آموزش بافت جوراب دخترانه با دو میل

بافت جوراب دخترانه با میل

صورتی‌ها: بافندگی یکی از سرگرمی‌ها و هنری جذاب بوده که نیازمند دقت و حوصله فراوان است. اگر به تازگی با مفاهیم بافندگی با میل آشنا شده‌اید، احتمالا این آموزش یک تمرین خوب برای شما محسوب می‌شود که در نهایت به بافت یک جفت جوراب دخترانه زیبا ختم می‌شود. این کار با بافت ساده (یک رج از زیر یک رج از رو) انجام شده است. بنابراین بافت آن‌ها سریع و آسان می‌باشد و به دلیل سایز متوسط آن خیلی زود به اتمام می‌رسد. پس یک گزینه مناسب برای تمرین بافندگی برای تازه‌کاران نیز محسوب می‌شود. در ادامه آموزش بافت جوراب دخترانه با میل  را خدمت شما ارائه می‌دهیم.

بافت جوراب دخترانه با میل

بافت جوراب دخترانه با میل

ابزار و وسایل مورد نیاز برای بافت جوراب دخترانه با میل شامل موارد متعددی نمی‌باشد.

وسایل مورد نیاز برای آموزش بافت جوراب دخترانه با میل:

برای دوخت این جفت جوراب به حدود ۱۴۵ یارد نخ جوراب، ۴ عدد میل بافندگی ۲.۲۵ میلی متری و نوار اندازه‌گیری، قیچی و خط کش بافندگی (yarn ruler) نیاز خواهید داشت.

اندازه‌ای که برای بافت جوراب دخترانه با میل در نظر گرفته‌ایم به این ترتیب است. ۳۴ دانه و ۴۴ گرد  در هر ۴ اینچ یعنی ۸.۵ دانه و ۱۱ گرد در هر اینچ (۲.۵۴ سانتی‌متر) در نظر گرفته می‌شود. اندازه مورد نیاز برای سایز کوچک این جوراب ۵ اینچ مچ پا و ۵ اینچ طول دارد و برای کودک ۱ تا ۳ ساله مناسب می‌شود. همچنین اندازه‌ی متوسط آن ۵.۵ اینچ مچ پا و ۶ اینچ طول برای کودکان ۴ تا ۶ ساله است.

اما به طور کلی می‌توانید اندازه را خودتان محاسبه کنید. به این ترتیب که برای بافت جوراب ابتدا دور مچ را اندازه می‌گیریم و طبق الگوی اندازه گیری، تعداد دانه‌ها را برای سر انداختن مشخص می‌کنیم. این دانه‌ها باید بر ۴ بخش پذیر باشند. سپس ۲ الی ۳ سانتی متر کشباف می‌بافیم. بعد از کشباف، ساده بافی را تا پاشنه پا ادامه می‌دهیم. برای نوزاد تقریبا ۳ سانتی متر کافی می‌باشد. سپس دانه‌ها را تقسیم بر ۴ می‌کنیم و یک چهارم آن را می‌بافیم. حالا به سراغ آموزش بافت جوراب دخترانه با میل می‌رویم.

مراحل بافت جوراب دخترانه با میل:

مراحل بافت جوراب دخترانه با میل

ساق جوراب:

در نخستین قدم بافت جوراب دخترانه با میل ابتدا باید ساق جوراب را ببافید. برای اینکار در ابتدا ۴۰ (۴۴) دانه روی یک میل سر اندازید. سپس دانه‌ها را بین ۳ میل تقسیم کنید تا بتوانید گرد ببافید. سپس ۲ تا زیر ۲ تا رو در فضای ۱ انیچی کار کنید. با استفاده از بافت ساده، بافت ساق پا را ادامه دهید تا به اندازه‌ی ۲.۵ تا ۳ اینچی (۶.۳۵ تا ۷.۶۲ سانتی‌متر) برسید.

پاشنه جوراب

برای بافت پاشنه کار روی ۲۰ تا ۲۲ دانه به صورت زیر و رو در هر رج کار کنید. دقت کنید تمام دانه‌ها را بر روی یک میل یکسان انجام دهید. اگر مایل باشید دو دانه باقیمانده را روی یک میل جابجا کنید.

رج ۱: *دانه را نبافته بگیرید، یکی زیر. تکرار از * مقابل

رج ۲: دانه را نبافته بگیرید، یکی رو از مقابل

این دو رج را از ۱۹ تا ۲۱ بار تکرار کنید.

چرخاندن پاشنه

در این مرحله از بافت جوراب دخترانه با میل باید قسمت پاشنه را چرخانده شود. این الگوی از پاشنه گرد استفاده می‌کند. برای تکمیل شکل پاشنه ، این دستورالعمل های رج زیر را دنبال کنید.

رج ۱: یک دانه را نبافته بگیرید، ۱۰ (۱۲) دانه زیر، دو دانه را نبافته بگیرید، ۲ دانه زیر، برگردانید.

رج ۲: یک دانه را نبافته بگیرید، ۵ تا از رو، ۲ تا یکی از رو، یکی از رو، برگردانید.

رج ۳: یکی نبافته بگیرید، ۶ تا از زیر، ۲ دانه نبافته به میل راست بگیرین، بعد میل سمت چپ رو از جلو داخل دانه‌های نبافته میل راست کرده و دوتا را به هم از زیر یکی کنید، یکی از زیر، برگردانید.

رج ۴: یکی نبافته به میل راست بگیرید، ۷ تا از رو، ۲ دانه را باهم از رو ببافید، یکی از رو، برگردانید.

رج ۵: یکی نبافته به میل راست بگیرید، ۸ تا از زیر، ۲ دانه نبافته به میل راست بگیرین، بعد میل سمت چپ رو از جلو داخل دانه‌های نبافته میل راست کرده و دوتا را به هم از زیر یکی کنید، یکی از زیر، برگردانید.

رج ۶: یکی نبافته به میل راست بگیرید، ۹ تا از رو، ۲ دانه را باهم از رو ببافید، یکی از رو، برگردانید. این آخرین رج سمت پشت و رو برای اندازه کوچک است.

رج ۷:  یکی نبافته به میل راست بگیرید، ۱۰ تا از زیر، ۲ دانه نبافته به میل راست بگیرین، بعد میل سمت چپ رو از جلو داخل دانه‌های نبافته میل راست کرده و دوتا را به هم از زیر یکی کنید، یکی از زیر، برگردانید. این آخرین رج سمت درست برای اندازه‌ی کوچک است.

رج ۸: فقط برای سایز بزرگ: یکی را نبافته برگردانید، ۱۱ تا از رو، ۲ دانه را باهم از رو ببافید، یکی از رو، برگردانید. یکی از زیر به سمت مقابل برگردانید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

جدیدترین مدل‌های جوراب ساق کوتاه اسپرت دخترانه

[/box]

قطعه مرغک شکل دو طرف پاشنه

بافت را در دور کامل ادامه دهید. یک رج کامل را به این صورت انجام دهید:

۱۴ دانه رو به پایین از لبه قسمت پشت پاشنه گرفته و آن‌ها را از زیر ببافید. سپس مارکر (علامت‌گذار) A را قرار دهید. در امتداد روی پا را از زیر ببافید، مارکر B را قرار دهید، ۱۴ دانه رو به بالا از لبه قسمت پشت پاشنه گرفته و آن‌ها را زیر ببافید.

رج ۱: دانه‌ها را تا ۳ دانه مانده به مارکر A از زیر ببافید، ۲ تا یکی از زیر، ۱ دانه زیر، دانه‌های روی پا را تا مارکر b از زیر ببافید، مارکر را به میل سمت راست منتقل کنید، ۱ دانه زیر، دانه‌ها را تا پایان رج از زیر ببافید.

رج ۲: دانه‌ها از زیر بافته شود.

رج ۱ و ۲ را تکرار کنید تا ۳۹ دانه باقی بماند.

رج بعدی: دانه‌ها را تا ۳ دانه مانده به مارکر A از زیر ببافید، ۲ تا یکی از زیر، دانه‌ها را تا پایان رج از زیر ببافید تا ۳۹ دانه باقی بماند.

ادامه بافت: در هر رج به بافتن از زیر ادامه دهید تا اندازه جوراب ۴ سانتی متر کوتاه‌تر از اندازه‌ای باشد که می‌خواهید.

شکل دادن به انگشتان

به آخرین قسمت بافت جوراب دخترانه با میل یعنی قسمت انگشتان رسیده‌ایم. برای اینکار طبق دستور العمل‌های زیر عمل کنید.

دور ۱: میل اول: ۳ تا کوک از زیر تا آخر ببافید، ۲ دانه نبافته به میل راست بگیرین، بعد میل سمت چپ رو از جلو داخل دانه‌های نبافته میل راست کرده و دوتا را به هم از زیر یکی کنید، یکی از زیر.

میل دوم: یکی از زیر، ۲ دانه را باهم از زیر ببافید، ۳ تا کوک از زیر تا آخر ببافید، ، ۲ دانه نبافته به میل راست بگیرین، بعد میل سمت چپ رو از جلو داخل دانه‌های نبافته میل راست کرده و دوتا را به هم از زیر یکی کنید، یکی از زیر ببافید.

میل سوم: یکی از زیر، ۲ دانه را باهم از زیر ببافید، از زیر تا انتها ببافید.

دور ۲: از زیر ببافید.

این دو دور را تا رسیدن به ۱۰ (۱۲) کوک ادامه دهید. سپس برای بزرگ شدن اندازه فقط یکبار دیگر دور دو را تکرار کنید. در نهایت قسمت انگشتان را ببیند.

مراحل بافت جوراب دخترانه با میل

آموزش بافت جوراب دخترانه با میل به اتمام رسید و حالا باید لنگه‌ی دیگر آن را با همین روش ببافید.

برگرفته شده از: thesprucecrafts.com

4 دیدگاه برای “آموزش بافت جوراب دخترانه با دو میل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.