علت، درمان و راه‌های پیشگیری از آلرژی در نوزادان

آلرژی در نوزادان

همانطور که می‌دانید، آلرژی در نوزادان رایج است. یک نوزاد می‌تواند به بسیاری از مواد غذایی آلرژی پیدا کند. آیا غیر از آلرژی به مواد غذایی، آلرژی‌های دیگری نیز برای نوزاد وجود دارد؟ راه پیشگیری و درمان آلرژی چیست؟ چگونه در برابر آلرژی می‌توان از نوزاد مراقبت کرد؟ حتما سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ داده شود، با خواندن این مقاله از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، به جواب بیشتر سوال‌هایتان در مورد آلرژی در نوزادان خواهید رسید. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بررسی آلرژی در نوزادان

بررسی آلرژی در نوزادان

آیا می‌دانید آلرژی در نوزادان چگونه است؟ علل ایجاد آلرژی در نوزادان چیست؟ انواع و روش‌های درمان آلرژی چیست؟ در ادامه همه این سوالات را بررسی خواهیم کرد. صبور بوده و با دقت مقاله را مطالعه کنید.

آلرژی چیست؟

آلرژی چیست؟

حساسیت یا آلرژی یک واکنش فوق‌العاده از سیستم ایمنی بدن است. معمولا سیستم ایمنی بدن، آنتی‌بادی‌ها را برای محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها تولید می‌کند. اما در بعضی موارد سیستم ایمنی بدن از آنتی‌بادی‌ها برای حمله به یک ماده خارجی نسبتا خفیف مانند پروتئینی از یک ماده غذایی استفاده می‌کند و همین هم باعث ایجاد آسیب و مشکلات به بدن می‌شود.

علل آلرژی در نوزادان چیست؟

علل آلرژی در نوزادان چیست؟

علت اصلی آلرژی، قرار گرفتن در معرض آلرژن است اما هیچ عامل اصلی و یکسانی برای آلرژی در نوزادان وجود ندارد. علت اصلی آلرژی می‌تواند ژن‌های معیوب باشد. اگر یکی از والدین نوزاد حساسیت داشته باشد، شانس ابتلا به آلرژی در نوزاد نیز وجود دارد. احتمال دارد که والدین هر دو آلرژی داشته باشند به این ترتیب احتمال آلرژی در نوزاد افزایش می‌یابد. علل دیگر نیز می‌تواند موثر باشد ولی علت اصلی ژنتیک است.

انواع آلرژی چیست؟

انواع آلرژی چیست؟

چندین گروه از آلرژی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها آلرژن‌های منحصر به فرد خود را دارند. در زیر انواع مختلفی از آلرژی‌ها را مشخص کرده‌ایم:

♦ آلرژی غذایی: بادام زمینی، صدف، تخم مرغ، آجیل، شیر.

♦ آلرژی منابع بیولوژیکی: گرده، چمن، گدازه، خز، قارچ‌ها، کنه‌های گرد و غبار، حشرات، زهر حشرات یا حیوانات دیگر، نیش حشرات. (کودک همچنین می‌تواند به حیوانات خانگی معمولی مانند سگ‌ها و گربه‌ها آلرژی داشته باشد).

♦ آلرژی موضعی: لاتکس، پماد یا کرم حاوی پروتئین‌های گیاهی یا حیوانی

♦ آلرژی دارویی و دارویی: داروهای ضد التهابی، پنی سیلین

♦ آلرژی پاتوژن: ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها

♦ عوامل فیزیکی و محیطی آلرژی: آلودگی، مواد شیمیایی، گرما، فشار، عرق بیش از حد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب

نوزادان در معرض هر کدام از عوامل بالا ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

علائم آلرژی در کودک چیست؟

علائم آلرژی در کودک چیست؟

یک کودک مبتلا به آلرژی علائم زیر را نشان می‌دهد:

  • کودک علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه را ایجاد می‌کند.
  • کمبود نفس و مشکل در جذب هوای کافی در ریه‌ها، نشانه آلرژی است.
  • قرمزی در ناحیه صورت و نواحی مختلف بدن
  • تهوع، استفراغ و گرفتگی شکمی شدید
  • تورم پوست در اطراف دهان و پلک‌ها
  • خستگی، سردرد و خواب آلودگی

هنگامی که علائم فوق شدید هستند، وضعیت شوک آنافیلاکتیک نامیده می‌شود. علاوه بر این علائم، ممکن است کودک دارای تورم شدید در ناحیه گلو باشد که مانع از تنفس و کاهش سریع فشار خون می‌شود. شوک آنافیلاکتیک یک وضعیت اورژانسی است و نیازمند مراجعه به پزشک می‌باشد.

چگونه آلرژی در نوزادان تشخیص داده می شود؟

چگونه آلرژی در نوزادان تشخیص داده می شود؟

در اغلب موارد، یک پزشک قادر به تشخیص حساسیت با ارزیابی علائم و تاریخ پزشکی خواهد بود. با این وجود، سه مرحله به تشخیصِ دقیق آلرژی در نوزادن کمک می‌کند.

تست خون:

آزمایش برای تشخیص وجودِ آنتی‌بادی که نشانگر واکنش آلرژیک است، بررسی می‌شود.

تست خارش پوست:

دو نوع تست پوستی وجود دارد. تست پوستی با تزریق آلرژی احتمالی به لایه بالایی پوست که با استفاده از یک سوزن نازک انجام می‌شود. اگر فرد آلرژیک باشد تقریبا بلافاصله علائم را نشان می‌دهد. این آزمون فقط در مورد نوزادانی جواب می‌دهد که ۶ ماهگی‌شان را رد کرده باشند.

آلرژی در نوزادان

این آزمایش جایگزینِ یک آزمایش پوستی است که آلرژن مشکوک آن، عمیق‌تر به پوست تزریق می‌شود. این آزمایش احتمال دارد برای نوزادان توصیه نشود زیرا ممکن است باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک در افراد حساس شود.

آزمون حذف مواد غذایی:

اگر پزشک مشکوک به یک ماده غذایی باشد، پس از آن یک ماده غذایی را از رژیم غذایی کودک حذف خواهد کرد. اگر نوزاد دیگر علائم آلرژی را نشان ندهد می‌توان نتیجه گرفت که غذای متوقف شده آلرژن است.

چگونه آلرژی در نوزادان درمان می‌شود؟

چگونه آلرژی در نوزادان درمان می‌شود؟

هیچ روش قطعی برای درمان آلرژی در نوزادان وجود ندارد. با این حال روش‌ها به عنوان درمان آلرژی متفاوت است و شامل:

آنتی هیستامین‌ها:

آنتی هیستامین‌ها یک دسته از داروهای مورد استفاده در کاهش التهاب و تحریک پوست هستند که در طول یک واکنش آلرژیک تجربه می‌شود. آن‌ها در نهایت حساسیت بدن را کاهش می‌دهند.

کورتیکواستروئیدها:

کورتیکواستروئیدها دارای خاصیت ضد التهابی مشابه آنتی هیستامین‌ها هستند، اما آن‌ها همچنین دارای ویژگی‌های سرکوب کننده ایمنی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی بیش از حد فعال را که مشخصه آلرژی هستند، کاهش دهند. این ترکیبات می‌توانند بیشتر از یک مقدار معادل آنتی هیستامین موثر باشند.

آلرژی در نوزادان

ایمونوتراپی:

این روش دقیق‌تری برای درمان آلرژی‌ها است و احتمال دارد فقط در شرایطی که آلرژی‌ها مانع یک زندگی سالم می‌شوند، قابل استفاده باشند. ایمونوتراپی از ترکیب متابولیت‌های پیچیده برای تغییر سیستم ایمنی بدن و پایان دادن به آلرژی استفاده می‌کند.

فردی که به ایمونوتراپی مراجعه می‌کند، باید آزمایش‌های دقیق آلرژیک انجام دهد سپس پزشک داروهای تزریقی و قرص‌های قابل حل را تجویز می‌کند. این روش درمان پیچیده است و بنابراین می‌تواند به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

اگر می‌خواهید صاحب فرزند دختر شوید، بخوانید!

[/box]

چگونه پدر و مادر می توانند آلرژی‌های کودک خود را مدیریت کنند؟

درمان آلرژی نوزادان

در اینجا چیزی است که والدین باید انجام دهند تا به طور موثر آلرژی نوزاد را مدیریت کنند:

از آلرژی به هوا جلوگیری کنید:

اگر نوزاد شما به گرده آلرژی داشته باشد، در طول فصل بهار، کودک خود را از گرده به دور نگه دارید. گیاهان گلدار را در خانه نگه ندارید و از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های هوایی مانند گرد و غبار و … که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک را ایجاد کنند؛ دور باشید. برای امنیت بیشتر، یک تصفیه کننده هوا را در خانه نصب کنید.

دور از آلرژن‌های غذا باشید:

از مصرف غذاهایی که می‌دانید باعث آلرژی در نوزادان می‌شوند، اجتناب کنید. به دنبال هشدارهای آلرژیک بر روی برچسب مواد غذایی بسته بندی شده باشید. قبل از خرید مواد غذایی آماده، جایگزین‌های لبنی، گلوتن، آجیل و دیگر مواد غذایی را بررسی کنید.

پیشگیری از آلرژی در کودکان

محیط اطراف را تمیز نگه دارید:

برخی از عوامل آلرژیک در خانه شما وجود دارند. شما می‌توانید به گرد و غبار موجود در خانه توجه کافی نشان دهید. اگر فکر می‌کنید علت آلرژی فرزندتان این مورد است، پس خانه را به طور عمیق تمیز کنید. اگر حیوان خانگی در منزل دارید، دقت داشته باشید که ممکن است نوزادتان به آن آلرژی پیدا کند.

مقادیر واکسن قبل از واکسیناسیون را بررسی کنید:

بعضی از واکسن‌ها حاوی پروتئین‌های حیوانی هستند که می‌توانند به عنوان یک آلرژن بالقوه عمل کنند. به عنوان مثال، تب زرد و واکسن آنفلوآنزا دارای پروتئین‌های تخم‌مرغی هستند که ممکن است یک واکنش حساسیتی ایجاد کنند. برای جلوگیری از واکنش‌های جانبی به واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از آلرژی در کودکان

تغییرات مرتبط با شیوه زندگی نوزاد:

برخی از آلرژی‌ها نیاز به تغییر قابل توجهی در زندگی کودک برای جلوگیری از علائم آلرژی و همچنین کاهش خطر ابتلا به شوک آنافیلاکتیک دارند. اگر کودک شما اگزما داشته باشد، از لباس‌هایی که باعث تحریک کمتر پوست می‌شوند، استفاده کنید.

والدین همچنین باید یک انژکتور انفوزیون اپی نورفین را برای موارد اضطراری حمل کنند، هنگامی که کودک در معرض یک شوک آنافیلاکتیک قرار می‌گیرد. تغییر دادن شیوه زندگی کودک شما به طور قابل توجهی می‌تواند باعث کاهش عوامل آلرژیک در کودک شود.

راه‌های پیشگیری از آلرژی در نوزادان:

راه‌های پیشگیری از آلرژی در نوزادان

هیچ روش خاصی برای درمان یا پیشگیری از آلرژی وجود ندارد. تحقیقات هنوز در مورد راه‌های مختلف برای کاهش آلرژی‌ها ادامه دارد. با این وجود، چندین مرحله پیشگیری می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از آلرژی‌های نوزادان داشته باشد:

نوزاد باید غذاها را به تدریج میل کند:

بیشتر غذاهای آلرژیک معمولا پس از ۱۲ ماه به نوزاد داده می‌شود. شما باید غذاها را در یک زمان معین و به مقدار کم، به رژیم غذایی کودک اضافه کرده و به تدریج افزایش دهید. این کمک خواهد کرد که بدن نوزاد به مواد غذایی سازگار شود در حالی که همچنین به والدین هم کمک می‌کند تا اگر غذایی موجب ایجاد آلرژی در بدن نوزاد شد، سریع متوجه شود.

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دود:

قرار گرفتن در معرض دود سیگار و آلودگی‌های اولیه می‌تواند شانس ابتلا به آسم را افزایش دهد. بنابراین پس از این که متوجه شدید، از دود تنباکو، دور بمانید. قرار گرفتن در معرض تنباکو در دوران بارداری علت اصلی مشکلات تنفسی و آلرژی در زندگی کودک است.

درمان آلرژی در کودکان

ارتباط بین شیردهی مادر و آلرژی:

ارتباطی بین شیردهی طولانی مدت و کاهش خطر ابتلا به آلرژی وجود دارد. شیر مادر غنی از آنتی‌بادی‌هایی است که به ترمیم سیستم ایمنی کودک کمک می‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم مادر در طول شیردهی باعث کاهش آلرژی در نوزادان می‌شود.

هشدار به علائم اولیه آلرژی:

واکنش زود هنگام به نشانه‌های زودرس آلرژی، می‌تواند از پیشرفت آلرژی جلوگیری کند. اگر شما معتقدید که کودک شما علائم آلرژی نسبت به مواد غذایی یا وسایل موجود در هوا را نشان می‌دهد، از قرار گرفتن آن در معرض این عوامل جلوگیری کنید.

چگونه آلرژی در نوزادان درمان می‌شود؟

عکس‌العمل سریع:

آلرژی در نوزادان می‌تواند تند و باعث نگرانی والدین شود. اما بعضی از مراقبت‌ها و احتیاط‌های احتمالی شاید جلوی پیشرفت آلرژی را بگیرد. اگر شما مشکوک به چیزی اشتباه هستید، دریغ نکنید و سریع کودک خود را به یک پزشک برسانید.

منبع این مقاله:

momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.