آموزش اوریگامی پرنده درنا

آموزش اوریگامی پرنده درنا

اوریگامی origami به معنی، هنر کاغذ و تا، یک هنر ژاپنی خلق شکل‌های گوناگون و زیبا از تا کردن کاغذ است که حاصل آن مجسمه‌ها و کاردستی‌های زیبای کاغذی است. اوریگامی پرنده درنا یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین، کاردستی‌های کاغذی است. به همین منظور در این بخش از صورتی‌ها، آموزش اوریگامی پرنده درنا را به صورت مرحله به مرحله خدمت شما آماده کرده‌ایم.

آموزش اوریگامی پرنده درنا

آموزش اوریگامی پرنده درنا

کلمه «اوری» در زبان ژاپنی به معنای تاکردن و کلمه «گامی» به معنی کاغذ است به همین دلیل اوریگامی به زبان فارسی به کاغذ و تا ترجمه شده است. اوریگامی پرنده درنا، یک اوریگامی کلاسیک است که در فرهنگ آمریکایی این رسم وجود دارد که هر کس هزار عدد اوریگامی درنا درست کند، به یک آرزویش می‌رسد. این فرهنگ از داستان ساداکو و هزار درنای کاغذی، یکی از داستان‌های واقعی ژاپنی الهام گرفته شده است.

اوریگامی یک روش مفرح برای کودکان است و جنبه آموزشی دارد زیرا با تا نمودن کاغذ با اشکال هندسی آشنا می‌شوند و در مهارت و تقویت ماهیچه‌های کوچک دست بسیار سودمند است و یک شکل دو بعدی به سه بعدی تبدیل می‌شود و بسیاری از مفاهیم پایه مانند ریاضی و علوم مهندسی محسوب شده و در آینده در مشاغل مختلف به کار می‌رود و در تقویت هوش کودک بسیار موثر است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش ساخت شمع دکوری و تزئینی

[/box]

مراحل آموزش اوریگامی پرنده درنا

تنها وسایل مورد نیاز برای موزش اوریگامی پرنده درنا کاغذهای رنگی، خلاقیت و مهارت دست است که با دنبال کردن مراحل ساخت، این اوریگامی زیبا را بسازید. در ادامه با ما همراه باشید.

تهیه مربع

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

برای این پروژه به یک تکه کاغذ مربعی (ترجیحا کاغذ اوریگامی) و انگشتان چابک نیاز خواهید داشت. اندازه مربع در این آموزش ۵٫۹ اینچ در ۵٫۹ اینچ یا حدودا ۱۵ سانتی‌متر در ۱۵ سانتی‌متر است.

مرحله اول: تاکردن ضرب دری یا X

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

اولین مرحله این است که مربع را به طور مورب از یک گوشه به گوشه‌ی دیگر تا کنید. سپس برای گوشه‌های دیگر نیز همین کار را تکرار کنید تا یک X بر روی کاغذ پدیدار شود. لبه‌ها و گوشه‌ها را به درستی تراز کنید و دقت داشته باشید، تا آنجا که ممکن است، به درستی انجام شود.

مرحله دوم: تا کردن صلیبی یا +

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

مرحله دوم این است که این کاغذ را به طور افقی تا کنید. این مقاله را برای سمت دیگر نیز تکرار کنید تا در نهایت بر روی X به دست آمده شده در مرحله قبل یک + نیز نمایان شود. در این مرحله نیز دقت کافی را داشته باشید، تا لبه‌ها و گوشه‌ها تراز و به درستی تا شده باشند.

مرحله سوم: تا کردن آکاردئونی

آموزش اوریگامی پرنده درنا

کاغذ را کامل باز کرده و قسمت رنگی آن را رو به میز قرار دهید. مربع را به طوری که یکی از گوشه‌ها رو به شما است، بچرخانید. مانند تصویر بالا، دو گوشه‌ی نشان داده شده را بر روی دوتای دیگر، تا کنید تا یک مربع کوچک تشکیل شود.

مرحله چهارم آموزش اوریگامی پرنده درنا

آموزش اوریگامی پرنده درنا

هر دو طرف راست و چپ گوشه‌های فلپ یا بال که به سمت شماست را مانند شکل بالا، به وسط تا کنید تا در مرکز مربع قرار گیرند. نتیجه کار تقریبا شبیه به شکل لوگوی سوپرمن خواهد بود.

مرحله پنجم: تا کردن قسمت بالا

درنا کاغذی

در ادامه مرحله قبلی وقتی هر دو بال کاغذ را به مرکز مربع تا کردید، قسمت بالای آن‌ها را یک مثلث است، بر روی آن‌ها تا کنید. (مانند عکس)

مرحله ششم آموزش اوریگامی پرنده درنا

درنا کاغذی

بعد از اینکه هر دو طرف مثلث کشیده شدند، آن‌ها را باز کنید و کاغذ را به حالت مربع درآوردید. در مرحله بعدی، گوشه جلویی را باز کنید به طوریکه سه گوشه جلویی دیگر را ببینید. گوشه بالا را به سمت بالا بکشید. مشاهده می‌کنید که شبیه دهان یک قورباغه خواهد شد. مرحله بعدی کمی دشوارتر است. گوشه بالا را به مانند عکس بالا، مسطح کنید. در گوشه پایین نیز مانند تصویر، شکل یک الماس ایجاد کنید.

مرحله هفتم

کاغذ را باز کرده و مراحل ۴ تا ۶ را برای چندین مرتبه تکرار کنید.

مرحله هشتم: تا کردن به شکل بادبادک کم عرض

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

در این مرحله گوشه سمت راست را بر روی خط وسط الماس، تا کنید و فشار دهید. این مرحله را برای سمت چپ تکرار کنید. سپس کاغذ را باز کنید و مراحل بالا را برای طرف دیگر تکرار کنید. در پایان این مرحله، کاغذ به شکل بادبادک کم عرض درخواهد آمد.

مرحله نهم: تا کردن به شکل سر گرگ

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

سمت راست را به سمت بالا بکشید و آن را به سمت دیگر فشار دهید (مانند ورق زدن کتاب). کاغذ را برگردانید و همین مرحله را برای سمت دیگر انجام دهید. این مرحله را با یک سر کشیده و دراز مانند سر یک گرگ، به پایان خواهید رسید.

مرحله دهم آموزش اوریگامی پرنده درنا

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

پوزه گرگ را بلند کرده و با نوک گوشه مقابلش یکی کنید و آن را فشار دهید. کاغذ را برگردانید و برای طرف دیگر نیز تکرار کنید.

مرحله یازدهم: ورق زدن

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

شکل به دست آمده در مرحله قبل را، مانند مرحله نهم، از سمت راست به بر روی گوشه سمت چپ تا کنید. اگر دقت داشته باشید. در تصویر نیز کاملا واضح است. کار را برگردانده و برای سمت دیگر نیز همین کار را تکرار کنید.

مرحله دوازدهم آموزش اوریگامی پرنده درنا

مراحل ساخت اوریگامی پرنده درنا

در این مرحله، تکه‌های نوک تیز و دراز نظیر، سر، گردن و دم را رو به بیرون بکشید. هر دو سمت را با یک زاویه‌ی مناسب رو به بدن، خم کنید. (مانند تصویر بالا). سپس نوک یکی از دو زایده را کمی خم کنید تا سر درنای کاغذی درست شود.

مرحله سیزدهم: تا کردن بال‌ها

آموزش اوریگامی پرنده درنا

سپس مانند عکس بالا، بال‌های درنا را با یک زاویه‌ی برابر به طرفین خم کنید.

مرحله چهاردهم آموزش اوریگامی پرنده درنا

آموزش اوریگامی پرنده درنا

تقریبا اوریگامی پرنده درنا به اتمام رسیده است. اما برای اینکه بتوان آن را به صورت استند، قرار داد. مانند تصویر بالا مراحل را انجام دهید. در این مرحله باید، دقت کنید، بالا را زیاد نکشید که در این صورت ممکن است پاره شود. در صورت خراب شدن بالا، باید مراحل ساخت درنای کاغذی را از ابتدا دنبال کنید.

آموزش اوریگامی پرنده درنا

آموزش اوریگامی پرنده درنا در این مرحله به اتمام رسید. امیدواریم از این بخش از هنرهای دستی، لذت برده باشید.

منبع این آموزش:

instructables.com

2 دیدگاه برای “آموزش اوریگامی پرنده درنا

  1. سارا گفته:

    بی نظیر!
    از بین آموزش های درنایی ک تو همه سایت ها گذاشتن، این بهترینشون بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.