آفتاب سوختگی و درمان‌های آن

آفتاب سوختگی و درمان‌های خانگی

آفتاب سوختگی و راه‌های آسان درمان آن

درمان آفتاب سوختگی

روزهای گرم تابستان بهترین زمان برای رفتن به ساحل دریا است. البته خیلی از افراد نیز در این روزهای گرم علاقه زیادی به شنا در استخرهای روباز نشان می‌دهند. درست است که این تفریحات نشاط‌بخش است، اما ممکن است در اثر بی‌توجهی مشکلاتی نیز به وجود آورد که مهم‌ترین آن‌ها آفتاب سوختگی است. نور خورشید باعث سوختگی، قرمزی و التهاب پوست می شود. ما در این مطلب، چندین روش ساده و طبیعی را برای مقابله با این مشکل و کاهش سوزش و التهاب آن داریم:

بلافاصله پوست را با آب سرد خنک کنید

خنک کردن پوست اولین کاری است که با مشاهده آفتاب سوختگی باید انجام دهید. توصیه ما این است که در ساعاتی که نور خورشید شدید است، یعنی ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بپرهیزید. کرم ضدآفتاب بزنید. از سایه بان، کلاه و عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. زمانی که احساس کردید پوستتان سوخت، وارد عمل درمانی شوید

خمیردندان برای پیشگیری از تاول زدن

اگر به پماد دسترسی ندارید، خیلی زود به سراغ خمیردندان بروید. خمیردندان برای تسکین آفتاب سوختگی های جزئی درمان مناسبی است، چون باعث تسکین سوزش پوست و جلوگیری از تاول زدن می شود.

ژل آلوئه‌ورا برای مقابله با التهاب پوست

گاهی آفتاب سوختگی از یک قرمزی ساده پوست گذشته و خبر از سوختگی جدی‌تر می‌دهد. اگر سوختگی از درجه یک و دو بیشتر باشد، می‌توانید به سراغ آلوئه‌ورا بروید. این گیاه خواص ضد التهابی دارد، ضدعفونی‌کننده و مرهم است. ژلی که از این گیاه حاصل می‌شود، برای بهبود سوختگی‌های جزئی فوق‌العاده عمل می‌کند.

جوش شیرین به محض رسیدن به منزل

اگر چند ساعتی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد. بهترین کار این است که به محض رسیدن به منزل، بدن‌تان را با محلول جوش شیرین شستشو دهید

سرکه سیب برای تسکین سوزش پوست ناشی از آفتاب سوختگی

اگر در استخر یا کنار دریا دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، به سراغ سرکه سیب بروید. البته یادتان باشد که موارد جدی‌‎تر نیاز به پزشک دارد.

این نوع سرکه، ضدعفونی‌کننده طبیعی است و باعث تسکین سوزش و خارش ناشی از آفتاب سوختگی می‌شود.

عصاره روغنی اسطوخودوس برای تسکین و احیای پوست

عصاره روغنی اسطوخودوس شهرت زیادی در تسکین و احیای سلول‌های پوستی دارد. ترکیب آن با روغن درخت چای کمک زیادی به تسکین سوزش کرده و از ایجاد تاول پیشگیری می‌کند. این ترکیب می‌تواند در عرض چند روز آفتاب سوختگی را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.