ممنون که با ما همراه بودید.

منابع آموزش تمیز کردن مایکروویو: wikihow [1][2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.